Başkent Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Başkent Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Ankara Başkent Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Başkent Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Başkent Üniversitesi, 13 Ocak 1994 tarihinde Ankara'da Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı ile Haberal Eğitim Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Başkent Üniversitesi Türkiye'nin ilk vakıf üniversitelerinden biridir, kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal'dır.

Başkent Üniversitesi 11 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 6 Meslek Yüksekokulu ve 7 Enstitü’ye sahiptir. 

Üniversitenin amacı bilgi çağının gerektirdiği evrensel " bilgiye ulaşım" ve " bilgi- kullanım" yeteneklerine sahip; sağlık, eğitim, iletişim, sanat, çevre, endüstri, ticaret ve teknoloji alanlarında bilgili ve deneyimli; araştırmacı, dinamik, ülke sorunlarına duyarlı; mesleklerinde ve iş dünyasında başarılı; rekabete açık; uluslararası çevrelerle yakından ilişkili; sanatsal, kültürel ve tarihsel değerlerimize sahip çıkan; çevre korumasına duyarlı insanlar yetiştirmektir. 

Üniversitenin öğretim dili Türkçe olmakla birlikte yabancı dil (ingilizce) barajdır. Üniversitemize Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) içinde yerleşen öğrenciler ingilizce yeterlilik sınavına alınırlar. Bu sınavı başaramayan öğrencilere, ingilizce hazırlık programı uygulanır. Öğrencilerimize öğrenimleri süresince de kendi programlarına yönelik ingilizce dersleri verilir. Aynı zamanda Başkent Üniversitesi Dil Uygulama ve Araştırma Merkezine bağlı olarak verilen İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Rusça, Japonca, Farsça ve Çince gibi diller de alınabilir. 

Yabancı dil eğitiminin yanı sıra Üniversitemiz, öğrencilerinin bilgisayar kullanımı konusunda da gerekli bilgiye sahip olmalarını amaçlayarak yoğun bilgisayar kullanım derslerini zorunlu hale getirmiştir. 

Sağlık alanında ilk vakıf yükseköğretim kurumu olan Başkent Üniversitesi’nin halen Türkiye genelinde 12 değişik yerleşimde modern teknolojik yapıyla desteklenmiş Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezleri hizmet vermektedir. Başkent Üniversitesi bünyesinde Ankara’da Başkent Üniversitesi Kolej Ayşeabla Okulları ve Adana’da Başkent Üniversitesi Özel Başkent İlk ve Ortaöğretim Okulları, evrensel düşünce yapısına sahip, en az bir yabancı dili ileri düzeyde kullanabilen, barışçı, saygılı, üretken, özgüveni tam gelişmiş, kendisiyle barışık, Atatürk İlke ve Devrimlerine gönülden bağlı mezunlar vermektedir. 

Başkent Üniversitesi ulaşım ve banka hizmetleri dışında tüm gereksinimlerini kendi olanakları ile karşılamakta olup iletişim, konaklama, beslenme ve konfeksiyon alanlarında da yan kuruluşlara sahiptir.

Başkent Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri
Fakülteler
Diş Hekimliği Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Ticari Bilimler Fakültesi
Tıp Fakültesi

Enstitüler

Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Transplantasyon ve Gen Bilimi Enstitüsü
Yanık, Yangın ve Doğal Afetler Enstitüsü

Meslek Yüksekokulları

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Kazan Meslek Yüksekokulu
Konya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Yüksekokullar

Devlet Konservatuvarı
İngilizce Hazırlık Bölümü
Orkestra Akademik Başkent

İlk ve Orta Öğretim Hizmetleri

Başkent Üniversitesi Kolej Ayşeabla Okulları (Ankara)
Başkent Üniversitesi Özel Başkent İlk ve Ortaöğretim Okulları (Adana)

Turizm Hizmetleri

Patalya Termal Resort Otel
Patalya Lakeside Resort Otel

Atatürk Müzesi

Bağlıca Kampüsü içerisinde bulunan Abdurrahim Tuncak Atatürk Müzesi, 10 Kasım 1990 tarihinde hizmete girmiş, 8 Kasım 1998 tarihinde Atatürk'ün Akaretlerde oturtmuş olduğu birebir aynısı olan yeni binasına taşınmıştır.

Atatürk'ün manevi oğlu Abdurrahim Tuncak'ın katkılarıyla oluşturulmuş müzede, Atatürk'ün fotoğraflarından oluşan bir kolleksiyon ve Atatürk'e ait giysiler yer almaktadır.


Şehirde Yaşam

Ankara tam bir öğrenci şehridir. Bu yüzden birçok büyük şehirden çok daha ekonomiktir. Üniversitemiz şehir merkezinin dışında olmasına rağmen Ankara’nın en güzel semtlerinden olan Çayyolu’na çok yakındır ve öğrencilerimiz birçok sosyal avantajı bir arada yaşamaktadır. Üniversitemiz gelen öğrencilere yurt imkânı sunmaktadır ve ayrıca Başkent Üniversitesi’nin şehir merkezindeki çeşitli birimlerine ve Bağlıca Kampüsü’ne ulaşmak için düzenli olarak servis hizmeti sunulmaktadır.

Konaklama

Üniversitemiz Öğrenci Yurtları 3 blok olup çift kişilik, tek kişilik, tek ve çift kişilik corner odalar ve engelli öğrenci odaları da dahil olmak üzere toplam 456 yatak kapasitesine sahiptir. 1 blok erkek öğrencilerimiz diğer 2 blok ise kız öğrencilerimize yönelik hizmet vermektedir. Odaların hepsinde banyo, lavabo, tuvalet ve 24 saat sıcak su bulunmaktadır. Odalarımız laminant parke kaplı olup, bazalı yatak, gardrop, kitaplık, çalışma masası, sandalyesi, TV, mini buzdolabı ve koltuk bulunmaktadır. Corner odalarımızda bunlara ilave mutfak tezgahı mevcuttur. Her blokta dışarıdan arandığında anons sistemiyle ulaşılacak kat telefonları bulunmaktadır. Bütün odalarımızda kablosuz internet bağlantısı mevcuttur. Yurt bloklarına ve odalara öğrencilerimiz kart sistemiyle girmekte olup kamera sistemleri ile kontrol edilmektedir.Yurtlarda 24 saat vardiyalı görev yapan bay-bayan Yurt Memurları ve Güvenlik bulunmaktadır. Yurt binası içinde bulunan sağlık merkezi 24 saat hizmet vermektedir. 24 saat tüm yurt öğrencilerine açık Çalışma Salonu, her bloğun 6. katlarında ders çalışmak veya sosyal amaçlı kullanabilecekleri alan ve özellikle Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin kullanabileceği atölye bulunmaktadır. Yurtlarımız kampüs içerisinde olup şehir merkezi ile ulaşım ücretsiz olarak üniversitemiz servis araçları ile sağlanmaktadır. Yurtlara son giriş saati hafta içi 24:00, Cuma, Cumartesi ve resmi tatil günleri 01:30'dur. Yurt kompleksi için seçenekli yemek yenebilecek Tabldot Yemekhane ve Alakart Cafe, Bankamatik, Kartlı Telefonlar, Market, Oyun Salonu, Bay Bayan Kuaför-Güzellik Salonu, Mescit ve Çamaşırhane ( yeterli sayıda çamaşır makinesi, kurutma makinesi ve ütü ) bulunmaktadır.

Beslenme Olanakları

Başkent Üniversitesi’nin çeşitli yerleşkelerinde bulunan yemekhanelerinde ve kafeteryalarında tüm öğrencilerin yemek ihtiyacı karşılanmaktadır. Öğrencilerimiz için Hazırlık Binasında 600 kişilik kapalı alan olmak üzere toplamda 2000’in üzerindeki kişiye hizmet sunabilecek modern Teras Kafeterya, Eğitim Fakültesi Binasında 85 kişilik fast - food bölümü, Tıp Fakültesi binasında 200 kişilik tabldot yemek ve 200 kişilik fast - food bölümünün bulunduğu kafeterya, Hukuk Fakültesi binasında 700 kişilik 2 katlı kafeterya (birinci katta; fast – food ve pastane bölümü, 2. katta; alakart yemek bölümü ve ızgara bölümü) bulunmaktadır. Öğrenci Sosyal Tesisleri’nde; 400 kişilik alakart hizmetin verildiği Bilardo Kafeterya, 100 kişilik TV İzleme Salonu, 150 kişilik tabldot yemek salonu hizmet vermektedir. Öğrenci Lokalinde ise; 200 kişilik fast - food bölümü ve 200 kişilik Pide Salonu hizmet vermektedir.

Maddi Destek

Öğrenimleri süresince maddi destek sağlamak amacıyla, Üniversitemiz tarafından öğrencilere çeşitli burslar verilmektedir.

Öğrenim Olanakları

Ortak Öğrenim Olanakları: En ileri düzeyde teknolojik cihazlarla donatılmış olan ‘Görsel Laboratuvarlar’da öğrencilerin yaratıcılıklarının, karar verme yöntemlerinin, sunum yapma ve strateji oluşturma yeteneklerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Videodan izlenen örnek olaylar üzerine yapılan tartışmalar ve bilgisayarlarda oynanan simulasyon oyunlarıyla, dersin akışı ağırlıklı olarak öğrencilere bırakılmaktadır.

Eğitim, öğretim ve araştırma süreçleri kampüs genelinde, her birinde güncel teknolojide bilgisayarın olduğu ses ve görüntü cihazlarıyla donatılmış laboratuarlarda yürütülmektedir. Bütün bilgisayarlar, 34Mbit hızında Ulaknet üzerinden internete bağlıdır. Öğrencilerimizin ders dışı saatlerde de kullanabilecekleri serbest çalışma bilgisayar laboratuarları mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde de hizmette tutularak öğrencilerimizin proje, ödev ve araştırmalarını istedikleri zaman yapmaları sağlanmaktadır. Rahat ortamlar, yüksek hızlı internet bağlantısı öğrencilerimize konforlu bir araştırma ortamı sunmaktadır. Öğrencilerimize yönelik sosyal etkinliklere büyük önem veren birimimiz çok sayıda öğrenci topluluğuna internet ortamında kendi sitelerini kurma ve yayınlama olanağını vermiştir. Üniversitemiz ana sayfası www.baskent.edu.tr adresinden öğrenci topluluklarının kendi faaliyetlerini bütün dünyaya tanıttıkları web sitelerine ulaşabilirsiniz. Öğrencilerimize kayıt yaptırdıkları andan itibaren e-posta ve kişisel web sayfalarını internet üzerinden yayınlama hizmeti verilmekte ve e-posta adresleri mezuniyetlerinden sonrada aktif tutularak öğrencilerimizin mezuniyet sonrası kariyerleri için bağlantılarının sürmesi sağlanmaktadır.


Başkent Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi: Üniversitemiz kütüphanesi; eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinin gerçekleşmesinde birinci derecede görev yapan ve bunun için gerekli bilgiyi ve bilgi kaynaklarını bünyesinde toplayıp, kullanıcıların hizmetine en iyi şekilde sunmaya çalışan bir merkezdir. Kütüphanemiz süreli yayınlar, referans salonu, kitap okuma salonu olmak üzere 3 ayrı salonda ve bireysel çalışma odalarında hizmet vermektedir. Kütüphane aynı anda 367 okuyucunun oturarak çalışmasına olanak sağlayabilecek kapasitededir. Tüm kütüphane işlemleri ve hizmetleri bilgisayar yardımı ile yapılmaktadır. Ayrıca internet aracılığıyla kütüphane WEB sayfasından katalog taraması yapılabilir. Kütüphaneler arası işbirliği çerçevesinde ödünç kitap alma ve fotokopi hizmetleri gerçekleştirilmektedir. Elektronik veri tabanlarına kütüphanemiz üzerinden rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Bu hizmetlere kampüs dışından da ulaşmak mümkündür.


Kütüphanelerin bilgiye ulaşmadaki öneminin farkında olan Başkent Üniversitesi kütüphanesine her yıl yeni materyaller kazandırılarak kapasitesi artırılmaktadır. Başkent Üniversitesi öğrencileri, üye olmak koşuluyla kütüphaneden kitap alabilirler. Üye kaydı için üniversite kimliği ve e-mail adresi ile müracaat edilmelidir. Müzik-sanat koleksiyonu kütüphane içinde ayrı bir salonda hizmet vermektedir.


Dil Kursları

"Başkent Üniversitesi Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi" (BÜDAM), dünyanın tüm uluslarının, tüm topluluklarının dillerinin, tüm eski ve yeni dillerin öğrenilmesini ideal amaç olarak belirlemektedir. Çalışmalarını, eğitim programına yeni diller katarak sürdüren BÜDAM'ın iki ana hedefi vardır:
  • Öncelikle, dünyanın en eski ve zengin dillerinden biri olan anadilimiz Türkçe'nin bütün inceliklerini, zenginleşme olanaklarını araştırmak ve öğretmek. Türkçe'nin eğitim ve öğretiminde yeni yöntemler bulmak. Büyük bir edebiyat dili olan Türkçe'nin bir bilim ve felsefe dili olması için çalışmak. Bu amaçla bilim ve felsefenin ürettiği tüm kavramları Türkçe'nin dil yapısı içinde oluşturmak. 
  • Öğrencilere, İngilizce dışında, bir ya da birkaç yabancı dil öğretmek. 
BÜDAM Programı'nda Türkçe ve Yabancı Diller alanlarında açılan dersler, temel dil eğitimi ve orta seviye dil eğitimi olmak üzere iki standart kategoride toplanmaktadır. Devam ettiği dersi başarıyla tamamlayanlara sertifika verilmektedir. Başvurular sonucunda grup oluşturulan her dil için ayrıca ileri seviye dil kursları ve mesleki dil dersleri de açılmaktadır.

Staj

Başkent Üniversitesi, belirli programlarda stajı zorunlu tutmaktadır; zorunlu stajlar bu programlardan mezun olabilmek için ön koşuldur. Staj planları "Bölüm Staj Koordinatörlüğü" tarafından hazırlanmaktadır. Her Bölümde öğrencilerin staj çalışmalarını düzenlemek ve yürütmek için bir "Staj Komisyonu" kurulmaktadır.

"Extended Erasmus University Charter" sahibi olan Başkent Üniversitesi öğrencilerine, Avrupa’da staj yapma olanağı sağlamaktadır.


Sosyal, Kültürel Yaşam ve Spor Olanakları

Başkent Üniversitesi’nde eğitim-öğretim ve akademik çalışmaların yanı sıra öğrencilerin sosyal, kültürel, sanat ve mesleki açıdan gelişmeleri için çeşitli etkinlikler düzenlenmesine büyük önem verilmektedir. Üniversitemizin çeşitli salonlarında düzenlenen yurt içi ve yurt dışından uzmanların katıldığı seminer, panel, sempozyum, kongre, atölye çalışmaları, konferans gibi etkinlikler öğrencilerimize yeni ufuklar açıyor.

Üniversitemizde Spor Merkezi, öğrencilerimizin spor aktivitelerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır. Merkez, alandaki çalışmaları yaygınlaştırmak amacıyla, yurtiçi ve yurt dışındaki kuruluşlarla işbirliği yaparak öğrencilerimizin spor yarışmalarına ve karşılaşmalarına katılmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Öğrencilerimiz, spor merkezinin eşgüdümünde futbol, voleybol, basketbol,masa tenisi,aerobik- step ,Amerikan futbolu , uzak doğu sporları, klasik dans satranç, bilardo, capoeira, yoga ve tenis dallarında, profesyonel çalıştırıcıların eşliğinde faaliyetlerini sürdürmektedirler.


Üniversitemizin Bağlıca Kampüsü'nde yer alan basketbol, voleybol, tenis sporlarına uygun olarak düzenlenmiş spor salonu; haftanın yedi günü öğrencilerin kullanımına açık tutulmaktadır.


Spor salonundan ayrı olarak, aerobik ve step merkezi, aletli kondisyon salonu, tenis, voleybol, basketbol ve mini futbol etkinliklerinin özelliklerine göre düzenlenmiş çok amaçlı açık alan spor tesisi, 4500 ve 5000mt. Koşularının yapılabileceği 2 adet yürüyüş ve koşu parkuru ve atletizm pisti, çim futbol sahası, halı saha ve kapalı tenis kortu bulunmaktadır. Ayrıca Kızılcahamam'da spor hizmetlerini sunmaktadır.


Bahar Şenlikleri 

Üniversitemizde her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Bahar Şenlikleri” kampüs yaşamını oldukça renkli bir hale getirmektedir. Bu kapsamda spor karşılaşmaları, sanat etkinlikleri öğrenci panayırı, dans ve müzik gösterileri, konserler gibi çeşitli kültürel ve sosyal etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Üniversitemiz Öğrenci Toplulukları hazırladıkları programları şenlik boyunca çeşitli mekanlarda sunmaktadırlar. Bu etkinliklerle öğrenciler kendilerini ifade etme olanağı bulurken oluşan sosyal ortam dayanışmayı ve kaynaşmayı da beraberinde getirmektedir.

Mezunlar Derneği (BAŞMED) 

Başkent Üniversitesi mezunları ve mensuplarını bir çatı altında toplayan Başkent Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (BAŞMED) amacı; üyelerinin sosyal, kültürel, mesleki ve bilimsel yaşamlarına katkıda bulunmak, üyeler arasında dayanışmayı ve iletişimi sağlamak, mezunların bilgi birikimlerini birbirlerine, ülkemizin ve üniversitemizin gelişimine katkıda bulunacak şekilde yönlendirmektir. Dernek, mezunlarımızın birbirleriyle ilişkilerini geliştirip, sürdürebilecekleri ortak bir platform oluşturmaktadır. Öğrencilerimiz kariyer planlarını yaparken derneğimizden destek alabilir, doğru yönlendirmelerle iş yaşamına başarılı bir giriş yapabilirler. Mezunlara yönelik olarak düzenlenen tiyatro, fotoğrafçılık, dans kurslarına katılabilir, düzenlenen Mezunlar Günü, konser ve özel gecelerle etkinliklerine katılabilirsiniz.

Öğrenci Konseyi 

Öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının belirlenmesi, karşılanması ve geliştirilmesi amacıyla Rektörlüğe bağlı bir birimdir. Bu birim aracılığı ile öğrencilerle okul yönetimi arasındaki bağı kurarak, öğrencilerin okul yönetimine katılmasını sağlanmaktadır. Bu katılım Başkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanının Rektör tarafından Senatoya ve Üniversite yönetim kuruluna davet edilerek görüş ve önerilerini iletmesiyle gerçekleşmektedir. Üniversitemiz için Öğrenci Konseyi’ne tüm öğrencilerimizin aktif olarak yönetsel katlıda bulunması çok önemlidir. Başkent Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin amacı; Başkent Üniversitesi’nin önlisans, lisans ve lisansüstü programlarına kayıtlı öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanmasında, öğrencilerin görüşlerini belirleyerek yönetim organlarına bildirilmesi ve yönetim organları ile öğrenciler arasındaki iletişimi oluşturmaktır.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

Başkent Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0 312 246 66 66
Fax: 0312 246 67 56
E-posta: rektorlk@baskent.edu.tr
Adres: Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampusu Eskişehir Yolu 20. Km Etimesgut/Ankara
Rektör: ALİ HABERAL

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap