Bartın Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Bartın Üniversitesi'ni tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Bartın Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Bartın Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Bartın Üniversitesi, Türkiye'nin Bartın ilinde bulunan bir üniversite.

Bartın Üniversitesi; Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'ne bağlı iken Bartın Üniversitesi'ne bağlanan Orman Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Bartın Meslek Yüksekokulu ile Bartın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve yeni kurulan İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü'nün kurulup üniversiteye bağlanmasıyla eğitime başladı. 2010 yılında Eğitim ve Edebiyat Fakülteleri, 2011 yılında Fen Fakültesi, 2012 yılında ise Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve İslami İlimler Fakültesi kurularak üniversiteye bağlanmıştır.

Bartın Üniversitesi Öğrenci Sayısı:  22.932

Öğretim Elemanı Sayısı:  514

Bartın Şehri Hakkında Kısa Bilgi

Bartın, Karadeniz Bölgesi’nde, Batı Karadeniz Bölümü’nde bir ildir. 1991 yılında Zonguldak ilinden ayrılarak Türkiye’nin 74. ili olmuştur. Doğusunda Kastamonu, güneyinde Karabük, batısında Zonguldak illeri, kuzeyinde Karadeniz bulunur. Orman bakımından zengin olan ilin büyük bir kısmı Küre Dağları Millî Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Bartın Çayı Türkiye’de üzerinde taşımacılık yapılan tek akarsudur. Bartın bölünmüş yollar ile İstanbul’a 420 km, Ankara’ya ise 283 km mesafededir.

Doğal güzelliği, plajları, tarihî yapıları ile ilgi çekici bir kenttir. Adını mitolojide “Muhteşem Akan Su” anlamına gelen Parthenious’tan alan ilimizin Amasra, Kurucaşile, Ulus olmak üzere üç ilçesi bulunmaktadır.


Bartın’ın dik ve ormanlık yamaçlarla denize ulaşan 59 km’lik kıyı kesimi, olağanüstü güzellikler sergilemektedir. Amasra ilçesi eşsiz doğal yapısı, 3000 yıllık tarihî dokusu ile önemli bir turizm merkezidir. Amasra, yaz kış turistlerin akınına uğramaktadır.


Kurucaşile, ülkemizde ahşap tekne yapımının sürdürüldüğü en önemli merkezlerden biridir. Kurucaşile’de Osmanlılar döneminden bugüne kadar savaş gemilerinden balıkçı teknelerine, yük gemilerinden gezinti sandallarına kadar çeşitli tipte tekneler yapılmıştır.


Ulus, şelaleleri ve yeşilin her tonunun görülebileceği yaylalarıyla ünlü gizli bir cennettir. Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Ulus; çevresini saran ağaçları, çiçekleri ve yaban hayvanlarıyla tam bir doğa harikasıdır.


İl Merkezinde Gidilip Görülebilecek Yerler

Bartın Irmağı: M.Ö.’ki yıllarda Parthenios (muhteşem akan su) adı ile anılan ve kente adını veren ırmaktır. Şehir merkezinde birleşen ırmak, 15 km akarak Boğaz mevkisinde Karadeniz’e ulaşır. Bartın Irmağı; üzerinde 500 tonluk gemilerle Karadeniz’den kente kadar ulaşım yapılabilen ülkemizin tek akarsuyudur.

Plajlar:

İnkumu, Amasra, Çakraz, Güzelcehisar, Mugada, Hatipler, Kızılkum, Bozköy, Akkonak, Deliklişile, Göçkün, Kurucaşile, Tekkeönü ve Kapısuyu Plajları
İnkumu: Bartın il merkezine 15 km uzaklıktaki İnkumu Beldesi 3 km uzunluğundaki eşsiz sahili; altın sarısı kumları, masmavi denizi, yemyeşil çam ormanıyla çevrilmiş bu tatil cenneti, Karadeniz’in en güzel koylarından biridir
Amasra: Amasra eşsiz doğal yapısı, 3 bin yıllık tarihi dokusu ile önemli bir turizm merkezi olmuştur. Amasra yaz-kış turistlerin akınına uğramaktadır. Adını kraliçe Amastrist’ten alan Amasra’nın Osmanlılar tarafından fethi öncesinde şehre tepeden bakan Fatih Sultan Mehmet hayranlığını şöyle dile getirir: “Lala Lala Çeşm-i Cihan (Dünyanın Gözü) Bu mu’ola?”
Amasra yalnızca yaz turizmin değil, hafta sonu kültür turları ve okul turlarının da mekânıdır. Amasra’nın balık ile salatası ve ardından yenen ballı cevizli manda yoğurdu tercih edilen lezzetler arasındadır.

Küre Dağları Milli Parkı: Bartın Küre Dağları Milli Parkı; doğal potansiyeliyle önemli bir cazibe merkezidir. Ayrıca ilimiz; şelale, kanyon ve birbirinden ilginç peyzaj değerleriyle beğenilen Gezi Alanlarına sahiptir.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın “Dünyadaki 100, Ülkemizdeki 9 Sıcak Noktadan Birisi” olarak nitelendirdiği Küre Dağları Milli Parkı; kültürel ve folklorik özellikleri, büyüleyici doğal peyzaj, biyolojik çeşitlilik ve zengin yaban hayatı gibi görülmeye değer ögeleri eşsiz bir manzara bütünlüğü içinde sergilemektedir.
Galla (Kadınlar) Pazarı: Galla yani kadınlar pazarı ismini kendi organik bahçe ürünlerini ve hayvan ürünlerini satan kadınlardan alıyor. Her Salı ve Cuma günleri kurulan galla pazarında taze süt, yumurta, manda yoğurdu ve bahçe ürünleri 200 yıldır satılmaktadır.
Kemal Samancıoğlu Etnoğrafya Müzesi: Uzun yıllar Bartın’da belediye başkanlığı yapan Kemal Samancıoğlu’ nun evi olan müzede Bartın sosyal yaşamını ve kültürünü tanıtan eski eşyalar sergilenmektedir.

Konaklama

Öğrencilerimiz Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan yararlanmaktadır. Ayrıca şehirde öğrencilerimizin barınabileceği özel yurt ve pansiyonlar da hizmet vermektedir.

552 öğrenci kapasiteli iki ayrı blok; sosyal tesis, yemekhane, konferans salonunu da bünyesinde bulunduran ayrı bir blok olmak üzere toplam üç bloktan oluşan yeni yurt binasında sinema ve oyun salonu gibi sosyal mekânlar yer almakta; ayrıca, 378 kişilik bir yurt da bulunmaktadır.


Beslenme Olanakları

Bartın Üniversitesi kampüsünde yemek hizmeti verilmekte olup, otomasyon sistemi mevcuttur. Öğrenciler öğrenci kimlik kartlarına yemekhanelerde kullanmak üzere para yüklemek zorundadırlar. Alternatif olarak, kampus etrafında ve şehirde diğer farklı tatları sunan kafelerde ve restoranlarda da yemek yiyebilirler. Aynı zamanda öğrenci yurtlarında da kantin ve yemekhaneler bulunmaktadır.

Maddi Destek

Harç ücretleri örgün öğretimde normal süresi içerisinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerden alınmamaktadır. Normal süresini dolduran öğrencilerden ve ikinci öğretime devam eden öğrencilerden iki taksit halinde, Eylül ve Şubat aylarında alınmaktadır. Ekonomik durumları iyi olmayan öğrencilere başvuruları halinde devlet kaynaklarınca öğrenim kredisi ve karşılıksız burs verilmektedir. Öğrenciler başka yerlerden de burs alabilirler.

Öğrenim Olanakları

Bartın Üniversitesi 36297 metrekaresi kapalı alan olmak üzere 87520 metrekare alana sahip Ağdacı Mevkiinde bulunan kampüste akademik faaliyetlerini sürdürmektedir. Meslek Yüksekokulu ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Türbeyanı Mevkiinde bulunan binada akademik faaliyetlerini sürdürmektedir. Meslek Yüksekokulu Gemi İnşaatı, Deniz ve Liman İşletmeciliği ile Yat İşletme ve Yönetimi programları Kurucaşile ilçesinde; Ormancılık ve Orman Ürünleri ile Giyim Üretimi Teknolojisi Programları ise Ulus ilçesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Üniversitenin Kutlubey –Yazıcılar 1162000 metrekare alana sahip yeni kampüs alanının inşaatı devam etmektedir. İnşaatın tamamlanmasının ardından Bartın Üniversitesi daha modern bir kampüse kavuşacaktır.


Bugün, 6 Uygulama ve Araştırma Merkezini bünyesinde bulunduran Bartın Üniversitesi; laboratuvarlarında, sınıflarında, amfilerinde en son teknoloji kullanılmaktadır.


Orman Fakültesinde 15, Mühendislik Fakültesinde 4 adet laboratuvar bulunmaktadır. Fen Fakültesine bağlı Moleküler Biyoloji ve Genetik Laboratuvarda genetik testler ve DNA testleri yapılabilmektedir. Üniversitemizin yeni kampüs alanında bulunan Merkezî Araştırma Laboratuvarında üniversitemiz öğretim elemanları ileri düzeydeki laboratuvar çalışmalarını yürütmektedir. Bölgedeki sanayi kuruluşlarının talepleriyle yapılacak analizler, döner sermaye aracılığıyla gerçekleşmektedir. Merkezî Araştırma Laboratuvarı bünyesinde Mekanik Test İşlemleri, Malzeme Karakterizasyon, Numune Hazırlama ve Kalite Kontrol, Çevre Teknolojisi ile Gıda Teknolojisi Laboratuvarları olmak üzere beş temel laboratuvar yer almaktadır. Meslek Yüksekokulunda 11 adet, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda ise 2 adet laboratuvar bulunmaktadır.


Engelli Öğrenci Olanakları

Üniversitenin mevcut kampüsünde; engelli tuvaleti, engelli rampası ve engelli asansörü bulunmaktadır. Konferans salonunu girişindeki ve içindeki rampalar aracılığıyla engelli öğrencilerimiz konferans salonundaki etkinliklere rahatça katılabilmektedir. Yemekhaneye gelemeyen engelli öğrencilerimiz için fakültelerine yemek servisi yapılmaktadır.

Yapımı devam eden Kutlubey Yazıcılar mevkiinde bulunan kampüs çalışmalarında engelli erişilebilirlik kriterleri (Türk Standartları TS 9111 ve ADA standartları) birebir dikkate alınmaktadır. Projelendirilmesi biten ondört adet binanın, projesi devam eden binaların, açık alanların ve Ulus’ta bulunan Meslek Yüksekokulu binası tasarımı buna göre yapılmıştır.


Sosyal Yaşam ve Spor Olanakları

Üniversitemizde FIFA onaylı futbol sahası, fitness salonu ve kapalı spor salonu bulunmaktadır. Öğrencilerimiz spor imkânlarından dilediğince yararlanabilmektedir.

Üniversitemizde, öğrencilerimizin bilimsel ve sosyal yaşamlarını zenginleştirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler aracılığı ile öğrencilerimiz bilimsel ve kültürel alanda kendini kanıtlamış sanatçı, bilim ve kültür insanları ile buluşmaktadır.


Her yıl düzenlenen bahar şenliklerinde müzik, tiyatro, spor etkinlikleriyle öğrencilerimiz eğlenceli vakit geçirmektedir.


Üniversite'ye Ulaşım

Üniversite yerleşkesi Bartın merkeze 5 km uzaklıktadır. Yerleşkeye ulaşım için, şehir merkezinden düzenli aralıklarla belediye özel halk otobüsleri mevcuttur.

BARTIN ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN
Bartın Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 03782235500
Fax: 03782235042
Web: www.bartin.edu.tr
E-posta: rektorluk@bartin.edu.tr
Adres: Bartın Üniversitesi Rektörlüğü Merkez/BARTIN
Rektör: Ramazan KAPLAN

BARTIN ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap