Bursa Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Bursa Teknik Üniversitesi'ni tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Bursa Teknik Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Bursa Teknik Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Bursa Teknik Üniversitesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 2010 yılında çıkardığı bir yasayla kurulmuştur.Üniversite'nin ilk rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen'dir.11 Aralık 2014 tarihinde ise rektörlüğü Prof. Dr. Arif Karademir devralmıştır.

Bursa'nın ikinci devlet üniversitesi olarak 21.07.2010 tarih ve 27648 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre 6 Fakülte, 2 Enstitü ve 1 Yüksek okul ile kurulmuştur.


Üniversitede İngilizce hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Hazırlık sınıfının ardından Makine Mühendisliği bölümü dersleri %30 İngilizce, Kimya Bölümü dersleri ise seçmeli İngilizce ve Türkçedir.


Akademik Birimler

Fakülteler
Doğa Bilimleri ve Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Orman Fakültesi
İletişim Fakültesi
Sanat ve Tasarım Fakültesi

Yüksekokullar

Yabancı Diller Yüksekokulu

Enstitüler ve Yükseklisans/Doktora Programları

Fen Bilimleri Enstitüsü Yükseklisans Programları
Fen Bilimleri Enstitüsü Doktora Programları
Sosyal Bilimler Enstitüsü Yükseklisans Programları
Sosyal Bilimler Enstitüsü Doktora Programları

Araştırma Merkezleri

Sürekli Eğitim Uygulama ve Arşt. Merkezi Müdürlüğü
Ünv.-San. İşbirliği Geliş. Uyg. ve Arşt. Mer. Müdürlüğü

Kampüsler (Yerleşkeler)

Bursa Teknik Üniversitesi, eğitim faaliyetlerini Mimar Sinan ve Yıldırım Yerleşkelerinde sürdürmektedir.
İki yerleşkemiz de şehir merkezinde olup, toplu taşıma ve metro istasyonlarına yürüme mesafesindedir.
- Yıldırım Yerleşkesi
- Mimar Sinan Yerleşkesi

Spor ve Sosyal Yaşam

Yıldırım Yerleşkesi’nde 3.645m² alana sahip kapalı spor salonu öğrencilerimiz hizmetindedir. Aynı zamanda kampüsümüz içerisinde halı sahamız bulunmaktadır.

Öğrenci ve personelimizin etkin bir şekilde sportif faaliyetlerde yer almasını sağlamak amacıyla Kampüs içinde oluşturulmuş spor tesislerinde ve kentin sporla ilgili alt yapısının da bu amaçla kullanılmasını sağlamak amacıyla ilgili kurumlarla işbirliği yaparak çeşitli müsabakalar ve spor turnuvaları düzenlemek, bilinçli spor yapılması için uzman elemanlar temin etmek, üniversiteler arası müsabakalara katılımı sağlamak, başlıca spor hizmetlerimiz arasında bulunmaktadır. Şehrimizdeki belediyelerle çeşitli protokoller imzalanmış  olup, protokol kapsamında olan tesisler öğrencilerimizin ve personelimizin % 50'ye varan indirimlerle faydalanması sağlanmıştır. Bursa’daki; 16 kapalı yüzme havuzu, 21 tenis kortu, 12 kapalı spor salonu, 18 halı saha, 8 fitness salonu, 1 güreş eğitim merkezi, 1 jimnastik salonu, 1 olimpik atletizm pisti ve 1 su kayağı tesisini kullanabilmektedir.


Üniversitemiz de Basketbol, Voleybol, Futbol, Futsal, Yüzme, Masa Tenisi, Tenis, Güreş, Oryantiring takımlarımız oluşturulmuş olup; öğrencilerimizin oluşturduğu bu takımlar Üniversitemizi Türkiye Şampiyonalarında başarıyla temsil etmektedirler.


Aynı zamanda bisiklet, doğa yürüyüşü, okçuluk, spor tırmanışı gibi aktiviteler Üniversitemizde yapılmaktadır.


Sağlık Hizmetleri

Üniversitemiz Yıldırım ve Osmangazi Yerleşkesi ’nde yer alan revir, bir hemşire ile hizmet vermektedir. Hemşirelik kanununda belirtilen yetki ve sorumluklar çerçevesinde Üniversite personeli ve öğrencilerimiz için gerekli acil tıbbi tedavi ve ilk yardım uygulamaları, acil haller dışında müdavi hekim tarafından yazılı olarak verilen tedavi uygulamaları, pansuman, enjeksiyon uygulamaları, kan grubu, tansiyon,kolesterol ve kan şekeri ölçümleri yapılmaktadır. Kurumda hemşirelik girişimleri ile karşılanabilecek sağlıkla ilgili ihtiyaçlar belirlenmekte, planlanmakta ve uygulanmaktadır. Ayrıca birimimize müracaat eden personel ve öğrencilerimize sağlıkla ilgili danışmanlık yapılmaktadır.

Barınma

Bursa Teknik Üniversitesi Ana kampüs ile ilgili çalışmaları kapsamında Kestel ilçesinde yapılacak olan Yerleşkede KYK için yurt binası alanı planlanmıştır.

Beslenme Olanakları

Yemekhanelerimizde bir öğünde 4 çeşit yemek servis edilmektedir. Mönüler, sunulan gıdaların besin içerikleri dikkate alınarak kalori değerleri 1.000–1.500 kcal olacak şekilde görevli personelimiz tarafından aylık olarak hazırlanmakta ve üniversitemiz web sitesinde ilan edilmektedir.

Bunlar; 

 1. Çeşit: çorba
 2. Çeşit: etli ana yemek,
 3. Çeşit: pilav, makarna, börek, zeytinyağlı ve benzerleri,
 4. Çeşit: meyve, salata, yoğurt, cacık, tatlı (sütlü-hamurlu) vb.

Öğrenci ve personelimiz 11.30-14.00 saatleri arası yemek hizmetinden faydalanmaktadır.


Yemekhanelerin Yeri: 

Mimar Sinan Yerleşkesi: B Blok (Öğrenci Merkezi) -1. Kat.
Yıldırım Yerleşkesi: Öğrenci Yemekhanesi Eğitim Binası 1. Kat
Personel Yemekhanesi Dekanlık Binası karşısı

Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının 31/05/2016 tarih ve 5359 sayılı yazısı görüşüldü. Yapılan değerlendirmede; ihale sonucu gerçekleşen kişi başı birim yemek fiyatı (KDV dahil 7,02 TL) ve 2016 yılı bütçe uygulama tebliği dikkate alınarak memur, sözleşmeli personel, öğrenci ve misafir personel için alınacak katkı paylarının aşağıdaki tabloda belirtildiği şekilde olmasına, israfın önlenmesi amacıyla Yemek Rezervasyon Sistemine (YRS) geçilmesine, rezervasyon harici ve gün içindeki diğer kullanımlarda misafir ücreti ödenmesine,  yemek bursu alan öğrenciler ile Bölüm Temsilcileri ve Topluluk başkanlarının günde bir kez yemek hizmetinden ücretsiz yararlanmasına ve 2017 yılı başında Maliye Bakanlığınca belirlenecek asgari katkı paylarındaki artışın ilgili döneme yansıtılmasına, oy birliği ile karar verildi.YEMEK ÜCRETLERİ
MemurlarÜcret (TL)
Ek göstergesiz görevlerde bulunanlardan 3.85
1100'e kadar (1100 dahil) ek göstergeli görevlerde bulunanlardan3.85
2200'e kadar (2200) dahil) ek göstergeli görevlerde bulunanlardan3.85
3600'e kadar (3600 dahil) ek göstergeli görevlerde bulunanlardan3.85
4800' kadar (4800 dahil) ek göstergeli görevlerde bulunanlardan4.00
4800'den daha yüksek ek göstergeli görevlerde bulunanlardan4.50
Sözleşmeli Personel
Aylık brüt sözleşme ücretleri 2.425 TL kadar (2.425 TL dahil) olanlardan3.85
Aylık brüt sözleşme ücretleri 4.090 TL kadar (4.090 TL dahil) olanlardan3.85
Aylık brüt sözleşme ücretleri 5.650 TL kadar (5.650 TL dahil) olanlardan4.50
Aylık brüt sözleşme ücretleri 5.650 TL üzerinde olanlardan5.00
Öğrenci2.00
Misafir7.75


BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN
Bursa Teknik Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: (0224) 300 33 04
Fax: (0224) 300 33 29
Web: btu.edu.tr
E-posta: ozelkalem@btu.edu.tr
Adres: Mimar Sinan Mahallesi Mimar Sinan Bulvarı Eflak Caddesi No:177 16310 Yıldırım/BURSA
Rektör: ARİF KARADEMİR

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap