Anadolu Üniversitesi (AÖF) Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Anadolu Üniversitesi ve Açık Öğretim Fakültesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Anadolu Üniversitesi ve AÖF hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958’de kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur. 1982’de Anadolu Üniversitesine dönüşen kurumumuz, kısa zamanda yalnızca ülkemizin değil dünyanın en büyük üniversiteleri arasında da çağdaş, dinamik ve yenilikçi bir üniversite olarak yerini almıştır. Bilim, kültür aynı zamanda da bir gençlik kenti olarak nitelenen Eskişehir’in merkezinde yer alan 2 kampüs 3'ü açık ve uzaktan öğretim veren 17 Fakülte (Lisans Düzeyi), 1’i Devlet Konservatuvarı olmak üzere 3 Yüksekokul, 4 Meslek Yüksekokulu (Önlisans Düzeyi), 9 Enstitü (5’i Lisansüstü ve Doktora Düzeyi) ve 30 Araştırma Merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Anadolu Üniversitesi pek çok ilke imza atmış bir üniversitedir. Bu ilklerin başında, uzaktan öğretim sistemini hayata geçirmenin başarısı gelmektedir. Bugün uzaktan öğretim yapan üç fakültenin toplam öğrenci sayısı 2 milyonun üzerindedir. Bu sistemin geliştirilmesinde gösterilen başarı, farklı ülkelerde birçok kuruma örnek olmaktadır.

Anadolu Üniversitesi, en son teknolojik olanaklarla donatılmış bölümlerinde, her biri alanında en iyisi olmaya çalışan ve tüm zamanını öğrencileriyle paylaşan geniş öğretim kadrosuyla öğrencilerini, yaratıcı ve dinamik eğitim ortamlarında geleceğin en iyileri olarak hazırlamak üzere çalışmaktadır.

Anadolu Üniversitesinin güvenli ve çağdaş kampüslerinde bir öğrenci için gerekli olan hemen hemen her olanak bulunmaktadır. 290.000’den  fazla basılı kaynağın yanı sıra birçok e-kaynağa da ulaşmanın mümkün olduğu merkez kütüphane, tatil günleri dâhil her gün öğrencilere 24 saat hizmet vermektedir. Ayrıca Kütüphane bölgesinde gece 12:00’-01:00 saatleri arasında sıcak çorba/çay/kahve ücretsiz olarak öğrencilere ikram edilmektedir. 12.330 m2 alana yayılmış olan Merkez Kütüphanede, öğrenciler kendi çalışma biçimlerine uygun ortamlarda çalışabilmektedir. Öğrenciler, kampüste bulunan sinema, tiyatro, konser ve sergi salonlarımızda kültürel ve sanatsal etkinlikleri kolayca izleyebilmektedir. Aynı zamanda öğrenciler sanatçılarla yapılan söyleşilere ve etkinliklere katılabilme, kampüslerde bulunan yarı olimpik yüzme havuzunda, uluslararası standartlarda yapılmış spor salonlarında, tenis kortlarında, yeşil sahalarda her tür sporu yapabilme olanağını bulurken boş zamanlarını da en iyi şekilde değerlendirebilmektedir. Üniversite tarafından öğrenciler için günde iki öğün (öğlen+akşam) yemek servisi de sunulmaktadır.

Teknolojik ve bilimsel gelişmelerin izlenmesi, geleceğin şekillenmesinde etkin olacak bireyler yetiştirilmesi ve yaşam boyu öğrenmeye odaklanılarak tüm halkı eğitim sürecine dâhil etme girişimleriyle övünç duyduğumuz Üniversitemiz dünyaya kucak açmaktadır.

Sayılarla Anadolu Üniversitesi
Kuruluş Tarihi: 1982
Enstitü Sayısı: 9
Öğrenim Dili: Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca
Araştırma Merkezi Sayısı: 27
Üniversite Türü: Devlet
Öğretim Elemanı Sayısı: 1.800
Fakülte Sayısı: 12
Örgün Eğitim Öğrenci Sayısı: 22.300
Devlet Konservatuvarı Sayısı: 1
Lisans Üstü Öğrenci Sayısı: 2.200
Yüksekokul Sayısı: 6
Açıköğretim Öğrenci Sayısı: 1.350.000
Meslek Yüksekokulu Sayısı: 4

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Hakkında Genel Bilgiler
Dersleri kitle iletişim araçları (internet, radyo, televizyon) ile ve çeşitli şehirlerdeki akademik danışmanlık merkezleri tarafından verilen, sınavları yılda 2 kez (vize, final) yapılan, Anadolu Üniversitesi'nin başlattığı bir uzaktan eğitim projesidir. AÖF diplomalarının örgün eğitimle alınan diğer üniversite diplomalarından hiçbir hak eksiği yoktur. AÖF ders kitapları çok düzenli ve kolay anlaşılabilir bir dille yazılmıştır. AÖF e-öğrenme portali yoluyla yayımlanan mp3 dinlemeleri, video dersleri, etkileşimli sunumlar, deneme sınavları vb sayesinde bilginin öğrencilere yayılımı oldukça kolaylaşmış, zaman ve zeminden bağımsız bir hale gelmiş ve üniversite eğitimi çok modern ve etkileyici yeni bir boyuta taşınmıştır.

Ayrıca, TRT-Anadolu Üniversitesi işbirliği ile yeni açılan TRT Okul kanalı ile günde 12 saat olmak üzere dersler ulusal TV'lerde de yayınlanmaya başlamıştır. Bu olağanüstü ve çok değerli bilim yuvamızın sınavlarının merkezi yöntemle yapılması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesinin tümüyle elektromekanik olması sayesinde, öğrenci bilgisinin ölçümü, örgün eğitime göre çok daha objektif ve standart olabilmektedir. Bu sayede, iyi bir derece ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ni bitirebilen bir öğrencinin bilgi ve farkındalık düzeyinin piyasada ve iş yaşamında çok iyi bilinen bir olgu haline gelmiştir. Açıköğretim Fakültesinin uluslararası standartlara ve Bologna Kriterleri'ne uygun bir şekilde, okunan tüm dersleri, alınan notları ve kazanılan ders kredilerini bildiren, Türkçe/İngilizce bir diploma eki vermesi sayesinde AÖF mezunlarının uluslararası üniversitelerde master ve doktora programlarına kabul edilmesi de çok kolaylaşmıştır.

Altyapı
Anadolu Üniversitesi çeşitli olanaklara sahiptir. Öğrenciler, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerle eş zamanlı olarak sinema, tiyatro, konser ve sergi salonlarında kültürel ve sanatsal etkinlikleri kolayca izleyebilme, sanatçılarla yapılan söyleşilere katılabilme, kampüslerde bulunan yarı olimpik yüzme havuzunda, uluslararası standartlarda yapılmış spor salonlarında, tenis kortlarında, yeşil sahalarda her tür sporu yapabilme olanağını bulunmaktadır.

Şehirde Yaşam
Türkiye'de yaşam, birçok Batı ülkesinden daha ekonomiktir. Eskişehir’de yaşam, Türkiye'nin diğer birçok büyük kentine oranla daha uygundur. Anadolu Üniversitesinin, değişimle gelen öğrencilere sunabileceği üniversite yurdu imkânı bulunmamaktadır ancak konaklama için Türk öğrencilerle ev arkadaşlığı hizmeti sağlanmaktadır. Ev paylaşımı; kira, eşya, elektrik, su ve ısınma (bazen de İnternet) giderlerini içerecek şekilde aylık yaklaşık 100 ila 200 avro arasındadır.

Ulaşım da öğrenciler için oldukça uygundur. Şehir içi toplu taşıma için bir öğrenci ulaşım kartı 0.60 avrodur. Öğrenciler Eskişehir'den Ankara'ya ya da İstanbul'a 7-10 avro arasında ödeyerek şehirlerarası trenler ile seyahat edebilmektedirler.

Anadolu Üniversitesi Öğrenci Yemekhanesinde 5 günlük öğle ve akşam yemekleri toplam 4 avroya yenilebilmektedir. Bir öğrencinin yemek, konaklama, ulaşım vb. temel ihtiyaçlarını gidermesi için aylık 350 avro yeterlidir.

Konaklama
Değişim öğrencilerine, tercihleri göz önünde bulundurularak Türk öğrenciler ile ev arkadaşlığı ve daire paylaşımı konusunda uygun konaklama olanakları sağlanmaktadır. Değişim öğrencileri dönem süresince kalacakları yerlere taşınmadan önce, ücretsiz olarak 5 güne kadar Üniversite Misafirhanesinde konaklayabilmektedir.

Öğrenciler daire paylaşımı yerine isterlerse özel bir öğrenci yurdunda kalmayı da tercih edebilirler. Ancak bir apartta veya özel bir yurtta sadece bir dönem için boş bir yer bulmanın oldukça zor olduğunu belirtmekte yarar vardır. Öğrenciler isterlerse kendileri de ev kiralayabilir. Ancak kiraların yüksekliği ve emlak komisyonu düşünüldüğünde bu seçenek ekonomik olmayabilir.

"KANKA" Sistemi: Değişim için kabul edilen her değişim öğrencisine kent ve ülke hakkında bilgi verecek ve seyahat ayarlamalarında yardımcı olacak bir arkadaş öğrenci (Kanka) belirlenir. Öğrenciler gelecekleri tarihi bildirdiğinde, Kanka öğrenciler onları Eskişehir'de tren garından veya otobüs terminalinden alabilir ve değişim öğrencilerine kaldıkları sürece destek olmayı sürdürür.

Beslenme Olanakları
Anadolu Üniversitesi tarafından öğrencilere öğle ve akşam yemekleri hizmeti verilmektedir. Yemekler günlük kalori ihtiyaçları düşünülerek hijyenik ortamlarda, ve modern mutfaklarda hazırlanmaktadır.

Yunus Emre Kampüsündeki ana yemekhane 2 katlıdır ve 3 salonu vardır. Yaklaşık 17500 kişi öğle ve akşam yemeklerini hafta içi her gün bu yemekhanede yemektedir. Bu yemekhanede dört çeşit sunulan 5 günlük öğlen ve akşam yemeğinin toplam fiyatı 4 avrodur. Aynı zamanda Öğretim Elemanları yemekhanesi de bulunmaktadır.

İki Eylül Kampüsündeki öğrenciler ve üniversite personeli için öğle yemeği servisi bu kampüste sağlanmaktadır. Yaklaşık 3500 kişi öğle yemeklerini bu yemekhanede yemektedir.

Porsuk ve Ulaştırma Meslek Yüksekokulları da kendi öğrencileri ve personeli için öğle yemeği servisini kendi yemekhanelerinde sağlamaktadır.

Anadolu Üniversitesinde Türk mutfağından yemekler sunan restoranlar, fast food restoranlar, kafeler ve pastaneler gibi bazı özel sektör tesisleri de bulunmaktadır.

Öğrenim Olanakları
Anadolu Üniversitesinde öğrenci merkezli öğretim yaklaşımı benimsenmekte ve tüm öğretim süreçleri son teknolojiler ile desteklenmektedir. Öğrenciler, her dönem başında kayıtlarını İnternet üzerinden yaptırmaktadır. Ayrıca çevrim içi öğrenci bilgi sistemi aracılığı ile ödevlerini, katılımlarını ve notlarını da takip edebilmektedir. Üniversitemizin, tüm öğretim birimlerinde bilgisayar laboratuvarları bulunmaktadır. Bu laboratuvarlarda öğrencilerin ve personelin derslerini ve araştırmalarını kolaylaştırmak amacıyla çevrim içi lisanslı yazılım hizmeti sunulmaktadır. Tüm öğrenciler, İnternet erişim olanaklarından ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Tüm kampüslerde kablosuz internet erişim olanağı bulunmaktadır. Ayrıca Açıköğretim programlarındaki öğrenciler de örgün öğrenciler gibi e-posta ve İnternet hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Üniversitedeki en önemli birimlerden biri olan Anadolu Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi hem öğrencilere hem de tüm birimlere, modern olanakları ve zengin arşivi ile 7/24 hizmet vermektedir. 12.330 m2 alana kurulan Kütüphanede; 26 bireysel çalışma odası (11 tanesi Lisansüstü öğrenciler ve akademik personel, 15 tanesi lisans öğrencilerinin kullanımında), 3 katlı sesli, 2 katlı sessiz çalışma salonu ayrıca kütüphane materyallerinin kullanıldığı 5 ayrı salon bulunmaktadır. Kütüphane toplam 1165 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. 290.000’in üzerinde hâlihazırda bulunan kitap sayısına her yıl yaklaşık 10.000 kitap daha eklenmektedir. Basılı kaynakların yanı sıra zengin bir e-koleksiyona sahip bulunan kütüphanede; 163.808 e-kitaba, 54.332 e-dergiye ve 67 adet veritabanına erişim sağlanabilmektedir.

Kütüphanenin web sitesini 2014 yılında 1.496.041 kişi ziyaret etmiştir. Şehir ve bölgemizde de önemli bir yere sahip olan kütüphanemizi yılda ortalama 1. 150.000 kişi ziyaret etmektedir.

Sosyal Yaşam ve Spor Olanakları
ki ayrı kampüsümüzde bulunan açık ve kapalı spor tesisleri yıl boyunca öğrenci ve personele hizmet vermektedir. Spor tesislerimizde başta eğitim öğretim olmak üzere, bahar şenlikleri spor etkinlikleri, takım ve serbest çalışma etkinlikleri düzenlenmektedir. Etkinliklerin yürütüldüğü tesislere ilişkin bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

Yunus Emre Kampüsü Spor Olanakları:
Açık alan spor olanakları: Açık alan spor olanakları için bir kompleks inşaa edilmiştir. Kompleks; bir basketbol sahası, bir tenis kortu, bir voleybol sahası ve bir futbol halı sahasından oluşmaktadır. Sportif ve rekreatif imkanlarla personel ve öğrencilerimize ders ve iş saatleri dışında zaman geçirme, sosyalleşme, spor yapma ve dinlenme dâhilinde hizmet vermektedir. Açık tesislerde çalışma saatleri 08:30/23:00 saatleri arasında olup, haftanın 7 günü öğrencilere ve üniversite personeline hizmet verilmektedir.

Tenis: Toplam beş korttan oluşan tesis, mayıs ve kasım ayları arasından kullanılabilmektedir. Işıklandırma sistemi sayesinde, gece maçları da olasıdır. Kortlara sadece üniversite öğrencileri ve personeli rezervasyon yaptırabilmektedir.

Futbol Sahası:  Uluslararası standartlara uygun boyutlarda olan futbol sahası, Yunus Emre Kampüsünde yer almaktadır. Eğitim ve öğretim dönemleri boyunca Üniversitemiz fakülte ve yüksekokulları arasında düzenlenen futbol ligleri ile personel turnuvalarında kullanılmaktadır.

Kapalı Spor Salonu: Salonda voleybol, basketbol, masa tenisi, step ve aerobik aktiviteleri yapılmaktadır. Üniversitemizin katıldığı resmî müsabakalarda ve fakülteler arası müsabakalarda kullanılmaktadır. Haftanın her günü sabah 09:00, akşam 21:00 saatleri arasında kullanıma açıktır. Salondan üniversitemiz öğrencileri ve personeli belirtilen serbest saatlerde faydalanabilmektedirler.

Yüzme Havuzu: Tesiste biri küçük diğeri büyük 2 havuz çanağı yer almaktadır. Havuz, haftanın her günü 07:00-23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Havuzdan Anadolu Üniversitesinin tüm mensupları ve artan kapasite halinde Eskişehir halkı belli bir program dâhilinde ve randevu esasına göre yararlanabilmektedirler.

İki Eylül Kampüsü Spor Olanakları:
Anadolu Üniversitesi Spor Salonu: Voleybol, basketbol, hentbol, salon okçuluğu kondüsyon, fitness ve aerobik yapılmasına olanak sağlanan spor salonu, ulusal ve uluslararası standartlara uygundur. Salonda haftanın altı günü sabah 09:00 akşam 21:00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. Öğrenci ve personelimize, belgeli ve bilgi donanımına sahip kondisyoner ve antrenörler eşliğinde beraberce seçtikleri hedef (zayıflama, sıkıştırma, şekillendirme ve kardio çalışmaları) doğrultusunda aylık programlar uygulanmaktadır.

Futbol Sahası: Atletik organizasyonlar ve futbol maçları için uluslararası standartlara uygun olan İki Eylül Kampüsü’ndeki futbol sahası Üniversitemizin katıldığı resmî müsabakalarda ve Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin eğitimlerinde kullanılmaktadır.

Spor Bilimleri Fakültesi Tesisleri: Spor Bilimleri Fakültesi tesisleri; kapalı atletizm salonu, çok amaçlı spor salonu, kapalı squash, badminton, masa tenisi, jimnastik, halk oyunları ve ritim dansları salonlarından oluşur. Öncelikle eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanılan tesisten, üniversite mensupları, üyelik dâhilinde Eskişehir halkı da yararlanabilmektedir.

Spor Etkinlikleri Organizasyon Birimi
Bu birim; futbol, voleybol, basketbol, hentbol, yüzme, atletizm, okçuluk, tenis, masa tenisi, badminton, squash, briç, bilek güreşi, tekvando, muay thai, eskrim, judo, karate, satranç, vb. gibi çeşitli spor alanları ile ilgilenmektedir.

Her yıl Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen spor müsabakalarına katılacak olan Anadolu Üniversitesi takımlarının hazırlıklarından sorumludur.
Geleneksel hâle gelen fakülte ve yüksekokulların katılımıyla birimler arası spor müsabakalarını düzenlenmektedir.

Öğrencilerin uzun süreli sportif faaliyetlerde yer almasını sağlamak amacıyla oluşturulan futbol liglerini yürütülmektedir.

Üniversite mensuplarına yönelik olarak düzenlenen spor etkinlikleri ile serbest spor çalışmalarını organize etmektedir.

Anadolu Üniversitesi kampüste ve kampüs dışında birçok sosyal aktivite seçeneği sunmaktadır. Her yıl kampüste binden fazla aktivite organize edilir. Üniversite birçok kongre, konser ve sergi salonları ve hatta tiyatro, opera ve sinema salonlarına sahiptir. Bu salonlarda öğrenciler kültürel faaliyetlere katılarak boş zamanlarını değerlendirebilirler. İstedikleri takdirde, Kültürel Organizasyonlar dersi için ECTS kredileri olarak bu aktivitelerden faydalanabilirler. Buna ek olarak, kampüste ve şehirde düzenlenen birçok açık alan etkinliği vardır. Üniversitenin desteği ile öğrenciler o kadar aktifler ki ulusal ve uluslararası festivaller, sinema günleri, geziler vb. gibi etkinlikler düzenlemektedirler. Ekim 2004'te ilk kez başlatılan Bahar Festivalleri süresince organize edilen turnuvalara da ev sahipliği yapmaktadır.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ ve AÖF TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0222 335 05 81
Fax: 0222 335 36 16
E-posta: gensek@anadolu.edu.tr
Adres: Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampusü, 26470 Tepebaşı/ESKİŞEHİR
Rektör: NACİ GÜNDOĞAN

AÖF İletişim Bilgileri
AÖF Telefon:    0(222) 335 05 81 Dahili 2776
AÖF Faks:  0(222) 320 07 58
AÖF Eposta:  aofak@anadolu.edu.tr

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ VE AÖF HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap