Mersin Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Mersin Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Mersin Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Mersin Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Mersin Üniversitesi, TBMM’nin 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul ettiği 3837 sayılı Kanun ile kurulmuş, 10 Kasım 1992 tarihinde faaliyete geçmiştir.

1993-1994 eğitim-öğretim yılında Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Mersin Meslek Yüksekokulu, Gülnar Meslek Yüksekokulu, Mut Meslek Yüksekokulu, Tarsus Meslek Yüksekokulu ile lisansüstü programlarını yürütecek Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerine öğrenci alarak eğitim-öğretime başlamıştır.

Kuruluşundan bu yana; fakülte sayısını 13’e, yüksekokul sayısını 8’e, meslek yüksekokulu sayısını 12’ye, enstitü sayısını 5’e, araştırma merkezi sayısını ise 21’e çıkarmıştır.

Yaşam Masrafları
Mersin’de yaşam masrafları ülkemizin diğer şehirlerine göre daha ucuz ve kolay bir şehirdir. Bir öğrencinin bütçesini oluşturan maliyetler özellikle barınma, ulaşım ve diğer günlük yaşam giderlerinden oluşmaktadır.

Mersin Üniversitesi’nde Türk öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtlarında kalabilir. Ancak değişim öğrencileri bu hizmetten yararlanamazlar. Değişim öğrencileri özel yurtlarda veya Üniversite yakınlarındaki mobilyalı ev veya daire kiralayarak konaklayabilir.
Özel yurtlarda öğrencilere tek oda veya birkaç öğrencinin aynı odayı paylaştığı seçenekler sunulmaktadır. Bu yurtlarda mutfak ortak olarak kullanılır. Aylık olarak ücret 75€ ile 100€ arasında değişmektedir. Öğrenciler yurtlarda sabah kahvaltılarını 2€-3€ ‘ya yapabilirler.

Öğrencilerin birlikte ev paylaştıkları takdirde aylık masrafları kira, eşya, elektrik, su, ısınma giderleri dahil yaklaşık ortalama aylık 100-200 € arasındadır.
Şehir merkezinden toplu taşım araçlarıyla Çiftlikköy Kampüsüne ulaşım yaklaşık olarak yarım saat sürmekte ve ücreti yaklaşık 0.50 € ‘ya gelmektedir.
Üniversitemiz yemekhanesinde yemek ücreti, kartla haftalık yaklaşık 3.70 €’a karşılık gelmektedir.

Günün hemen her saati üniversitenin tüm kampüslerine kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Şehir merkezinden toplu taşım araçlarıyla Çiftlikköy Kampüsüne ulaşım yaklaşık olarak yarım saat sürmekte ve ücreti yaklaşık 0.50 € ‘ya gelmektedir.

Mersin-Adana arasında sabah 6’dan akşam 11’e kadar saat başı aralıklarla düzenli tren seferleri düzenlenmektedir. Mersin garından Türkiye’nin çeşitli yerlerine tren seferleri düzenlenmektedir. Yaklaşık 2.5 €’ya Adana-Mersin gidiş-dönüş bileti alınabilmektedir.

Ortalama bir öğrenci bütün yaşam masraflarını 350 €’ya fazlasıyla karşılayabilmektedir.

Barınma Olanakları
Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Yurt Kompleksinde, bayan öğrenciler için 700, erkek öğrenciler için 540 olmak üzere toplam 1240 kişilik yatak kapasitesi bulunmaktadır. Bunların yanı sıra tatil sitelerinde güz ve kış aylarında kaliteli ve ucuz fiyatlı daire veya oda kiralamak mümkündür. Öğrencilerimizin barınma ihtiyacı, özel yurtların da açılmasıyla önemli ölçüde giderilmiştir. Çiftlikköy ana kampüsüne çok yakın konumlanmış özel yurtlar bulunmaktadır. Tek oda iki yatak veya dört yatak alternatifleriyle, oda başı aylık ortalama 100-200 € arasında kiralanabilmektedir.

Ev Arkadaşlığı
Öğrenciler, Mersinde genellikle (cinsiyetlere göre ayrılmış olarak) daire paylaşırlar. Büyük bir daire kiralayarak, paylaşmak bazen daha ucuz olabilmektedir. Değişim öğrencileri Uluslararası Ofisimiz ile irtibata geçtikleri takdirde, ev arkadaşlığı ile ilgili olarak Türk öğrencilerle bağlantı sağlanabilecektir.

Beslenme Olanakları
Üniversitenin bütün kampüs ve birimlerinde, her gün düzenli olarak üç farklı yemekten oluşan öğle yemeği verilmektedir. Çiftlikköy Kampüsündeki merkezi mutfakta üretilen yemeklerin ilçelerde bulunan fakülte, yüksek okul ve meslek yüksek okullarına dağıtımı sağlanmaktadır.

Çiftlikköy Kampüsü’nde bulunan merkezi mutfak ve yemekhane, her gün ortalama 13 bin kişiye yemek hizmeti sunmaktadır. OHSAS, HACCP, ISO 9001-2000, TSE Kalite Belgesine sahip yemekhanede toplam 1079 oturumlu 9 adet salon bulunmaktadır. Tüm yemek üretim ve dağıtım hizmetleri, gıda mühendisi denetiminde, deneyimli aşçılar ve personel tarafından yürütülmektedir.

Her gün ortalama 1200 kişiye yemek hizmeti sunan Yenişehir Kampüsü yemekhanesi ise, toplam 725 metrekare alanda ve 3 ayrı salonda hizmet vermektedir.

Yemekhanelerin yanı sıra kampüslerde çeşitli kantin ve öğrenci kafeteryaları bulunmaktadır. Çiftlikköy Kampüsü içerisinde yer alan alışveriş merkezi, vadi tesisleri gibi alanlarda bulunan kafeterya ve restoranlar beslenme konusunda sunulan alternatifler artırmıştır.

Üniversitemiz yemekhanesinde yemek ücreti, kartla haftalık yaklaşık 3.70 €’a karşılık gelmektedir.

Kütüphane
Kütüphane hizmetleri, 3 bin metrekarelik Çiftlikköy Merkez Kütüphane ve 600 metrekarelik Yenişehir Şube Kütüphanesi'yle birlikte, toplam 3 bin 600 metrekarelik bir alanda, 294 kişi oturum kapasitesiyle hizmet vermektedir. Toplam 306 bilgisayardan oluşan serbest erişimli internet salonları ile kütüphane hizmetlerine internet üzerinden de ulaşılabilmektedir.

Kütüphane tarafından; enformasyon ve rehberlik hizmeti, ödünç yayın verme hizmeti, kütüphaneler arası ödünç yayın sağlama hizmeti, üniversite yayınlarına ISBN ve ISSN numarasının alınması, kataloglama ve sınıflama hizmeti, bilgi tarama hizmeti verilmekte; ayrıca on binlerce kaynağa tam metin erişimi sağlayan veritabanlarına abonelikler gerçekleştirilmektedir.

Tüm kitap ve dokümanlar, bilgisayara dayalı işlevsel kütüphanecilik anlayışına uygun olarak Kütüphane Otomasyon Sistemi’ne aktarılmıştır. Kütüphane koleksiyonu; 56 bin adet kitap, 32 adet veritabanı aboneliği, 250 adet basılı süreli yayın aboneliği, 926 adet tez, 350 adet broşür, 259 adet sesli kitap, 350 adet CD ile birlikte çok sayıda dergiden oluşmaktadır.

Görme engelli kullanıcılarının kütüphane ve bilgi teknolojilerinden yararlanmaları amacıyla kurulan Görme Engelliler Servisi’nde psikoloji, edebiyat ve iletişim gibi pek çok konudan oluşan sesli kitaplar bulunmaktadır. Görme engelli kullanıcılar, ekran okuma programı ile internetten araştırma yapabilmekte, kütüphaneden yararlanmak istedikleri herhangi bir kitaptan tarayıcı ve ekran okuma programı ile faydalanmakta, bu bölümde bulunan sesli kitap cd’lerini ve kendilerine ait cd’leri dinleyebilmektedirler.

Sosyal, Kültürel Yaşam ve Spor Olanakları
Mersin Üniversitesi’nde eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında, bu faaliyetleri destekler nitelikteki sosyal etkinlikler zengin bir program dahilinde uygulanmaktadır. Öğrencilerimizin, bilimsel, kültürel ve sportif anlamda kendilerini geliştirebilecekleri, mesleki anlamda güncel gelişmeleri takip edip, diğer üniversitelerdeki akademisyenler ve öğrenciler ile bilgiyi paylaşabilecekleri ortamlar yaratmak için başarılı çalışmalar yürütülmektedir.

Geleneksel Etkinliklerimiz
Mezuniyet Töreni: Üniversitemizin en önemli ve en kapsamlı etkinliklerinden biridir. Eğitim-öğretim süresini başarıyla tamamlayan mezunlarımız, bu tören ile yeni bir hayata uğurlanmakta, dereceye giren mezunlar çeşitli hediyelerle ödüllendirilmektedir. Mezun olan öğrencilerimizin, aileleri ile katıldığı törende, il protokolünden önemli isimler de yaşanan coşkuya ortak olmaktadır. Ünlü sanatçıların verdiği konserlerle noktalanan törende ayrıca, mezun öğrenciler anısına her yıl fidan dikilmekte, Çiftlikköy Kampüsü’nda Mezuniyet Ormanı oluşturulmaktadır.

Kültür ve Spor Şenliği: Kültürel ve sosyal yaşama katkı sağlamak amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kültür ve Spor Şenliği, Nisan-Mayıs aylarında yapılmaktadır. Öğrencilerin etkin katılımıyla gerçekleştirilen şenliklerde, spor karşılaşmaları ile çeşitli konferanslar, paneller, tiyatro vedans gösterileri, konser, film ve dia gösterileri gibi etkinlikler yer almakta; açılan stantlar, düzenlenen yarışma, stand-up şov ve turnuvalar öğrencilerin dinlenmesine ve eğlenmesine olanak sağlanmaktadır.

Akademik Açılış Töreni: Eğitim-öğretim yılına başlarken düzenlenen Akademik Açılış Töreni, öğretim elemanlarımız ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilmektedir.Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ve saygı duruşu ile başlayan tören, ülkemizin saygın isimlerinin verdiği ‘Açılış Dersi’ ile daha da anlamlı hale gelmekte; Akademik Oda Orkestramızın verdiği konserlerle renklenmektedir.

Şehitlere Saygı Gezisi: Her yıl Eylül-Ekim aylarında düzenlenen gezi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinden en yüksek notu alan sınıf birincisi öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Ankara-Polatlı, Afyon ve Çanakkale’yi kapsayan gezi ile, Cumhuriyetin temel felsefesi ve Atatürkçü anlayış, ders dışı faaliyetlerle öğrencilere benimsetilmekte, ulusal değerlere bağlılık artırılmaktadır.

Taltif  Töreni: Üniversitemizde 2002 yılından bu yana yapılan TaltifTöreni’nde amaç, yıl içinde ataması gerçekleştirilen ya da akademik yükselme yapan öğretim üyelerini kutlamak, yayınları Uluslararası Bilimsel Yayın Atıf İndeksi (Science Citation Index)’e giren öğretim elemanlarını Mersin Üniversitesi adresli bilimsel yayınları arttırmaya teşvik etmektir. Emekli olan öğretim elemanları ve idari personeli de kapsayan törende, başarı kaydeden idari personele bu başarılarından dolayı belge takdim edilmektedir.

Proje Pazarı: Ticarileştirme potansiyeline sahip, ekonomik getirileri olan, uygulamaya yönelik projelerin tanıtılması amacıyla düzenlenen Proje Pazarı etkinliğine, üretim ve ürün geliştirme amacıyla araştırma ve geliştirme ihtiyacı duyan her tür araştırma projesi katılmaktadır. Öğrencilerimizin eğitim-öğretim dönemlerinde yapmış oldukları proje çalışmalarının sergilendiği Proje Pazarı kapsamında sözlü, poster ve bilgisayar sunumları yapılmakta, sergiler düzenlenmektedir.

Akademik Oda Orkestrası
Üretmek ve üretilenleri topluma yaymak amacıyla hareket eden üniversitemiz, sanatın geniş kitlelere iletilmesi konusunda üzerine düşen sorumlukları yerine getirme gayreti içindedir. Sanata ve sanatçıya her türlü desteği sunan Üniversitemiz, bu doğrultuda Mersin Oda Orkestrası’nı kurumsallaştırarak Üniversitemize bağlı bir birim haline getirmiştir. Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası, genç ve dinamik yapısı ve yaratıcı program zenginliği ile kentimizde gerçekleştirilen sanatsal etkinliklerde ön planda yer almaktadır.

Sanatın zirvesine yükselmiş sanatçıları kentimize getirerek evrensel müziği Mersin'lilere taşıyan Akademik Oda Orkestrası, son yedi yılda, Mersin’de ve Türkiye’nin değişik illerinde yüzü aşkın konser vermiştir.

Mersin Üniversitesi Radyosu
İletişim Fakültesi stüdyolarından, 24 saat kesintisiz yayın yapan Mersin Üniversitesi Radyosu, FM bandı 102.8 MHz’den yayın yapmaktadır. Tüm kent merkezine yayın yapan Mersin Üniversitesi Radyosu, kamu yayıncılığı ilkelerinden hareket ederek herkesin erişimine açık, nitelikli yayıncılık anlayışını kalıcılaştırmayı ve geniş birprogram yelpazesine sahip olmayı amaçlamaktadır.

Radyo, Sinema veTelevizyon Bölümü tarafından yürütülen yayınlar, öğrencilere uygulama olanağıyaratarak onların yaratıcılıklarını geliştirmelerine de destek olmaktadır.

Mersin Üniversitesi Haber Dergisi
Üniversitemizle ilgili, haber niteliği taşıyan her türlü bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif etkinlik ile çalışmaların değerlendirildiği Mersin Üniversitesi Haber Dergisi,6 ayda bir yayımlanmakta, yaklaşık 100 sayfadan oluşmaktadır. Fotoğraf ve çeşitli görsel malzemeler kullanılarak renkli ve kuşe kağıda basılan dergide,etkinlik haberlerinin yanı sıra öğretim elemanlarımızın çalışmaları, başarıları ve röportajlarına yer verilmektedir.

Yayınlar
Öğretim elemanları tarafından yazılan ders kitabı, yardımcı ders kitabı, ders notu ile bazı süreli yayınlar, Üniversitemizce basılarak satışa sunulmaktadır. Mersin Üniversitesi’ne ait yayınlar Çiftlikköy Kampusu’nda bulunan Kitap Satış Bürosu’nda satışa sunulmakta; internet üzerinden on-line sipariş yoluyla da satın alınabilmektedir.

Satışa sunulan kitapların yanı sıra Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan Tıp Dergisi ile Lokman Hekim Dergisi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dergisi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Kilikia Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan Olba Dergisi, Türk Dili Bölüm Başkanlığı tarafından hazırlanan Dil ve Edebiyat Dergisi de Üniversitemizin süreli ve düzenli yayınları arasında yer almaktadır.

Spor Tesisleri
Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra spora ve sporcuya destek vermeyi ödev sayan Mersin Üniversitesi, dünya ve ülke çapında çok sayıda başarıya imza atmıştır. Öğrencive öğretim elemanlarımız; tekvando, basketbol, futbol, voleybol, badminton,tenis, okçuluk, atletizm, step, salsa gibi değişik spor dallarında yüzümüzü güldürmekte, elde ettikleri derecelerle Üniversitemizin adını ülkemizde ve dünyada duyurmaktadırlar.

Bugünkü spor alanlarımız; kapalı spor salonları, jimnastik salonları, tenis kortları, aletli kondisyon salonları, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, atletizm pistleri ve beş bin seyirci kapasiteli olimpik stadyum, mini golf alanı, rekreasyon alanları ve yüzme havuzundan oluşmaktadır. Geniş katılımlı sportif ve sosyal etkinliklere ortam sağlayan spor alanlarımızdan öğrenci ve personelimizin yanı sıra Mersin halkı da faydalanabilmektedir.

Ulaşım
Üniversitemiz kampüslerine ulaşım, çeşitli toplu taşıma araçları ve üniversite araçları ile sağlanmaktadır. Günün hemen her saati üniversitenin tüm kampüslerine kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Şehir merkezinden toplu taşım araçlarıyla Çiftlikköy Kampüsüne ulaşım yaklaşık olarak yarım saat sürmekte ve ücreti yaklaşık 0.50 € ‘ya gelmektedir.

Çiftlikköy ile Yenişehir Kampüsü arasında yapılan ring seferleri, öğrenci ve personele ücretsiz ulaşım hizmeti sunmaktadır. Gün boyunca düzenli aralıklarla hizmet veren üniversite otobüsleri, hem iki kampüs arasında hem de kampüs içinde ulaşımı sağlamaktadır. Ayrıca, Tece Kampüsü’nde bulunan öğrenci yurduna eğitim-öğretim dönemi boyunca servis hizmeti verilmektedir.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN
Mersin Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0 324 361 00 20
Fax: 0324 361 00 22
Web: www.mersin.edu.tr
E-posta: ozelkalem@mersin.edu.tr
Adres: Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampusu Rektörlük Binası 33343 Yenişehir/MERSİN
Rektör: AHMET ÇAMSARI

MERSİN ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap