Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi 5662 Sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan, 17 yeni üniversiteden biridir. Ana yerleşke Nevşehir ilinde bulunmaktadır. Ürgüp, Avanos, Gülşehir ve Hacıbektaş ilçelerinde de fakülte ve meslek yüksekokulları bulunmaktadır.

7 Kasım 2013 tarih ve 28814 sayılı resmi gazetede yayımlanan kanun uyarınca "Nevşehir Üniversitesi" ismi "Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi" olarak değiştirildi.

Biri ana yerleşke olmak üzere toplam 6 farklı yerleşkede bilimsel faaliyetlerini 2 enstitü, 7 fakülte, 3 yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu ve 5 araştırma merkezi ile sürdürmektedir.

Nevşehir Üniversitesi Öğrenci Sayısı: 22.625

Yaşam Giderleri
Nevşehir’de yaşam diğer şehirlere oranla daha kolaydır. Toplu taşıma araçlarıyla her yere ulaşım mevcuttur.  Trafik yoktur. Ayrıca Nevşehir birçok şehre yakındır. Türkiye’nin başkenti Ankara’ya 35-40 も’ye seyahat edilebilir.  Kayseri, Konya, Mersin ve Adana’da yakın olan diğer illerdir.
Hamburger Menü: 7 も
1 Kilo Tavuk Eti: 7 も
1 Kilo Dana Eti: 28 も
1 Kilo Muz: 3.5 も
Öğrenci Sinema Bileti: 6 も
Öğrenci Yemekhanesinde Öğle Yemeği: 1.5 も
Şehir İçi Otobüs Fiyatı: 1, 25 も
Tek kişi 1 aylık ev kirası:  550 も
Öğrencilerle ev paylaşımı kira, elektrik, su, ısınma dahil yaklaşık 200- 300 も arasındadır.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde düzenlenen geziler ücretsizdir.

Konaklama İmkanları

Nevşehir’e gelen öğrenciler kredi yurtlar kurumuna bağlı kız ve erkek öğrenci yurtları, özel öğrenci yurtlarında konaklayabileceği gibi birkaç arkadaş bir arada kalabilecekleri ev de kiralayabilirler.
Nevşehir il merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait toplam 2934 kişi kapasiteli kız ve toplam 1000 kişi kapasiteli erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır. Avanos ilçesinde 240 kişilik bir kız öğrenci yurdu ve 302 kişilik bir erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yine Avanos ilçesinde 350 kişilik bir kız öğrenci yurdu, önümüzdeki eğitim öğretim yılında faaliyete geçecektir. Hacıbektaş ilçesinde ise Belediyeye ait bir kız ve bir erkek öğrenci yurdu vardır. Üniversitemizin Meslek Yüksekokullarının bulunduğu Ürgüp, Hacıbektaş, Gülşehir ile Avanos ilçelerinde toplam kapasiteleri 1500'e yaklaşan özel kız ve erkek öğrenci yurtları vardır. Şehir merkezinde olan özel yurtların Üniversitemize servis araçları mevcuttur. Ayrıca Üniversitemizin, Ürgüp İlçesinde yer alan Uygulama Oteli, sevgili öğrencilerimizin ve velilerimizin hizmetine hazır durumdadır.

Beslenme Olanakları

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde merkez ve Ürgüp olmak üzere 2 mutfakta öğrenci ve personel yemeği pişirilmektedir. Merkez mutfakta pişen yemekler merkez kampüste, Ürgüp uygulama otelinin mutfağında pişen yemekler ise ilçelerdeki Meslek Yüksekokullarında tüketime sunulmaktadır. 1 şube müdürü, 1 gıda kontrolörü mühendis, 1 alım-satımdan sorumlu, 1 depocu, 3 kadrolu aşçı, 33 hizmet alımı ile bulaşıkçı ve garson olarak çalışan elemanlarla beraber yemek hizmeti toplam 40 kişilik bir ekip tarafından asgari teknik ve hijyenik şartlar göz önünde tutularak gerçekleştirilmektedir. İlçelere termo boxlar içerisinde ambalajlı olarak taşımalı sistemle aksatılmadan yemek hizmeti verilmektedir. Ayrıca sunulan yemek hizmetinin teknik ve hijyenik şartların devamlılığını sağlamak amacı ile her ay bir kez pişmiş olan yemeklerden numune alınarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı TÜRKAK’ tan akreditasyonu olan Kayseri İl Kontrol Laboratuarına gönderilmektedir.
Nevşehir Hacı Bektaş Veli  Üniversitesi öğrenci yemekhanesinde günlük dört çeşit yemeğin fiyatı makul bir fiyattadır. Üniversite yemekhanesinin dışında kampüslerde kantinler bulunmaktadır. Merkez kampüs ve ilçelerdeki kampüs çevrelerinde kafe, lokanta gibi olanakları da mevcuttur.

Öğrenme Olanakları

Üniversitemizde bilgi hizmetleri Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı örgütlenmeleri içerisinde yürütülmektedir. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğrenme olanaklarından en önemlisi olan Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi, çeşitli veri tabanları, elektronik kitaplar, elektronik dergiler, açık erişim kaynakları, süreli yayınlar ile öğrencilere merkez kampüste hizmet vermektedir. Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi bünyesinde okuma salonu oluşturmuş ve öğrencilere internet aracılığı ile e-kütüphane kaynaklarına erişim imkanı sağlanmaktadır. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kütüphanesi ve Turizm Fakültesi kütüphanesi de öğrencilerin araştırma, eğitim ve öğretim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hizmet vermektedir.  Ayrıca Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulları bünyesinde öğrencilerin uygulama ve araştırma yapabilecekleri laboratuar, bilgisayar laboratuvarı ve atölyeler bulunmaktadır.

Sportif, Kültürel ve Sosyal Olanaklar

Üniversitemizde yıl boyunca birçok seminer, panel, sergi,  kültür gezileri, doğa yürüyüşleri, gösteriler, bahar şenlikleri, konserler, sosyal sorumluluk projeleri gibi sosyal, sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenlenerek öğrencilerin meslek alanları ve farklı ilgi alanları desteklenmektedir. Bu kapsamda 2011-2012 eğitim öğretim yılı itibariyle Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğrencilerinin sosyal, sanatsal ve kültürel faaliyetlerini içeren “Bilimsel Kültürel Etkinlikler” dersi tüm eğitim öğretim planlarına dahil edilmiştir.

Üniversitemizde öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını değerlendirebilecekleri sosyal ve kültürel etkinliklerin yanı sıra öğrencilerin katılım gösterebileceği çeşitli kulüp ve topluluklarda bulunmaktadır. Bu kulüp ve topluluklar zaman zaman öğrencilerin katılım sağladığı çeşitli etkinlikler ve sosyal sorumluluk projeleri düzenlemektedir.


Yıl içerisinde Nevşehir Hacı Bektaş Veli  Üniversitesi Kapadokya Uygulama ve Araştırma Merkezi (NEVKAM) tarafından Kapadokya’nın Tarihi, Doğal ve Kültürel güzelliklerini keşfetmeye yönelik öğrenci ve personel için bölgesel vadi yürüyüşleri düzenlenmektedir. Ayrıca Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sürekli Uygulama ve Araştırma Merkezi öğrencilerin katılabileceği çeşitli kurs ve sertifika programları düzenleyerek öğrencilerin öğretim programları dışında farklı alanlarda gelişmelerine katkıda bulunmaktadır.


Öğrencilerin sportif faaliyetleri için kampüs alanında futbol sahası, tenis kortu, basketbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır. Ayrıca öğrenci ve personelin faydalanabileceği kondisyon aletlerinin yer aldığı spor salonu bulunmaktadır.


Yıl içinde öğrenci ve personelin katılım gösterdiği birimler arası spor müsabakaları düzenlenmektedir. Box, Tekvando, Halk Oyunları, Futbol, Voleybol branşlarındaki okul takımlarıyla spor müsabakalarına katılım sağlanmaktadır.


NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 384 228 10 73
Fax: 384 215 30 58
Web: www.nevsehir.edu.tr
E-posta: ozelkalem@nevsehir.edu.tr
Adres: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü 2000 Evler Mahallesi Zübeyde Hanım Cad. 50300 NEVŞEHİR
Rektör: Filiz KILIÇ

HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap