Gazi Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Gazi Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Ankara Gazi Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Gazi Üniversitesi, Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesidir. 1926 yılında Ankara'da kuruldu.
Tıp,Diş Hekimliği,Eğitim,Fen-Edebiyat,İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ve Mühendislik Fakülteleri önemli fakülteleridir.
Üniversitenin Beşevler, Emek, Maltepe, Gölbaşı ve Çubuk'ta yerleşkeleri bulunmaktadır.
Bunların dışında Gazi Üniversitesinin Ankara Ostim, Çankaya, Kızılay bölgeleri ve Ankara Polatlı ve Beypazarı ilçelerinde de Meslek Yüksek Okulları ve Yüksekokulları bulunmaktadır.

Dünden Bugüne Gazi Üniversitesi
Gazi Üniversitesi, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biridir. Cumhuriyetin ilanından sonra Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının girişimiyle Ankara’da bir enstitü kurulması kararlaştırılır. Bu karar 1926 yılında "Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü"nün açılmasıyla sonuçlanır. Enstitü, Anadolu’ya öğretmen yetiştirmek amacıyla açılmış, şu anda Rektörlük merkezi olarak kullanılan binada eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Binanın mimarı Mimar Kemaleddin'dir. Enstitünün adı 1929 yılında "Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" olarak değiştirilir ve bu isimle uzun yıllar hizmet verir.

Kurum, 1976 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü ismini alır ve 1982 yılında 2809 sayılı kanunla Gazi Üniversitesi'ne dönüştürülür. Aslında bu dönüşüm, Cumhuriyetle başlayan eğitim geleneğinin yeni isimle devamıdır. Bu yeni kurumun çatısı altında; Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı olan bugünkü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin bütün bölümleri; Ankara’nın doktor ve sağlık personeli ihtiyacını önemli ölçüde karşılayacak olan Tıp Fakültesi; ilerleyen yıllarda fakülte olacak olan Diş Hekimliği ve Eczacılık Yüksek Okulları ile ismi daha sonra İletişim Fakültesi olarak değiştirilen Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu eğitim ve öğretimini sürdürür. Yine Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi de Gazi Üniversitesi çatısı altında yerini alır. Kuruluşunda 9 fakülte, 12 yüksekokul ve 4 enstitüyü bünyesinde barındıran üniversitede bu sayı daha sonra hızla artar.

Bugün Üniversitenin bünyesinde eğitim-öğretimini sürdüren 20 fakültesi, 5 yüksek okulu, 11 meslek yüksek okulu, 51 araştırma merkezi ve 7 enstitüsü ile Gazi Üniversitesi, adını aldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e yakışır bir yüksek öğretim kurumu olma iddiasını devam ettirmektedir. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer alan Gazi Üniversitesi, eğitim ve öğretim alanındaki kalitesini “Gazili Olmak Ayrıcalıktır” ilkesi ışığında sürdürmektedir.

Şehirde Yaşam
Türkiye’nin köklü ve lider üniversitelerinden biri olan Gazi Üniversitesi, sadece eğitim-öğretim alanında değil, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler ile birlikte barınma, burs ve yurtdışı eğitim olanaklarıyla da cazibe merkezi konumundadır.

Ankara’nın merkezinde olan Gazi Üniversitesi, birçok alışveriş merkezine, misafirhaneye, yurt ve yerleşim yerine yakındır. Eğlenceden kültüre, sanata; alışverişten beslenmeye modern kent yaşamına özgü tüm olanakları öğrencilerine sunmakta, bir kent üniversitesi olmanın verdiği bütün avantajları taşımaktadır.
Ulaşım, öğrenciler için oldukça kolaydır. Gazi Üniversitesinin kent merkezinde yer alan bir şehir üniversitesi olması, öğrenciler için pek çok kolaylık sağlamaktadır. Maltepe, Beşevler ve Emek semtlerinde konumlanmış fakültelerin metro istasyonlarına çok yakın olmaları, otobüs ve minibüsle yapılan toplu taşımacılığın da aynı hat üzerinde gerçekleşmesi, şehir içi ulaşımın rahatlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Konaklama
Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü bünyesindeki yurtlar ve özel yurtların büyük bir kısmı, Gazi Üniversitesi’nin Emek, Beşevler ve Maltepe yerleşkeleri yakınlarında bulunmaktadır.  Sabancı Kız Öğrenci Yurdu, Gazi Yurdu, Mehmet Akif Kız Öğrenci Yurdu, Koç Öğrenci Yurdu ve daha birçokları bunlar arasında yer almaktadır. Sundukları hizmete göre çeşitlilik gösteren bu yurtlar, farklı bütçe ve taleplere karşılık vermektedir. Ayrıca Gazi Üniversitesi Vakfı bünyesinde yer alan öğrenci misafirhanesi sıcak ve nezih ortamıyla Gazili gençlere ev ortamının konforunu da sunmaktadır. Ücretsiz internet bağlantısı ve ders çalışma salonları gibi imkânların sunulduğu misafirhanede Gazi öğrencilerine güvenli bir ortam sağlamaktadır.

Beslenme Olanakları
Gazi Üniversitesi, öğrencilerin beslenmelerine özel önem vermektedir. Üniversite bünyesinde bulunan yemekhanelerde hijyenik koşullarda ve diyetisyen denetiminde hazırlanan yemekler  1 TL (0.43 Euro) karşılığında öğrencilere sunulmaktadır.
Ayrıca üniversite içinde başta Mavi Ev olmak üzere toplam 32 kafeteryada sunulan zengin menüler kaliteden ödün vermeden, öğrencilerin bütçesine uygun olarak hazırlanmaktadır. Bunun yanında, Gazi Üniversitesi, merkez yerleşkesi ve diğer yerleşkeleri çevresinde hoşça vakit geçirilebilecek pastane, kafeterya ve benzeri mekânlar da bulunmaktadır.

Maddi Destek
Üniversitemizde harç ücretleri bölümden bölüme değişiklik gösterir fakat bir yıllık ortalama tutarın 250 Euro olduğu söylenebilir. Harç, her dönem başında iki bölüm olarak ödenir. 

Öğrencilerin öğrenimlerine devam edebilmeleri için gereken ekonomik desteği veren çeşitli kurum, vakıf, dernek ve şirketler vardır. Bunlar öğrencilere burs/kredi imkanı sunmaktadır. Bu kurumlardan bir tanesi Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumudur. 

Kredi Yurtlar Kurumu bursları şunlardır: 
• Katkı (Harç) Kredisi (Karşılıklı) 
• Öğrenim Kredisi (Karşılıklı) 
• Burs (Karşılıksız) 

Gazi Üniversitesi Merkez Yerleşkesine Ulaşım Yolları
Kızılay'dan Geçen Otobüsler;
105 - GÖLBAŞI-KIZILAY (EGO - Bilet ile binilir)
220 - MAMAK-BATIKENT JANDARMA-MALTEPE(Özel Halk Otobüsü - Para ile binilir)
221 - MAMAK-BATIKENT JANDARMA-BAKANLIKLAR (ÖHO)
340 - EGE MAHALLESİ-DDY (EGO)
385 - CEBECİ LALEGÜL(EGO)

Sıhhiye ve Ulus'tan Geçen Otobüs ve Dolmuşlar;
104 - GÖLBAŞI-ULUS (EGO)
AŞTİ ile Sabancı Kız Yurdu güzergahını kullanan tüm dolmuşlar (Para ile binilir)
Mevlana Bulvarı (Konya Yolu) güzergahını kullanan tüm dolmuşlar

Metro ve Ankaray;
METRO bağlantılı ANKARAY ile Beşevler İstasyonu'nunda indikten sonra Gazi Üniversitesi Çıkışından çıkarak İnci Taş Caddesi boyunca yürüyün. Konya Yolu alt geçidini geçtikten sonra hemen karşınızda Merkez Yerleşke A Kapısını görebilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Merkez Yerleşkesine taksi ile gelmek için;
Kızılay Merkez'den (6 km.) taksi ücreti yaklaşık 14 TL,
Ulus Merkez'den (4 km.) taksi ücreti yaklaşık 10 TL ve
Sıhhiye Merkez'den (6 km.) taksi ücreti yaklaşık 13 TL'dir.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

Gazi Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0 312 212 68 40 - 0 312 202 20 00
Fax: 0312 221 32 02
E-posta: .@gazi.edu.tr
Adres: Gazi Üniversitesi Rektörlüğü 06500 Teknikokullar / Ankara
Rektör: İBRAHİM USLAN

GAZİ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap