Gümüşhane Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Gümüşhane Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Gümüşhane Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Gümüşhane Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Gümüşhane Üniversitesi 31 Mayıs 2008 tarih ve 26892 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yüyürlüğe giren 5765 sayılı Kanunla kurulmuştur. Gümüşhane'de Gümüşhane Üniversitesi adıyla kurulan bu Üniversite Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan İletşim Fakültesi, daha önce KTÜ'ne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Gümüşhane Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Gümüşhane Sağlık Yüksekokulu (Aşağıda belirtildiği üzere daha sonra fakülteye dönüştürüldü), Gümüşhane Meslek Yüksek Okulu, Şiran Meslek Yüksekokulu, Gümüşhane Sağlık Hizmetleri Meslek Yükseokulu ile Erzincan Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Kelkit Aydın Doğan Meslek Yükseokulu ile Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsünden oluşturulmuştur. Mühendislik Fakültesinin adı 26.04.2013 tarihli 28629 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Bakanalar Kurulu Kararı ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi olarak değiştirilmiş, 16.05.2013 tarih ve 28649 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2013/4694 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu kapatılarak bunun yerine Turizm Fakültesi kurulmuş, 08.04.2016 tarihli ve 29678 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2016/8562 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Gümüşhane Sağlık Yüksekokulu kapatılarak bunun yerine Sağlık Bilimleri Fakültesi kurulmuştur.

Gümüşhane Üniversitesi kuruluşundan itibaren sürekli olarak büyümeye başlamış, buna bağlı olarak yeni Fakülteler, Yükseokullar ve Meslek Yüksekokulları ile bölümleri açılmıştır. Kurulduğu günden itibaren bünyesine eklenen İlahiyat Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Gümüşhane Sağlık Yüksekokulu yukarıda açıklandığı üzere bu birimlerimiz daha sonra fakülteye dönüştürüldü), Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu, Kelkit Sağlık HMYO, İrfan Can Köse MYO, Kürtün MYO, Torul MYO, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Organik Tarım Uygulama ve Araştırma Merkezi, Merkezi Araştırma Labaratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi, Tıbbi Bitkiler Geleneksel İlaçlar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Eğitim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte Gümüşhane Üniversitesi halen 2 Enstitüsü, 7 Fakültesi, 1 Yüksekokulu, 8 Meslek Yüksokulu ve 5 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile büyümesini hızlı bir şekilde sürdürmektedir.


Beslenme Olanakları

Üniversitemiz merkez kampüste  öğrenci ve personellere; Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından planlanarak hazırlanan öğle ve akşam yemeği verilmektedir. Üniversitemiz bünyesinde 5 ayrı ilçede faaliyette bulunan Yükseköğretim Kurumlarımızda ise sadece öğrencilere öğle yemeği hizmeti verilmektedir. Öğrencilerin hijyenik şartlarda yemek yedikleri toplam 8 adet öğrenci 2 adet personel yemek salonumuz bulunmaktadır. Yemekler, evlerinden uzaktaki öğrenciler için yeterli ve dengeli beslenmesi amacıyla protein ve kalori değerlerine bakılarak hazırlanmaktadır. Öğrencilerden katılım payı olarak bir miktar ücret alınırken en az dört çeşitten oluşan öğle yemeği ve akşam yemeği verilmektedir. Yemek maliyetinin kalan kısmı Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bütçesinden karşılanmaktadır. Ayrıca, öğrencilerimizin beslenme gereksinimlerine seçenek oluşturmak ve boş zamanlarda gidebilecek mekanlar yaratılmak amacıyla kampus ve kampus dışındaki fakülte ve yüksekokullarda kantinler hizmet vermektedir. 

Sağlık Hizmetleri

Engelli Öğrenciler
Üniversitemiz bünyesinde Engelli Öğrenci Birimi oluşturulmuştur. Birim tarafından özürlü öğrencilerimizin karşılaştıkları ve karşılaşabilecekleri maddi ve manevi sorunları çözmek üzere faaliyetler yürütülmektedir.

Genel Sağlık Hizmetleri

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 12. maddesinde yer alan; "Kamu idarelerinin sağlık hizmetlerinin sağlanmasına ilişkin görevleri, yürürlükten kaldırılan kanunlardaki hak ve yükümlülükler çerçevesinde ilgili kayıt ve işlemler Kurum tarafından devralınan tarihe kadar devam eder. Devir süreci 01.01.2012 tarihine kadar tamamlanır." hükmü uyarınca belirtilen tarih itibari ile Üniversitemiz öğrencilerinin tedavi giderleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından karşılanamayacaktır. İlgili sağlık giderleri öğrencilerimizin Genel Sağlık Sigortalılıkları çeşidine göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacaktır.

Spor Hizmetleri

Gümüşhane Üniversitesi öğrenci ve personellerinin beden ve ruh sağlıklarının korunması, boş zamanlarının değerlendirilmesi, spora ilgi duymalarının sağlanması, fiziki ve ruhi yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla disiplinli çalışma alışkanlıkları kazandırılması, ulusal ve uluslar arası her türlü spor temaslarının organize edilmesi; Üniversiteye ait her türlü spor malzeme ve tesislerinin bu amaçlara uygun şekilde değerlendirilmesi, Üniversite öğrenci ve personellerinin imkanlar ölçüsünde spor tesislerinden yararlanabilmeleri sağlanmaktadır.

1000 kişilik kapalı spor salonu, iki adet kapalı halı saha, sentetik çim yüzeyli futbol sahası, açık basketbol, voleybol ve tenis sahası ve yarı olimpik kapalı yüzme havuzu üniversitemizde hizmete açılmıştır.


Sosyal Hizmetler ve Tesisler

Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Tesis İşletme Müdürlüğü; Üniversite mensupları, emeklileri, öğrenci ve yakınları ile Üniversitemizce düzenlenen bilimsel, kültürel ve sosyal etkinliklere katılımcı olarak davet edilenlerin yemek, konaklama, kafeterya, spor, sosyal ve kültürel hizmetleri sağlıklı bir şekilde uygun fiyatlarla karşılayabilmeleri amacıyla kurulmuştur. Üniversitelerden gelen konuklar, kamu kuruluşları ve özel sektör temsilcileri de Sosyal Tesis İşletme Müdürlüğümüzün sunmuş olduğu imkanlardan yararlanabilmektedir.

Ayrıca Sosyal Tesisler bünyesinde bulunan oyun ve eğlence salonu, personel kafeteryası, restoran, market, kırtasiye kuaför alanlarında hizmet verilmektedir.


GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0456 233 10 00
Fax: 0456 233 11 19
Web: www.gumushane.edu.tr
E-posta: gumushane@gumushane.edu.tr
Adres: Gümüşhane Üniversitesi Rektörlüğü Bağlarbaşı Mh. 29000, Merkez/GÜMÜŞHANE
Rektör: İhsan GÜNAYDIN

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap