Amasya Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Amasya Üniversitesi'ni tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Amasya Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Amasya Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Amasya Üniversitesinin temeli, 1974 yılında Milli Eğitim Bakanlığınca kurulan Eğitim Enstitüsü ile birlikte atılmıştır. 1975 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Amasya Meslek Yüksekokulunu açmıştır.

1982 yılında YÖK'ün kurulmasıyla birlikte, Eğitim Enstitüsü ve Amasya Meslek Yüksekokulu Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlanmıştır. Aynı yıl Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesine bağlı olarak "Eğitim Yüksekokulu" kurulmuştur.

Amasya Üniversitesi 17.03.2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, 01.03.2006 tarih ve 5467 Sayılı Kanun'la kurulmuştur.

2013-2014 Akademik Yılı itibariyle Amasya Üniversitesi;
6 Fakülte,
Tıp
Eğitim
İlahiyat
Mimarlık
Teknoloji
Fen-Edebiyat

1 Yüksekokul
Sağlık Yüksekokulu

8 Meslek Yüksekokulu
Taşova
Suluova
Tasarım
Merzifon
Teknik Bilimler
Sosyal Bilimler  
Gümüşhacıköy Hasan Duman
Sabuncuoğlu Şerefeddin Sağlık Hizmetleri

2 Enstitü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
ile eğitim-öğretim hizmetlerini sürdürmektedir.

Amasya Üniversitesi Öğrenci Sayısı:  25.092
Öğretim Elemanı Sayısı:  511

Amasya İli Hakkında Kısa Bilgi
7.500 yıllık tarihi birikimi süresince pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya; bilim, kültür, siyaset ve sanat alanında onlarca şahsiyetin doğduğu, büyüdüğü bir yer. Yeşilırmak kıyısında yalıboyu evleri, elması, tarih ve doğa güzellikleri ile dikkat çeken Amasya, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum belgesi Amasya Tamiminin imzalandığı; gençlerin son derece güven içerisinde eğitim görebildikleri şirin bir Orta Karadeniz kenti. Amasya Üniversitesi, günümüz bilgi çağının gerektirdiği teknolojiyi kullanma yeteneğine sahip, araştırmacı, insan hak ve özgürlüklerine duyarlı, proje geliştirme ve eleştirel düşünme becerisi kazanmış bireyler yetiştirmeyi temel değer olarak benimsemenin yanı sıra; öğrencilerin ilgi duydukları kültürel, sportif ve sanatsal alanlarda kendilerini geliştirmelerini de son derece önemsemektedir.

Barınma Olanakları
Öğrencilerimizin barınma ihtiyacı merkez ve ilçelerde Yükseköğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu bünyesindeki yurtlar ve özel öğrenci pansiyonları, yurtları ve apartları tarafından karşılanmaktadır.
Suluova ilçesinde müdürlüğümüz bünyesinde bir adet kız öğrenci yurdu ile öğrencilerimize barınma hizmeti vermekteyiz.

Beslenme İmkanları
Personelimiz ve öğrencilerimizin yeterli ve dengeli beslenmeleri amacıyla günlük ihtiyaç duydukları protein,karbonhidrat,yağ, vitamin, mineral ve kalori miktarları dikkate alınarak diyetisyen tarafından aylık yemek menüleri hazırlanmaktadır.

Yemek Fiyatları
Öğrenci: 2 TL
Personel (Akademik ve İdari):
Ek Göstergesi 0-1100 (1100 dahil) arasında olanlar: 2,90 TL
Ek Göstergesi 2200'e kadar olanlar (2200 dahil):  3,40 TL
Ek Göstergesi 3600'e kadar olanlar (3600 dahil):   3,75 TL
Ek Göstergesi 4800'e kadar olanlar (4800 Dahil):   5,35 TL
Ek Göstergesi 4800 üstü olanlar :    5,80 TL
Misafir : 7.50 TL

Sağlık Hizmetleri
Psikoloğumuz Gamze KARADAYI denetiminde öğrenci ve personelimize psikolojik destek amacı ile; Eğitim Fakültesi binasında bulunan Üniversitemiz Rehberlik ve Danışmanlık Servisinde şu hizmetler verilmektedir:

Üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin adaptasyon sürecinde yaşadıkları sıkıntıları azaltılmaktadır,
Seçilen bölümlerle ilgili olarak öğrencilerin merak ettiği veya kaygı duyduğu konular hakkında açıklayıcı bilgiler sağlamaktadır,
Öğrencilerin ders başarısını ve motivasyonunu önemli ölçüde etkileyen ailevi veya bireysel sorunlarını çözmelerine yardımcı olunmaktadır,
Sınav dönemlerinde öğrencilerin artan kaygılarını azaltmaya çalışılmaktadır,
Özellikle son sınıftaki öğrencilere yönelik  başlayacakları meslek dallarıyla ilgili rehberlik faaliyetlerinde bulunulmaktadır,
Öğrencilerin psiko-sosyal alanda yaşadıkları problemleri ve sıkıntıları çözmeleri hususunda destek verilmektedir,
Öğrencilere yönelik bilgilendirici,eğitici ve eğlendirici seminerler hazırlanarak ,konferanslar verilmektedir,
Üniversite personeline yönelik psikolojik destek sağlamaktadır,
Psikolojik sorunu olan öğrenci ve personele yönelik bireysel ve grup terapileri uygulanmaktadır.

AMASYA ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

Amasya Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0 358 218 01 60 61
Fax: 0 358 218 01 04
E-posta: webadmin@amasya.edu.tr
Adres: Akbilek Mah. Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:7 PK: 05100 Merkez/AMASYA
Rektör: METİN ORBAY

AMASYA ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap