Kara Harp Okulu Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Kara Harp Okulu'nu tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Kara Harp Okulu hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Kara Harp Okulu Hakkında Genel Bilgiler
Başta Ebedî Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, sayısız komutan ve devlet adamının yetiştiği bilim yuvası Kara Harp Okulu (KHO); padişah II'nci Mahmut tarafından çıkarılan bir ferman ile 1834 yılında "Mekteb-i Ulûm-ı Harbiye" adıyla İstanbul'da kurulmuş, 1'inci Dünya Harbi sonuna kadar İstanbul'da; Maçka Kışlası, Taşkışla, Selimiye Kışlası, Çinili Köşk, Tophane-i Amire, Halıcıoğlu Kışlası, Kuleli Kışlası ve Pangaltı Harp Okulu binalarında öğretime devam etmiştir.

En büyük Harbiyeli Mustafa Kemal Atatürk 13 Mart 1899 yılında KHO'ya girmiştir.

Kurtuluş Savaşı sırasında; 1920-1923 yılları arasında Ankara'da Abidinpaşa Köşkünde faaliyetini sürdüren KHO, 1923 yılından 1936 yılına kadar tekrar İstanbul'da Harbiye Kışlasında eğitim ve öğretime devam etmiştir. 1936 yılında yeniden Ankara'ya intikal eden KHO, eğitim ve öğretim faaliyetini halen bulunduğu tesislerde sürdürmektedir.

Kara Harp Okulu, Ankara'nın merkezi olan Kızılay'a 10 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir. Söz konusu alan içerisinde yatakhaneler, dershaneler, kolaylık tesisleri, askeri eğitim alanları, atış poligonu, çok sayıda halı saha, spor tesisleri, stadyum, kütüphane, kondüsyon salonları, sinema salonu, yüzme havuzu, tenis kortları, basketbol sahaları gibi tesisler bulunmakta olup, bu tesisler Türkiye'nin geleceğinin temsili olan harbiyelilerin istifadesine sunulmaktadır.

Kara Harp Okulu, kurulduğundan bu yana harbiyelilere kaliteli ve profesyonel akademik eğitim sunmaktadır. Harbiyelilere sunulan kaliteli eğitim, bu alanda bir Avrupa standardı olan Bologna Sürecine uygun olarak yürütülmektedir. Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu sınıf ve miktarda subay yetiştiren askerî yükseköğretim kurumu olan Kara Harp Okulu, 4566 Sayılı Harp Okulları Kanunu uyarınca üniversite statüsündedir.

Akademik Programda; Öğrenciler birinci sınıfta, öğrenim görecekleri lisans programlarına yönelik ortak dersler alırken 2'nci, 3'üncü ve 4'üncü sınıflarda;

İşletme
Kamu Yönetimi,
Sosyoloji
Uluslararası İlişkiler
Endüstri ve Sistem Mühendisliği,
Makine Mühendisliği,
Elektronik Mühendisliği,
İnşaat Mühendisliği,
Bilgisayar Mühendisliği,
Harita Mühendisliği programlarında modern laboratuvar, dershane ve amfilerde akademik unvana sahip öğretim üyeleri tarafından verilen dersleri almaktadırlar.

Bu programlar, alanında öncü yükseköğretim kurumlarının programlarına eşdeğerde düzenlenmiştir. Mezun olan tüm öğrenciler subay diploması ile birlikte evrensel geçerliliği olan bir lisans programının diplomasını da almaktadır.

KHO'da İngilizcenin yanında Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, Rusça, Yunanca dillerinde de eğitim verilmektedir. Ders dışı ortamlarda da yabancı dillerini geliştirmeleri adına Harbiyelilere bilgisayar ve internette çalışma imkânları sağlanmakta, ilave kurslar düzenlenmektedir.

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER / OKULUN İMKÂNLARI
Harbiyelilerin bütün ihtiyaçları (Yeme, yatma, giyim, harçlık, eğitim-öğretim, vb.) devlet tarafından karşılanmaktadır. Harbiyelilerin yatakhaneleri 3-8 kişilik odalardan oluşmaktadır.

Harbiyeliler, her hafta Cuma akşamı, Cumartesi ve Pazar günleri sivil kıyafet ile şehir içi izne çıkabilmektedir.

Ailesi Ankara'da ikamet eden Harbiyeliler, Cuma akşamından Pazar akşamına kadar evci iznine (ailesinin yanına yatılı izin) gönderilmektedirler.

İzne çıkan Harbiyeliler, Ankara Kızılay'da bulunan öğrenci lokalinden istifade edebilmektedir.

Okul yerleşkesi içinde bulunan 13 Mart Sitesinde; kafeterya, pastane, market, kuruyemiş ve kitap satış reyonlarında Harbiyelilere hizmet sunulmaktadır.

Kütüphane zengin kitaplığı yanında, ulusal ve uluslararası elektronik veri tabanına ulaşabilecekleri internet imkânına da sahiptir.

Harbiyeli Kapalı Devre Televizyon Sistemi (HTV)'nden eğitim, okul içi iletişim ve sosyal faaliyetler yayımlanmaktadır.

Harbiyelilere; hobi ve eğitsel kol olarak; Binicilik, Ebru, Maket/Model Uçak, Zekâ Oyunları, Satranç, Müzik, Resim, Tiyatro, Dans ve Halk Oyunları konusunda uzman personel tarafından eğitim verilmektedir.

Başarılı öğrencileri ödüllendirmek, bilgi ve görgülerini artırmak maksadıyla çeşitli yurt içi ve yurt dışı geziler düzenlenmektedir.

Kara Harp Okulu İnternet Sitesi: www.kho.edu.tr

SIK SORULAN SORULAR


Sosyal Bilimler Lisesi mezunuyum/öğrencisiyim. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?Evet, bu okullardan 2015 ve 2016 yılında mezun olan veya 2017 yılında mezun olabilecek durumda olan öğrenciler Kara Harp Okuluna başvurabilmektedir.
Meslek Lisesi / Teknik Lise / Anadolu Teknik Lisesi / Ticaret Lisesi öğrencisiyim/mezunuyum. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Kara Harp Okulunun öğrenci kaynağı lise ve dengi okullardan mezun adaylardır.
Lisede öğrenim görürken bir nedenden dolayı okuldan çıkarıldım. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Adayların bir askerî okuldan çıkmış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış olmaları gerekmektedir.
Kara Harp Okulu hangi puan türü ile öğrenci almaktadır?
2017 yılında Kara Harp Okulu’na başvuruda bulunan adaylar YGS-1, YGS-2, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” belirlenecektir. Ankara’da icra edilecek 2’nci Seçim Aşaması Sınavlarında başarılı olan adaylar, seçim aşamalarında aldıkları puanlara ve 2017 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı sonucuna göre sıralanacaktır.(Lisans Yerleştirme Sınavında MF-4 ve TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türlerinin en yükseği esas alınacaktır.) Sıralama neticesinde kontenjana giren adaylar sevk edildikleri askeri hastaneden “Askeri Öğrenci Olur” raporu almaları halinde KHO’ya girmeye hak kazanacaklardır. ÖSYM-2017 Kılavuzunda Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) taban puanını geçemeyen adaylar sıralamaya girmeye hak kazanamayacaklardır.
Kara Harp Okulu seçim aşamalarına katılabilmem için en az kaç puan almam gerekir?
KHO seçim aşamalarına katılmak için adayların alması gereken “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” (baraj puan), YGS sınav sonuçları açıklandıktan sonra kontenjan durumuna göre belirlenip ilan edilecektir.
2015 yılında baraj puanlarınız ne olmuştu?
2015 yılı baraj puanları; YGS-1,2,5 ve 6 ham puan türünden erkek adaylar için 260, bayan adaylar için 290 olarak belirlenmiştir. Puan türleri ve baraj puanları her yıl yeniden tespit edilmektedir.
Liseden 2014 yılında mezun oldum. Kara Harp Okulu'na başvurabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Adayların Haziran 2017 yılında mezun olacak durumda olmaları veya dönemine bakılmaksızın 2015 ve 2016 yılında mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Daha önceki yıllarda mezun olanlar KHO’na başvurumazlar.
Şu anda bir üniversitede okuyorum. Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?
Lise mezuniyet yılı, yaş ve ilan edilen diğer başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız Kara Harp Okuluna başvurabilirsiniz.
Yurtdışındaki bir lisenin öğrencisiyim/mezunuyum. Kara Harp Okuluna başvurabilir miyim?
Başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız başvurabilirsiniz. Ancak yurtdışında okuduğunuz okulun T.C. Milli Eğitim Bakanlığından onaylı denklik belgesi almanız gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacağınız yıl için üniversite sınavlarına (LGS ve LYS) girmiş olmanız ve tespit edilecek olan baraj puanını almanız gerekmektedir.
Lise ara sınıf öğrencisiyim. Şimdiden başvuruda bulunabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Liseden mezun olacağınız yıl ve ilan edilecek olan başvuru koşullarının tamamını sağlıyorsanız başvurabilirsiniz.
Sözleşmeli Subaylığa / Astsubay Meslek Yüksekokullarına ve diğer personel alımlarına nasıl başvuru yapabilirim?
Kara Harp Okuluna başvurular için www.msb.gov.tr internet adresinden, diğer personel alımları ve sözleşmeli subaylığa başvurular için ilgili kurumların internet adresinden bilgi alabilirsiniz.

KHO’na başvuru yapmak için en fazla kaç yaşında olabilirim?2017 yılında en fazla 21 yaşında olanlar (01 Ocak 1996 ve sonrası doğumlu) başvuru yapabilir. (Ay ve gün hesabı yapılmaz.) Yaş düzeltmesi yaptıranların, düzeltmeden önceki yaşları dikkate alınacaktır.
KHO’na başvuru yapmak için boyum ve kilom ne olmalı?
Boy-Kilo Standartları TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilmektedir.
Gözümde çok düşük derecede sorun var / Vücudumda leke/yara/yanık/ameliyat izi var. / Dişlerimde tel takılı. Başvuruda bulunabilir miyim?
Sağlık problemleriniz ile ilgili sorularınıza doktorlarımız sizi muayene etmeden net bir yanıt vermemiz mümkün değildir. Sağlık muayeneleri Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen sağlık kriterlerine göre yapılmakta ve bu Yönetmeliğe göre askeri öğrenci adaylarında tam sağlam olma şartı aranmaktadır. Mevcut sağlık durumunuzun askeri öğrenciliğe engel bir durum oluşturup oluşturmadığına ancak yapılacak olan sağlık muayenesi sonucunda karar verilebilir.


Kara Harp Okulu'na başvurmak istiyorum, öncelikle ne yapmam gerekir?


2017 yılı ÖSYM Başvuru Kılavuzunda ilan edilen koşulları sağlıyorsanız YGS başvurusunda bulunduktan sonra Nisan - Mayıs 2017 tarihleri arasında "www.msb.gov.tr" internet adresimizden ön kayıt başvuru işlemini yapmanız gerekmektedir.
Kara Harp Okuluna ön kayıt yaptırmak istiyorum. Ön kaydımı posta ile veya şahsen başvurarak yaptırabilir miyim?
Hayır, yapamazsınız. Kara Harp Okuluna başvurular yukarıda açıklandığı gibi yapılmalıdır.
Kara Harp Okulu seçmelerine katılıyor olmam, üniversite tercihi yapmama engel midir?
Hayır, engel teşkil etmez. KHO öğrenci seçme sınavlarına katılmak veya seçim sınavlarının herhangi bir aşamasında elenmek/ayrılmak, diğer üniversiteleri tercihte bulunmanıza ve kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmanıza engel değildir.


2017 KARA HARP OKULU TABAN PUANLARI HAKKINDA SORU VEYA YORUMLARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap