Haliç Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Haliç Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. İstanbul Haliç Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Haliç Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

T.C. Haliç Üniversitesi, Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun Vakıf Yükseköğretim Kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere 15.01.1998 tarih ve 4324 sayılı kanunla (2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu Ek Madde 48) kurulan ve kamu tüzelkişiliğine sahip bir vakıf üniversitesidir.

18 Ocak 1998 tarihli Resmi gazetede yayınlanan 14 Ocak 1998 tarih ve 4324 sayılı kanunla kurulan ve bünyesinde Rektörlüğe bağlı olarak, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İşletme Fakültesi, Hemşirelik Yüksekokulu, Su Ürünleri Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Konservatuar yer almış olan Haliç Üniversitesi “23 Kasım 1998” tarihinde eğitim ve öğretime başlamıştır.


Üniversitenin hızlı büyüme ve gelişimi süreci içerisinde, Rektörlüğe bağlı olarak, 2002 / 4306 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ,2003 / 6330 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Güzel Sanatlar Fakültesi,2006/10372 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Mimarlık Fakültesi, 09.07.2007 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Sağlık Bilimleri Yüksekokulu kurulmuştur.


Haliç Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı “T.C. Haliç Üniversitesi Meslek Yüksekokulu” Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 02.08.2010 tarih ve 026747 sayılı onayıyla kurularak eğitim-öğretime başlamıştır.


2014 yılında, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 03.02.2014 tarih ve 6271 sayılı onayı ile Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde (9) yeni bölümün,14.03.2014 tarih ve 15750 sayılı onayı ile Mühendislik Fakültesi bünyesinde “Enerji Sistemleri Mühendisliği” bölümünün ve 25.07.2014 tarih ve 45156 sayılı onayı ile de Kuruluş kanunumuzda yer alan Tıp Fakültemizin bünyesinde yer alan tüm bölüm ve anabilim dallarının açılması gerçekleştirilmiştir. Bu eğitim birimlerimize 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci alımı, ayrıca çağımız gereklerine uygun yeni eğitim birimlerinin açılması çalışmalarımıza devam edilmektedir.


Üniversitenin günümüz itibariyle, (5) Fakülte,(3) Yüksekokul,(1) Konsevatuvar,(1) Meslek Yüksekokulu ve (3) Enstitümüzde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora/sanatta yeterlik programlarında olmak üzere yaklaşık 10.000 öğrencisi ile eğitim-öğretim faaliyetine devam etmektedir.


Haliç Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Fakülteler
Fen Edebiyat Fakültesi
İşletme Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi

Konservatuvarlar

Tiyatro
Opera ve Konser Şarkıcılığı
Türk Musikisi

Yüksekokullar

Hemşirelik Yüksekokulu
Sağlık Bilimleri Yüksekokulu
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Teknik Programlar Bölümü
Tasarım Programı Bölümü
Sosyal Bilimler Programları Bölümü
Sağlık Bilimleri Programı

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Kampüsler

Kağıthane Kampüsü
Levent TSYD Kampüsü
Şişhane Kampüsü
Bomonti Kampüsü
Fulya Kampüsü
Sütlüce Kampüsü

BESLENME

Haliç Üniversitesi olarak kampüslerinde sıcak ve günlük yemek imkânı sunulmakta. Uzman Diyetisyenler tarafından hazırlanan lezzetli menüler öğrencilerin  sağlıklı beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Öğrenciler istekleri doğrultusunda alakart ve tabldot yemek seçeneklerinden birini tercih edebilmektedir. Ayrıca öğrenciler, ‘fast-food’ hizmeti veren kafeteryalardan da yararlanabilmektedir.

ULAŞIM

İstanbul’un merkezinde bulunan tüm kampüslere toplu taşıma kullanarak ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra ücretsiz servislere Kabataş, Mecidiyeköy ve Halıcıoğlu’ndan; Kâğıthane ve Sütlüce kampüslerine ulaşabilirsiniz.

SAĞLIK

Kampüslerde bulunan sağlık merkezlerinde görevli hemşireler tüm öğrencilere hizmet vermektedir.

HALİÇ SHOP

Üniversitenin logosunu taşıyan özgün tasarım ürünlerinin bulunduğu Haliç Shop öğrencilerinin hizmetindedir.
(T-SHİRT , ATKI, BERE, BARDAK, ŞAPKA , KUPA fotoğrafları)

COPY CENTER

Haliç Üniversitesi Öğrencileri ve akademik kadrosu; fotokopi, poster baskı, kırtasiye malzemeleri vb. ihtiyaçlarını karşılamak için yerleşkelerde yer alan Copy Center’dan yararlanabilirler.

7/24 SAAT AÇIK KÜTÜPHANE

Gece okuma salonları ve çalışma odaları,
7*24 hizmet veren kütüphaneler,
Kütüphaneler arası işbirliği yapılarak tüm kaynaklara hızlı ulaşma imkânı,
Basılı ve elektronik kitaplara ve dergilere ulaşma imkânı,
Online veri tabanlarına ulaşarak araştırma imkânı,
Özel koleksiyon kütüphaneleri (Fehmi Koru ve Metin An)
Sütlüce Yerleşkesi Merkez Kütüphanesi
Bomonti Yerleşke Kütüphanesi
Kâğıthane Yerleşke Kütüphanesi
Şişhane Yerleşke Kütüphanesi
Tıp Fakültesi Kütüphanesi

ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMİ

Haliç Üniversitesi olarak bu birim ile amacımız, üniversitemizde eğitim gören engelli öğrencilerimizin öğrenim hayatlarını ve toplumsal katılımlarını kolaylaştırmak adına gerekli bütün tedbirleri alıp bu yönde gerekli düzenlemeleri yapmaktır.

ÇALIŞAN ÖĞRENCİ PROGRAMI

Lisans ve ön lisans öğrencilerimizin tamamının başvurabileceği ve seçilecek öğrencilere yarı zamanlı çalışma olanağı sağlayan bir programdır. Öğrencilerimiz, Öğrenci İşleri, Öğrenci Muhasebesi, Çağrı Merkezi, Tanıtım ve Pazarlama, Kütüphane gibi birimlerde görev alırken, üniversite içindeki çalışma ortamında iş deneyimi kazanır ve bazı harcamalarını karşılayacak bir gelir elde eder.

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN


Haliç Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 02129242444
Fax: 02129997852
Web: www.halic.edu.tr
E-posta: ibrahimyeter@halic.edu.tr
Adres: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi, No:11, Beyoğlu, istanbul
Rektör: ABDURRAHMAN EREN

HALİÇ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap