İskenderun Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

İskenderun Teknik Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Hatay İskenderun Teknik Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

İskenderun Teknik Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
İskenderun Teknik Üniversitesi, kısa adıyla İSTE, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 31.3.2015 tarihinde çıkardığı 6640 sayılı bir yasayla Hatay'ın İskenderun ilçesinde kurulmuş teknik üniversitedir. İskenderun Teknik Üniversitesini oluşturan fakültelerin çoğu Mustafa Kemal Üniversitesi'nden ayrılarak yeni üniversiteye bağlanmıştır.

Fakülteler
İnşaat Fakültesi
Makine Fakültesi
Elektrik-Elektronik Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
İşletme Fakültesi
Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi
Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi
Teknoloji Fakültesi

Meslek Yüksekokulları
Sarıseki Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Dörtyol Meslek Yüksekokulu
Erzin Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Denizciler Meslek Yüksekokulu
İskenderun Meslek Yüksekokulu

Yüksekokullar
Yabancı Diller Yüksekokulu
Sivil Havacılık Yüksekokulu
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

Konservatuar
Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı

Enstitüler
Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Bilişim Enstitüsü

ULAŞIM
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) merkez kampüsü İskenderun şehir merkezinde olup, birçok şehir içi dolmuş ve otobüs güzergâhı üzerindedir. Karayolu ile İskenderun'a kadar otoyol mevcut olduğundan hususi araçlar ile İskenderun’a ulaşmak son derece hızlı ve kolaydır. 2007 yılında hizmete açılmış olan ve İskenderun’a 45 km uzaklıkta bulunan Hatay Havalimanı, “HTY” koduyla uluslararası hizmet veren modern ve büyük bir havalimanıdır. İç hatlarda birçok havayolu firmasının tarifeli uçak seferleri ile rahatlıkla Hatay’a ulaşım sağlanabilmektedir. Hatay Havalimanı ile İskenderun arasında uçak saatlerine uygun olarak hizmet veren, özel sektör tarafından işletilen servis otobüsleri mevcuttur. İskenderun’a uzaklığı 130 km olan Adana Havalimanı da İskenderun’a ulaşım için önemli bir alternatif oluşturmaktadır. Birçok otobüs firmasının Türkiye’nin her yerinden İskenderun’a karşılıklı tarifeli seferleri bulunmaktadır. Ayrıca, İskenderun şehir merkezinde bulunan "İskenderun Liman" isimli istasyondan kalkan günlük trenlerle Dörtyol ilçesi üzerinden Adana aktarmalı Mersin’e kadar demiryolu ulaşımı mevcuttur.

İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN
İskenderun Teknik Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 03266135600
Fax: 03266135613
Web: www.iste.edu.tr
E-posta: ofis@iste.edu.tr
Adres: İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğü Merkez Kampüs 31200 İskenderun/HATAY
Rektör: TÜRKAY DERELİ

İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap