Akdeniz Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Antalya Akdeniz Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Akdeniz Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Akdeniz Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Akdeniz Üniversitesi, Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki yüksek öğretim kurumlarını kapsayacak şekilde, 20 Temmuz 1982'de kurulmuş bir devlet üniversitesidir.Akdeniz üniversitesi Türkiye'nin en köklü Üniversitelerinden biridir. Dönemin başbakanı Turgut Özal ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kurulmuştur. Tıp Fakültesi , İdari Bilgiler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi ile Ülkenin önde gelen öğretim kurumlarından biridir. Türkiye'nin en saygın eğitim kurumlarından biri olan Akdeniz üniversitesi çok sayıda Sporcu, Kaymakam, Doktor ve Vali çıkarmıştır. Kamu personeli seçme sınavı (KPSS) kapsamında elde ettiği başarı Türkiye ortalamasının üstünde olup Türkiye'nin en iyi 7. devlet üniversitesi dir.

Akademik çalışmaları baz alındığında en çok Akademik makale veren 5. üniversitedir.

Kampüs'ünün geniş bir araziye sahip olması ve Konyaaltı sahiline 15 dakikalık mesafede olması ile Boğaziçi Üniversitesi'nden sonra Türkiye'nin en güzel ikinci kampüsü seçilmiştir.İlk yüz naklinin yapıldığı üniversite Tıp tarihinde bir devrim yaratmıştır.

Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Sayısı:   65.043

Yaşam Giderleri
Öğrencinin ortalama aylık yaşam masraflarını başta konaklama masrafı olmak üzere, aylık kişisel gereksinimleri olarak sayabiliriz. 

Konaklama 
Kredi Yurtlar Kurumu Akdeniz Öğrenci Yurdu : 110 TL 
Özel Yurt Ücretleri : 500 TL – 800 TL 
Apart otel ücretleri : 450TL – 650 TL 
Mobilyalı ev kira tutarı : 550 TL – 750 TL 

Kişisel gereksinim masrafları 
350 TL ( Elektrik fat. Su fat. Yeme- içme ) 
Toplu Ulaşım 40 TL

Barınma Olanakları
Üniversitemizin merkez kampüsü içerisinde bir adet devlet yurdu bulunmaktadır. Ayrıca ilçe okullarımızın genelinde yurt imkanları bulunmaktadır. Bunun dışında yürüme mesafesinde çok sayıda apart otel ve özel yurt ve kiralık ev imkanları da bulunmaktadır. Antalya ili bu anlamda oldukça geniş olanaklara sahiptir. 

   • Merkez kampus bünyesinde; 
   • Kredi Yurtlar Kurumu (K.Y.K.) Akdeniz öğrenci yurdu ( 1150 kız, 1968 erkek ) 

   • İlçe okullar bünyesinde; 
   • Alanya M.Y.O’ da 123 kişilik kız öğrenci yurdu 
   • Elmalı M.Y.O’da 56 kişilik kız öğrenci yurdu 
   • Korkuteli M.Y.O’ da 65 kişilik erkek öğrenci yurdu 
   • Akseki M.Y.O’da 144 kişilik erkek, 72 kişilik kız öğrenci yurdu 
   • Manavgat M.Y.O’da K.Y.K bünyesinde devlet yurdu bulunmaktadır. 
Bu belirttiğimiz ilçelerimizde diğer alternatif barınma olanakları da mevcuttur. 

Ayrıca üniversiteye hem yürüme mesafesinde hem de vasıta yolu ile gelinebilecek çeşitli alternatif barınma imkanları mevcuttur. 
Apart oteller ( kahvaltı, elektrik, su, internet, tv, buzdolabı, çalışma masası, bazı apartlarda imkanlar artabilmekte ve azalabilmektedir. ) 
Özel yurtlar ( yemek, elektrik, su, internet, tv, buzdolabı, çalışma masası ) 
Mobilyalı ve mobilyasız kiralık ev imkanları

Beslenme Olanakları
Üniversitemiz kampüsü içerisinde öğrencilere yönelik Türk yemeklerinden, fast food yiyeceklerine kadar, çeşitli restaraunt, cafeterya, cafeler ve üniversitemize ait öğrenci yemekhanemiz mevcuttur. 

Merkezi Yemekhane Hizmetleri 
Üniversitemiz öğrencilerine öğle yemeği hizmeti, kampus içindeki Merkezi Yemekhanede tabldot olarak verilmektedir. Merkezi Yemekhaneden faydalanmak isteyen öğrencilerimiz; yemek maliyetinin Üniversite Yönetim Kurulu tarafından tespit edilen bir kısmını katılım payı olarak ödemek suretiyle yemek yiyebilmektedirler. Yemek maliyetinin geriye kalan kısmı ise, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bütçesinden karşılanmaktadır. Öğrencilerimiz 4 kap menüden oluşan öğle yemeğini, otomasyon sistemi ile hizmet veren yemekhanemizde kimlik kartlarına istedikleri kadar para yükleyerek yiyebilmektedirler. İki mutfak ile hizmet veren birimde Diyet Uzmanları tarafından 5179 Sayılı Gıdaların Üretimi, Tüketimi Ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararname, TSE Standartları, Türk Gıda Kodeksi, Sağlık Bakanlığı Yönetmeliklerine ve Kalite Yönetim Sistemine uygun olarak çalışmalar yapılmaktadır. 
Ayrıca Yakut Yaşam Alanı içerisinde açılan yeni modern yemekhanemiz Şubat 2011 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Kampus dışındaki Akademik Birimlerde de öğrencilerimize öğle yemeği hizmeti verilmektedir. 

Kantin Hizmetleri 
Öğrencilerin beslenme ve ders dışı zamanlarında dinlenme ve eğlenmelerine yönelik olarak, fakülte ve yüksekokullarda kantin/kafeteryalar bulunmaktadır. 
Bunların dışında; öğrencilerin sosyal-kültürel çalışma ve ihtiyaçları için yapılmış Olbia Kültür Merkezinde ve Yakut Yaşam Alanında her türlü beslenme ihtiyacının giderilebileceği market, lokanta, kafeterya, fast food salonları mevcuttur. Kampüs içerisindeki tüm kantin ve kafeteryaların gıda güvenliği ve hijyeni Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı denetimi altındadır.

Sigorta
Akdeniz Üniversitesinde eğitim-öğretim yılı başında kayıt döneminde öğrencilerden alınan cuzi miktar bir parayla, öğrencilere kazalara karşı ferdi kaza sigortası yapılmaktadır. 

T.C vatandaşı olan üniversite öğrencilerimizin tüm tedavi masrafları sgk kurumu tarafından yapılmaktadır. Üniversitemiz sadece yabancı uyruklu öğrencilerimizin tedavi masraflarını karşılamaktadır.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

Akdeniz Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 02422274958
Fax: 02422274958
E-posta: rektorozelkalemi@akdeniz.edu.tr
Adres: Akdeniz Üniversitesi Kampüs Antalya
Rektör: Mustafa ÜNAL

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap