Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

19 Mayıs Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Ondokuz Mayıs Üniversitesi, 1 Nisan 1975 tarihinde 1873 sayılı Kanun'la kurulmuş ve ilk olarak 50 öğrenci ile eğitim-öğretime başlamıştır. 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Samsun Tıp Fakültesi, 1873 sayılı kanunun 2. maddesine göre OMÜ'ye bağlanarak üniversitenin temelleri atılmıştır.
1973 yılında Hacettepe Üniversitesine bağlı olarak kurulan Samsun Tıp Fakültesi, 1873 sayılı Kanun'un 2. maddesi uyarınca yeni kurulan Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlanmıştır. Bu Yasa'nın 3. maddesi gereğince de ikinci fakülte olarak Fen ve Mühendislik Fakültesi, üçüncü fakülte olarak Yükseköğretim Kurulunun 31 Ağustos 1976 tarih ve 11.5/0 sayılı kararı ile Ziraat Fakültesi kurulmuştur. 

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun geçici 28. maddesi gereğince 20 Temmuz 1982 tarihinde çıkarılan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkındaki, 41 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı yükseköğretim kurumlarının bazıları OMÜ'ye bağlanmış ve yeniden teşkilatlandırılmıştır. 

OMÜ, 2809 sayılı Kanun'un 27. maddesinin (c), (d) ve (e) bentleri 3837 sayılı Kanun'un 18 ve ek 29. maddesi ile yeniden şekillendirilmiştir.

Yeniden şekillenmenin sonucunda, Ondokuz Mayıs Üniversitesi: -Tıp, Ziraat ve Fen Edebiyat (Fen ve Mühendislik Bilimleri Fakültesinin adı değiştirilerek), Eğitim, İlahiyat, Diş Hekimliği Fakülteleri, 19 Mayıs Samsun Devlet Konservatuvarı, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Güzel Sanatlar Enstitülerinden, -Yükseköğretim Kurulunca 1988 yılında Samsun merkezde Sağlık Hizmetleri, 1992’de Samsun ve Bafra, 1993’te Havza, 1994’te Vezirköprü, 1995’te Kavak’ta kurulan Meslek Yüksekokullarından, -1992 yılında 3837 sayılı kanunla kurulan Mühendislik Fakültesinden, -Bakanlar Kurulunun 95/7515 sayılı kararı uyarınca kurulan Veteriner ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden, -Bakanlar Kurulunun 96/8655 sayılı kararı uyarınca 1997 yılında kurulan Samsun Sağlık Yüksekokulundan, -Bakanlar Kurulunun 97/9414 sayılı kararı uyarınca kurulan Yaşar Doğu Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan, -Yükseköğretim Kurulunca 1999 yılında kurulan Terme MYO’ndan, -Yükseköğretim Kurulunca 2000 yılında kurulan Çarşamba MYO’ndan, -Bakanlar Kurulunun 2008/14492 sayılı kararı uyarınca Aralık 2008’de kurulan Hukuk Fakültesinden oluşmaktadır. 

Daha sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinden ayrılan bazı birimler 3 ildeki 3 üniversiteye çekirdek teşkil etmiştir: Amasya Eğitim Fakültesi, Amasya Fen Edebiyat Fakültesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi, Amasya Sağlık Yüksekokulu, Amasya ve Merzifon Meslek Yüksekokulları 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 4567 sayılı Kanun'la kurulan Amasya Üniversitesine bağlanmıştır. Ordu Fen Edebiyat Fakültesi, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, Ordu Sağlık Yüksekokulu, Mesudiye, Ünye ve Fatsa Meslek Yüksekokulları 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 4567 sayılı Kanun'la kurulan Ordu Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Sinop Su Ürünleri Fakültesi, Sinop Fen Edebiyat Fakültesi, Sinop Eğitim Fakültesi, Boyabat İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sinop Sağlık Yüksekokulu, Sinop, Boyabat, Gerze ve Ayancık Meslek Yüksekokulları 29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 5662 sayılı Kanun'la kurulan Sinop Üniversitesine bağlanmıştır.

Kampüs
OMÜ'nün Atakum'daki ana kampüsü 10,000 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Kampüsün bir tarafı Karadeniz manzaralı diğer tarafı ise yıllık yürüyüşler için bilinen Kocadağ Dağı manzaralıdır.

Aşağıdaki fakülteler ve tesisler ana kampüste bulunur: Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Rektörlük Ofisi, Merkez Kütüphane ve IT Merkezi, Temel Bilimler Meslek Yüksekokulu, Auditorium, Çocuk Hastanesi, Lojmanlar, UZEM (Uzaktan Eğitim Merkezi), Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi, Planetaryum, Gözlemevi, Öğrenci Yurtları, OMÜ Camii, Cerrahi Araştırma Kliniği, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Çocuk Eğitim Merkezi, Sürekli Eğitim Merkezi, Misafirhane, Uluslararası İlişkiler Ofisi, Veteriner Hastanesi.

Üniversitenin ilk ve en büyük fakültesi olan Tıp Fakültesi aynı zamanda bir üniversite hastanesidir. Benzer şekilde, Diş Hekimliği Fakültesi bir Diş Hastanesi'dir. Tüm Karadeniz bölgesi sakinlerine hizmet veren her iki fakülte, tüm sağlık alanlarında tedavi sunmaktadır.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğrenci Sayısı
2015-2016 Akademik Yılı itibariyle OMÜ toplam 29.412 lisans, 5.518 yüksek lisans, 1.112 doktora ve 13.412 önlisans öğrenciye sahiptir.

Yaşam Standardı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) 1975 yılında Samsun’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Samsun ili sosyal, ekonomik ve kültürel hayatı itibarıyla modern bir şehir olup yaygın toplu taşıma araçları ile hemen her noktasına tek vasıtayla ulaşılabilen, bir yanında Bafra ovası diğer yanında Çarşamba ovası ile ucuz ve yaşamı kolay bir sahil şehridir. Samsun ilinde öğrencilerin barınma sorunu bulunmamaktadır.  Öğrencilerimiz Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları ile özel yurtlarda kalabilecekleri gibi mobilyalı veya mobilyasız ev kiralamaları da mümkün olabilmektedir. Ayrıca Samsun güvenli bir şehirdir.

Beslenme

Ondokuz Mayıs Üniversitesinin merkez ve ilçelerde bulunan kampüslerinde öğrencilerin sağlıklı, doğru ve ucuz beslenmelerinin sağlanması için her Fakülte ve Yüksekokul binasında yemek hizmeti verilmektedir. Yemek hizmetlerinde kalite, lezzet, güvenirlik ölçütlerini bir gereklilik olarak gören Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı mutfağı, yemek hizmeti verdiği tüm personel ve öğrencilerin memnuniyetini esas almaktadır. Yemekler; uzman personel ve gıda mühendisleri gözetiminde mevsimine göre, öğrencilerin ihtiyacı olan kalori ve besin değerleri göz önüne alınarak hazırlanmakta ve ücreti karşılığında I. öğretim ve II. öğretim öğrencileri için  dört çeşit olarak sunulmaktadır. Yemek listeleri aylık olarak hazırlanarak web sayfamızdan öğrencilere duyurulmaktadır.

Kampüslerimizde bulunan kantin ve kafeteryalarda ve vakıf restoranlarında da öğrencilere alternatif beslenme hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca Kurupelit kampüsü içerisinde bulunan  Konukevi ile yakın mesafede bulunan Omtel otelde de zengin menülerle öğrencilerimize alternatif beslenme hizmeti sunulmaktadır.


Barınma

Konukevi
Üniversitemiz Kurupelit Kampüsünde, doğa ile içi içe, eşsiz deniz manzaralı, içerisinde balo solonu, restoran, pastane ve oyun salonu bulunan 22 odalı ve 48 yataklı bir Konukevi mevcuttur. Öğrencilerimiz, hizmetlerini Türk misafirperverliği ve aile sıcaklığıyla sunan  Konukevi’nin her türlü imkânından yararlanabilmektedirler.

Omtel Otel

Üniversitemiz Kurupelit Kampüsünün deniz ile buluştuğu sahil şeridinde mülkiyeti Üniversitemize ait; içerisinde çeşitli toplantı, balo ve düğün salonları bulunan,  44 odalı ve 90 yataklı bir oteli bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesindeki otelleri aratmayacak bir kumsala sahip bu otelimizin tüm imkanlarından öğrencilerimiz yararlanabilmektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtları

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Merkez Kampüsü içerisinde yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Samsun Kız Yurdunda 1047 kız, Karadeniz Yurdunda 1728 erkek öğrenci barındırılabilmektedir. Kurupelit Merkez Kampüsümüzde yapımı devam eden 2200 kişilik öğrenci yurdumuz vardır. Ayrıca Üniversitemize yakın mesafede bulunan KYK'ya bağlı kız yurdu, şehir merkezine yakın mesafede bulunan İlkadım Yurdunda 600 kız, 132 erkek, Bafra ilçesinde bulunan Milli Piyango Yurdunda 256 kız, 256 erkek öğrenci, Çarşamba ilçesinde bulunan Yurtta 155 kız, 125 erkek öğrenci, Terme ilçesinde bulunan yurtta ise 192 kız 128 erkek öğrenci, Ondokuz Mayıs ilçesinde karma yurtlarda öğrenciler  barındırılabilmektedir. Havza, Ladik ve  ilçelerindeki yurt inşaatları devam etmektedir. Yurtlarda çalışma salonları, kütüphane, oyun ve televizyon salonları gibi sosyal alanlarla birlikte sportif faaliyetlerde bulunabilecekleri alanlarda mevcuttur.

Özel Yurtlar

Üniversitemiz Kurupelit ve İlkadım kampüslerine tek araç ile ulaşım mesafesinde çok sayıda, tam donanımlı özel kız ve erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Bu yurtların birçoğu son derece konforlu olup profesyonelce yönetilmektedirler.

Burs Olanakları

Öğrenimlerini devam ettirebilmek için ekonomik desteğe ihtiyaç duyan başarılı öğrencilere çeşitli kurum, kuruluş, vakıf, dernek ve şirketler tarafından burslar verilmektedir. Bu kurumların başında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu gelmektedir.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu bursu için, ÖSYM sınav sonuçları açıklandıktan sonra Kredi ve Yurtlar Kurumunun www.kyk.gov.tr internet adresinde başvurular alınmaktadır. Ayrıca eğitim-öğretim yılı başladıktan sonra Fakülte ve Yüksekokullara tanınan kontenjanlar dâhilinde, başvuru tarihleri ve koşulları ekim ayı içerisinde ilgili birimlerce ilan edilerek başvurular alınmakta ve bursiyer seçimi yapılmaktadır. Öğrencilere burs veren diğer vakıf, dernek ve şirketlerin duyuruları ilgili birimlere gönderilmek suretiyle öğrencilere duyurulması sağlanmaktadır.


Ayrıca Üniversitemiz tarafından belirlenen kontenjanlar dâhilinde, gelir düzeyi düşük öğrencilere katkı amacıyla her eğitim öğretim yılında “Yemek Bursu” verilmektedir. Yemek bursu verilecek öğrenciler Fakülte ve Yüksekokullar tarafından alınan başvurular sonucunda belirlenmekte ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bildirilmektedir.


Sosyal, Kültürel ve Sportif Aktiviteler

Kültürel Etkinlikler
Toplumların kültür öğeleri o toplumları yaşatan, geliştiren ve bir arada tutan temel taşlardır. Bu anlamda üniversiteler, eğitim öğretim görevlerini sürdürmenin yanı sıra, toplumların kültürlerinin araştırılması, geliştirilmesi, yaşatılması ve üniversite gençliğine benimsetilmesine yönelik çalışmalar yapmak durumundadırlar.  Üniversitemizin bu yöndeki çalışmaları her geçen gün artarak devam etmektedir. Öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak amacıyla eğitim-öğretim yılı boyunca Üniversitemizde çeşitli kültürel sosyal ve sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerle; öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmaları, güzel sanatlara ilgi duymaları, yeni ilgi alanları kazanmaları ve dolayısıyla yetenek ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede Üniversitemiz öğrencileri sadece mesleki alanda güçlü bilgi birikimine sahip bireyler olarak değil, aynı zamanda sosyal, kültürel ve sanatsal açıdan da gelişmiş bireyler olarak öğrenimlerini tamamlamaktadırlar.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen etkinlikler arasında; Bahar Şenliği, Spor Şenliği, OMÜ-TİT Tiyatro Festivali, Medya Ödülleri Töreni, Üniversite Tanıtım Günleri Kariyer ve Meslek Seçimi Konferansları, Film Gösterileri, yaşamı ve eserleri ile topluma örnek olmuş, iş, sanat, akademik ve entelektüel çevreden önemli isimlerle söyleşiler, mesleki, kültürel ve sosyal konularda çeşitli panel, seminer ve konferanslar tertip edilmektedir. Ayrıca personel ve öğrencilerimize yönelik olarak, usta öğrenciler tarafından verilen “Bağlama, Karate, Tekvando, Judo, Güreş, Aerobik, Karikatür, Halk Oyunları, Türk sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Tiyatro Kursları” düzenlenmektedir.


Üniversitemizde yıl boyunca gerçekleştirilen bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan, her türlü teknik alt yapıya sahip Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi bulunmaktadır. Sadece Üniversitemiz mensuplarını değil, tüm Samsunluları çeşitli bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinliklerle buluşturan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde 530 ve 130 kişi kapasiteli iki salon ve geniş fuaye alanı bulunmaktadır. Güzel Sanatlar Kampüsünde 350 kişi kapasiteli bir tiyatro salonu da hizmet vermektedir. Ayrıca hemen hemen tüm Fakülte ve Yüksekokullarda 120 ve 400 kişi arasında değişen kapasitelerde salonlar bulunmaktadır. Üniversitemiz tarafından düzenlenen etkinliklerde tüm bu salonlardan yararlanılmaktadır.


Öğrenci Butiği

Yükseköğretim Kurumları Mediko, Sosyal, Sağlık Kültür ve Spor İşleri Dairesi Uygulama Yönetmeliği doğrultusunda Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak ihtiyaç sahibi öğrencilerimize destek amacıyla bir öğrenci butiği kurulmuştur. Butik bağış usulü ile çalışmaktadır. Giyim ve aksesuar sektöründe faaliyet gösteren çeşitli firmalar ile diğer kişilerce (öğrenciler dâhil) bağışlanan yeni veya ikinci el giyim ve aksesuar malzemeleri butik görevlileri tarafından titizlikle tasnif edilerek raflarda sergilenmektedir. Butik ürünlerinden yararlanacak öğrenciler kimlik kartlarını göstererek beğendikleri herhangi iki ürünü (ayda) bedelsiz olarak alabilmektedirler.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde donanım ve fiziki ortam itibariyle standartlara uygun bir Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi (PDR) oluşturulmuştur. Birimde bir psikolog ve bir sosyal çalışmacı görev yapmaktadır. Birimden Üniversitemiz öğrencilerinin yanında akademik ve idari personel de yararlanabilmektedir. PDR biriminde iletişim ve kimlik problemleri, sınav stresi, uyum sorunları ve diğer psikolojik problemler ele alınmakta; öğrencilerin karşılaştıkları duygusal, sosyal, eğitime veya meslek ve iş seçimine ilişkin sorunların çözümünde danışmanlık ve rehberlik hizmeti verilmektedir.  Bunların dışında bireysel görüşmelerin yanında grup terapisi de yapılmaktadır. Birimde öğrencilerimizle yapılan bireysel görüşmeler randevu sistemi ile yapılmaktadır.

Sportif Etkinlikler

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde öğrencilerin ders dışı zamanlarının değerlendirilmesi, personel ve öğrencilerin beden ve ruh sağlıklarının korunması, geliştirilmesi, onlara disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırılması, spora ilgi duymalarının sağlanması, enerjilerinin olumlu yöne yöneltilmesi ve böylece boş zamanlarının yararlı faaliyetlerle doldurulması amacıyla her yıl çeşitli dallarda sportif etkinlikler düzenlenmektedir. Üniversitemizde Spor Hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Spor Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Spor Şube Müdürlüğü bu faaliyetlerinde Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi spor uzmanları ile koordinasyon içerisinde hareket ederek öğrencilerin uzman antrenörler elinde, bilinçli spor yapmalarını sağlamaktadır. Spor takımlarımızın Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından değişik üniversitelerde organize edilen basketbol, voleybol, salon futbolu, badminton, güreş, judo, tenis, boks, karate, tekvando, yüzme vb. spor etkinliklerine bay ve bayan branşlarında katılımları sağlanmakta, burada elde edilen derecelerle Üniversitemiz ulusal ve uluslararası organizasyonlarda temsil edilmektedir.

Ayrıca her yıl geleneksel olarak Üniversitemiz Fakülte ve Yüksekokulları arasında spor müsabakaları düzenlenmekte ve burada dereceye giren takımlar kupa ve madalyalarla ödüllendirilmektedir. Bunun dışında her Fakülte ve Yüksekokul kendi bünyesinde sınıf ve bölümler arası spor müsabakaları tertip ederek seçmeler yapmakta ve bu şekilde birimlerini üniversite içi spor oyunlarında temsil edecek takımları oluşturmaktadırlar.


Spor Tesisleri

·         Halı Saha (2 adet)
·         Çim Saha (2 adet)
·         Kapalı Spor Salonu (5 adet)
·         Olimpik Yüzme Havuzu
·         Atletizm Pisti
.         Tenis Kortu (3 adet)
.         Fitness Salonu
.         Sauna Odaları
.         Kondisyon - Güç Geliştirme Salonu
·         Basketbol Sahası
·         Voleybol Sahası
·         Fakültenin çeşitli spor salonları

19 MAYIS ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0362 457 58 70
Fax: 0362 457 60 91
Web: www.omu.edu.tr
E-posta: iletisim@omu.edu.tr
Adres: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlük Binası Kurupelit Kampüsü, 55139 Atakum / SAMSUN
Rektör: Sait Bilgiç

19 MAYIS ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap