İnönü Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

İnönü Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Malatya İnönü Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

İnönü Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
İnönü Üniversitesi 3 Nisan 1975 tarihinde Malatya'da kurulan devlet üniversitesidir. İlk olarak Temel Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi olarak kuruldu. 28 Şubat 1977 tarihinde Temel Bilimler Fakültesi'nin Fizik, Kimya ve Matematik bölümlerine öğrenci alınmasıyla fiilen eğitim ve öğretime başlandı.

İnönü Üniversitesi, 14 Fakültesi (Bakanlar Kurulu aşamasına kadar getirilen Fen-Edebiyat Fakültesinin Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi olarak ikiye ayrılması çalışmaları tamamlandığında bu sayı 15’e çıkacaktır), 1’i Devlet Konservatuvarı olmak üzere 4 yüksekokulu, 12 meslek yüksekokulu, 5 Enstitüsü, 1 Teknokenti, Turgut Özal Tıp Merkezinin de aralarında bulunduğu 23 Araştırma ve Uygulama Merkeziyle yaklaşık 43.500 öğrenciye eğitim ve öğretim hizmeti veren bir üniversitedir. Şehir merkezine 10 km. mesafede bulunan üniversite, 7000 dekarlık merkez kampüsünün yanında, 620 dönümlük Battalgazi Kampüsünde ve 2’si şehir merkezinde 4’ü ilçelerde olmak üzere toplam 6 yerleşkesinde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve uygulama faaliyetlerini sürdürmektedir. İnönü Üniversitesi kampüsü Türkiye'nin en güzel 10 kampüsü arasında gösterilmektedir.


BARINMA

Toplam 3.300 öğrencinin barınma ihtiyacının karşılandığı İnönü Üniversitesi Merkez Kampüsünde; 2.500 kişilik bir Devlet Kız Yurdu ve 805 kişilik Özel Kız ve Erkek Öğrenci yurtları mevcuttur. Şehir merkezinde ise erkek ve kız öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayan kamuya ve özel sektöre ait çok sayıda öğrenci yurdu bulunmaktadır.

BESLENME

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Üniversitemiz öğrencileriyle akademik ve idari personeline hijyenik şartlarda öğle yemeği verilmesini organize etmektedir. Yemekhaneyi kullanan öğrenci grubunun enerji ihtiyacını karşılayacak yeterlikte, mevsim özelliklerini göz önünde bulundurarak dengeli beslenme ilkelerine uygun 30 günlük menüler planlamaktadır.

Diyetisyen kontrolünde öğrenci ve personel yemeklerinin daha sağlıklı ve kaliteli çıkartılabilmesi sağlanmakta, gıda maddelerinin muhafazasından, hazırlanıp pişirilerek servise sunulmasına kadar geçen bütün aşamalarda hijyen koşullarına uyma konusunda büyük özen gösterilmektedir.

Akademik ve idari personel ile öğrencilerimizin öğle yemekleri aynı mutfaklarda hazırlanmakta olup, aynı mönü değişik salonlarda hizmete sunulmaktadır.

Yemekhane ve mutfaklarda öğrencilere kısmi zamanlı çalışma imkânı sağlanarak kendilerine gelir imkânı verilmektedir. Başarılı ve gelir düzeyi düşük öğrencilere ücretsiz öğlen yemeği verilmektedir.

Üniversitemiz birimlerinin belirlediği kokteyl organizasyonları Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenmekte ve gerçekleştirilmektedir. Organizasyonlarda servis hizmeti, Üniversitemizin ilgili birim personeli tarafından sunulmaktadır.

Üniversitemiz öğrencilerine sosyal, kültürel, sportif ve teknik amaçlı gezi etkinliklerinde kullanılmak üzere kumanya dağıtımı da yapılmaktadır. Üniversitemizin Merkez ve Battalgazi Kampüslerinde, Malatya Meslek Yüksekokulu, Yakınca Meslek Yüksekokulu, Arapgir Meslek Yüksekokulu, Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu ve Sürgü Meslek Yüksekokulu yerleşkelerinde bulunan yemekhanelerde öğlen yemeği hizmeti sunulmaktadır. Bu yemekhanelerde 3 ya da 4 kap set-seçimsiz menülerle binlerce kişiye öğle yemeği verilmektedir. Mutfak ve yemekhanelerimize, her ay düzenli olarak hizmet yeterlilik belgesi olan bir firmanın sertifikalı elemanları tarafından ilaçlama hizmeti verilmektedir.


ETKİNLİKLER

Yıl boyu çalışan öğrenciler, bahar mevsimin gelmesiyle birlikte kendilerini rahatlatacak ve ders çalışmanın verdiği stresi atmalarına yardımcı olacak birtakım etkinlerin arayışı içine girmeye başlarlar. Öğrencilerin kaynaşmaları ve yeni mevsimi şenliklerle karşılamaları amacıyla düzenlenen Bahar Şenlikleri, öğrencilerimizin verdiği konserler, halk oyunları, tiyatro, dia step gösterileri ve çeşitli animasyonlarla bir hafta boyunca sürmektedir.

Öğrencilerin beklentileri doğrultusunda konser, sportif faaliyetler, yarışmalar, kültürel toplantılar, sunumlar düzenlenerek öğrencilerimizin eğlenceli bir süreç geçirmeleri sağlanmaktadır. Bu etkinlikler öğrenci ile üniversite arasındaki aidiyet duygusunu da güçlendirmektedir.


SOSYAL TESİSLER
Kampüs, nitelikli eğitim tesisleriyle olduğu kadar çok amaçlı kültür salonları, sosyal tesisleri, spor ve rekreasyon alanları ile de öğrencinin ders dışı zamanını en verimli biçimde değerlendirebilmesini sağlamaya olanak sunmaktadır.

İnönü Üniversitesi, engellilere yönelik eğitim ve uygulama merkezlerinin yanında ‘engelsiz kampüs’ çalışmasıyla da Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biridir.

Bunun yanı sıra kampüs, öğrencinin yerleşke dışına çıkmadan da bütün ihtiyaçlarını görebileceği geniş olanaklara sahiptir.

Turgut Özal Tıp Merkezi, Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi, İlköğretim Okulu, Öğrenci Yurtları, Postane, Bankalar, Kitap Satış Merkezleri, İnternet Merkezi, Fotoğraf Stüdyosu, Kuaför, Konukevi, Kafeler, Market, Fırın, Kolej, Kreş, Lojmanlar, Hobi Bahçeleri vs.

Üniversitemizin 7.000 dekarlık Merkez Kampüsü, şehir merkezine sadece 10 km. mesafededir. 620 dönümlük Battalgazi Kampüsü ise şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır. Bu kampüslerimizin yanı sıra 2’si şehir merkezinde 4’ü ilçelerde olmak üzere 6 yerleşkemiz daha bulunmaktadır.

ULAŞIM
İnönü Üniversitesi Merkez Kampüsü Malatya, Türkiye, Santral: +90 422 377 30 00
Şehir merkezinden kampüslere belediye otobüsü bulunmaktadır.
GPS:  (K) 38.332150,  (D) 38.438370

Karayolu : Otobüs Terminali: İl merkezine 5 km. uzaklıktadır. Terminale minibüs, belediye otobüsü ve taksiyle ulaşılabilir.
Otogar Tel : (422) 238 47 68 
  
Demiryolu : Tren İstasyonu: Kent merkezine 3 km uzaklıktadır. Taksi, minibüs ve belediye otobüsüyle ulaşılabilir. Malatya-Ankara (Mavi Tren ve Express tren seferi her gün) ve Malatya-Elazığ-Van demiryolu bağlantıları mevcuttur. 
İstasyon Tel : (422) 212 40 40 
  
Havayolu : Kent merkezine 30 km. mesafedeki Malatya Erhaç Havaalanı kullanılmaktadır. Havaalanına taksi ve HAVAŞ servisi ile ulaşılabilir. 

İnönü Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0 422 377 30 00
Fax: 0 422 341 00 34
E-posta: universite@inonu.edu.tr
Adres: İnönü Üniversitesi Kampüsü Elazığ Yolu 15. Km. 44280 MALATYA
Rektör: AHMET KIZILAY

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap