Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi kısaca MSGSÜ, merkez kampüsü İstanbul Fındıklı semtinde bulunan devlet üniversitesidir.

Tarihçesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, sanat tarihçisi, arkeolog, müzeci, ressam, mimar Osman Hamdi Bey tarafından 1882'de Mekteb-i Sanayi-i Nefise-i Şahane adıyla kuruldu ve 2 Mart 1883'de 8 eğitmen ve 20 öğrencisi ile öğretime başladı.

Kuruluşundaki eğitim kadrosu, Müdür-i Umumi Osman Hamdi Bey; Dahili müdür ve heykel öğretmeni Oskan Efendi; Fenn-i Mimari öğretmeni Alexandre Vallaury; Yağlıboya resim öğretmeni Salvatore Valeri; Karakalem resim öğretmeni Warnia-Zarzecki; Tarih ve tarih-i sanat öğretmeni Aristoklis Efendi; Ulum-u riyaziye (Fen Bilgisi) öğretmeni Kaymakam Hasan Fuat Bey; Teşrih (Anatomi) öğretmeni Kolağası Yusuf Rami Efendi'den oluşmaktaydı. Bu kadroya, 1892 yılında Hakkaklık (Gravür) öğretmeni olarak Monsieur Napier de katıldı.


Türkiye'de ilk sanat ve mimarlık yüksek okulu olan kurum, 1928’de Güzel Sanatlar Akademisi adını aldı ve böylece Türkiye'de akademi unvanını alan ilk yükseköğretim kurumu oldu.


Güzel Sanatlar Akademisi, 1969'da 1972 sayılı Devlet Güzel Sanatlar Akademileri Kanunu'nun kabul edilmesiyle birlikte bilimsel özerkliğe kavuştu.


Kurum, 4 Kasım 1981’de kabul edilen 2547 sayılı Kanun ve 20 Temmuz 1982'de çıkarılan 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile üniversiteye dönüşerek Mimar Sinan Üniversitesi adını aldı.


Üniversite yönetimi 2003 Aralık ayında aldığı kararla adını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak değiştirdi. 1982 yılından beri üniversitede eğitim dönemi 4 yıldır.

SORU VE YANITLARLA MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİNİ TANIYALIM

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde eğitim dili nedir?
Üniversitemiz Türkçe eğitim vermektedir. 

Eğitim ücretli midir?

Üniversitemizde eğitim normal öğrenim süresince ücretsiz devam eder.  

ÖSYM tarafınca merkezi yerleştirme sınavları ile üniversitenizi kazandım. Ön kayıt yaptırmam gerekiyor mu?

Merkezi yerleştirme sınavları ile üniversitemizi kazanan öğrenciler için Ön Kayıt uygulanmamaktadır.

Yurt olanakları nelerdir?

Üniversitemizin 2013 yılı itibariyle hizmete girmiş olan Ortaköy Kız Öğrenci Yurdu bulunmaktadır.          

Yetenek sınavları ile öğrenci alan bölümler hangileri?

Üniversitemizin Devlet Konservatuarı, Güzel Sanatlar Fakültesindeki Resim, Heykel, Geleneksel Türk Sanatları, Sahne Dekorları ve Kostümü, Tekstil ve Moda Tasarımı, Grafik Tasarım, Seramik ve Cam Tasarımı, Fotoğraf ve Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu bölümleri ile Mimarlık Fakültesindeki İç Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümleri özel yetenek sınavları ile öğrenci almaktadır.

Hangi yerleşkede eğitim alacağız?


Beşiktaş Yerleşkesi :

Sahne Sanatları
Müzik
Müzikoloji
                
Balmumcu Yerleşkesi :
Sinema Televizyon
                
Fındıklı Yerleşkesi :
Resim
Heykel
Geleneksel Türk Sanatları
Sahne Dekorları ve Kostümü
Tekstil ve Moda Tasarımı
Grafik Tasarım
Seramik ve Cam Tasarımı
Fotoğraf
İç Mimarlık
Endüstri Ürünleri Tasarımı
Mimarlık
Şehir ve Bölge Planlama
Geleneksel Türk Sanatları bölümümüz Fındıklıda, merkez yerleşkemize yakın bir mesafede eğitim görmektedir.
                
Bomonti Yerleşkesi:
İstatistik
Arkeoloji
Sanat Tarihi
Türk Dili ve Edebiyatı
Eğitim Bilimleri
Tarih
Felsefe
Sosyoloji
Matematik
Fizik
Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu
Çağdaş Dans Anasanat Dalı
Mimari Restorasyon
Giyim Üretim Teknolojisi

Yaz okulu var mıdır?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri yaz döneminde de ders alabilirler. Yaz döneminde öğrenciler tekrar etmek istedikleri derslerini, bir üst dönemdeki derslerinin bazılarını alabilirler ve böylece dönem içindeki ders yüklerini de kendileri planlayabilirler. Yaz dönemi süresince açılacak olan talep doğrultusunda değişiklik göstermektedir.

Spor olanakları nelerdir?

Üniversitemizin 2014 yılı itibariyle Bomonti Yerleşkesi T3 katında hizmete girmiş bulunan Spor Salonundan tüm öğrencilerimiz ücretsiz faydalanabilmektedir. Bunun yanı sıra takımlarımıza seçilen sporculara istekler doğrultusunda olanaklar sağlanmaktadır. Üniversitemiz kulüplerinde de spor olanakları tanınmaktadır.

Başka bölümden ders alabilir miyim?

"Bölüm Dışı Seçmeli Ders" başlığı altında diğer bölümlerin derslerini kontenjan ve kredi koşulları doğrultusunda almak mümkündür.

Kaç tane kulüp var? Kulüp üyeliklerinde bir sınırlama var mı?

Üniversitemizde 54 adet sosyal, kültür, spor ve ihtisas kulübü bulunmaktadır. Her öğrenci istediği kadar kulübe üye olabilmektedir.

Çift Anadal ve Yandal olanağı var mı?

Üniversitemizde çift anadal ve yandal olanakları sunulmaktadır.

Kütüphane olanakları nelerdir?

Üniversitemizin Merkez Kütüphane, Fen-Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi, Prof. Dr. Sami ŞEKEROĞLU Sinema-TV Merkezi Kütüphanesi, Devlet Konservatuarı Kütüphanesi olmak üzere 4 adet kütüphanesi bulunmaktadır.

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0212 293 37 60
Fax: 0212 243 08 88
Web: www.msgsu.edu.tr
E-posta: rector@msgsu.edu.tr
Adres: Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24 Fındıklı 34427 İstanbul
Rektör: YALÇIN KARAYAĞIZ

MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap