Batman Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Batman Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Batman Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Batman Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Batman Üniversitesi 5662 Sayılı "Yüksek öğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yüksek öğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir. Batman ilinde bulunmaktadır.

Tarihçesi

Batman Üniversitesi, 28 Mayıs 2007 tarihinde 5662 sayılı Yüksek öğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda ve Yüksek öğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişik Yapılmasına Dair Kanunun Ek 88 Maddesi ile kurulmuştur.

1975-1976 Eğitim Öğretim yılında MEB Yaygın Yüksek Öğretim Kurumu, Örgün Yüksek öğretim Dairesi Başkanlığı'na bağlı olarak kurulan Batman Meslek Yüksek Okulu; 1982 yılında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Dicle Üniversitesi'ne bağlanmıştır. 2007 yılında Batman Üniversitesi'ne dönüştürülmüş ve İnönü Üniversitesi rektörü tarafından tedviren yönetilmiştir. 09 Eylül 2008 tarihi itibarı ile Prof. Dr. Abdüsselam ULUÇAM'ın rektör olarak atanması ile öz yönetimine kavuşmuştur.


Akademik Birimler

Fakülteler
Fen-Edebiyat Fakültesi
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
Teknik Eğitim Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Teknoloji Fakültesi
İslami İlimler Fakültesi

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimler Enstitüsü

Yüksekokullar

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Sağlık Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Merkez Müdürlükleri

Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü

BARINMA OLANAKLARI

Üniversitemizin Batı Raman Kampüsünde Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı 1 blok sosyal tesis, 3 blok binadan oluşan kız yurdumuz bulunmaktadır Yurt, otel odasını aratmayacak özellikte, 2 kişilik odalarıyla 750 öğrenci kapasitelidir.

Şehir Merkezinde ise Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı 600 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır.


Ayrıca şehir merkezinde özel yurt ve pansiyonlar da yer almaktadır. Batman ekonomik bir şehir olup öğrencilerimizin bir kısmı kiralık öğrenci evlerinde de kalmaktadır.


BESLENME OLANAKLARI

Merkez Kampüsümüzde bulunan 600 kişilik yemekhane ile Batı Raman Kampüsümüzde yer alan Merkezi Yemekhane ve Kafeterya beslenme hizmeti vermektedir. Üniversitemizin Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı yemekhanelerde 3 çeşitten oluşan 2 alternatifli yemek çıkarılmakta ve öğrencilere çok ucuza verilmektedir.
Öğrenci yurtlarında kahvaltı ve akşam yemekleri servis edilmektedir.

BURS OLANAKLARI

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) her yıl bölüm hocalarının belirlediği (her bölümden bir öğrenci olmak koşuluyla) kişilere burs sağlamaktadır.

BATMAN ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN
Batman Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 04882173800
Fax: 04882173601
Web: www.batman.edu.tr
E-posta: batman@batman.edu.tr
Adres: Batı Raman 72100 Batman, Türkiye
Rektör: ABDÜSSELAM ULUÇAM

BATMAN ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap