Işık Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Işık Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. İstanbul Işık Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Işık Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

1996 yılında eğitim-öğretim hayatına başlayan Işık Üniversitesi, Feyziye Mektepleri Vakfı'nın 130 yıllık köklü eğitim geleneğinin eseridir. 14 Aralık 1885 tarihinde Selanik'te Feyz-i Sıbyan Mektebi ile hizmet vermeye başlayan kurum; Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan döneme; ulusal egemenliğe, Atatürk İnkılâpları'na tanıklık etmiştir. 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün onayı ile Feyz-i Sıbyan Mektebi, "Işık Lisesi" adını almıştır.

Nişantaşı, Ayazağa ve Erenköy'deki anaokulları, ilköğretim okulları, liseleri ve fen lisesi gibi, Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları eğitim zincirine eklenen Işık Üniversitesi de sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Üniversite, Işık geleneğinden güç alan eğitim-öğretim kadrosu ve Türkiye'nin önde gelen bilim insanları ile çağdaş eğitim anlayışı içerisinde ve Atatürk İlkeleri'nden şaşmaksızın gençlerin geleceğini yönlendirmektedir.


Işık Üniversitesi, Şile Kampüsü'nde bugün 5 Fakültede 34 programı ile lisans, 2 Yüksekokulda 20 programı ile önlisans, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerinde lisansüstü, Yabancı Diller Okulu ve Sürekli Eğitim Merkezi ile önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilere eğitim imkanı sağlamaktadır. Araştırma merkezleri, 24 saat açık kütüphane, laboratuvarlar, amfiler, derslikler, seminer alanları, yurtlar, revir, market, kırtasiyeler, yemekhane dahil 5 farklı restoran, sosyal tesis, açık ve kapalı spor alanları, tenis sahaları, futbol sahaları, festival (konser) alanı, Gençlik Kampı isimli üniversite sahil tesisleri, kampüs içerisinde her yerde sınırsız kablosuz internet desteği ile 566.000 m² alan üzerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Maslak Kampüsü'nde ise 2 enstitü, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında eğitime başlayan Güzel Sanatlar Fakültesi ve Meslek Yüksekokulları bulunmaktadır.


Işık Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Fakülteler
Fen Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimleri Enstitüsü

Yüksekokullar

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulu
Yabancı Diller Okulu (SFL)

KAMPÜS YAŞAMI

Işık Üniversitesi İstanbul'da, 2 kampüste öğretim vermektedir. Şile Kampüsü Anadolu Yakasında, Maslak Kampüsü de Avrupa yakasında bulunmaktadır.

Güvenli ortam, modern altyapısı ile üniversite eğitimi için özel olarak tasarlanan kampüsler öğrencilerin akademik ve sosyal yaşamlarına göre inşa edilmiştir.


Işık Üniversitesi; sanat galerileri, atölyeleri, yurtları, açık-kapalı spor tesisleri, marketi, bilgisayar laboratuvarları, 24 saat açık kütüphanesi, 24 saat açık sağlık merkezi ve 24 saat açık kafetaryaları ile bir üniversite kampüsünde bulunması gereken tüm olanaklara sahiptir.


Öğrenci kulüplerinin etkinlikleri, konferanslar, konserler, festivaller, sergiler, söyleşiler ve diğer faaliyetler, zengin bir kültür sanat ve eğlence atmosferi yaratmaktadır.


YURT ve BARINMA OLANAKLARI

Işık Üniversitesi Şile yerleşkesinde yer alan Öğrenci yurtları, öğrencilerimiz tarafından her geçen yıl daha fazla rağbet görmektedir. 2014-2015 Akademik yılı itibarı ile 9'u erkek 9'u kız öğrenciler için tahsis edilmiş 18 yurt binasında 2, 3 ve 4 kişilik olmak üzere toplam 520 oda bulunmaktadır. Yurtlarımızın genel kapasitesi 1326'dır. 2 kişilik odalardan 4 tanesi engelli öğrencilerimizin de kullanabileceği sekilde hazırlanmıştır.

Yurtlar Yöneticileri dahil Gündüz 6, gece 8 personel, 7/24 esasına göre öğrenci taleplerinin ve tespit edilen sorunların yerinde ve zamanında giderilmesini takip etmek ile yurtların genel kontrolü sağlamakla görevlidir. Yurtlarımızın ortak alanları ve odaların bulunduğu koridorlar, güvenlik amacıyla kamera sistemi ile kayıt altına alınmakta, bu kayıtlar, ancak bir olayı aydınlatabilmek için ihtiyaç duyulması halinde ve kontrollu olarak yetkili yurt görevlisi tarafından incelenmektedir.


Yurtlarda kalan öğrencilerimiz, Yurt Yaşam Kurallarına uymakla yükümlü olup, aykırılığın tespiti halinde Yurt Görevlileri tarafından tutanak düzenlenmekte, gerekli görülen hususlar Yurtlar Disiplin Kurulu gündemine alınarak karara bağlanmaktadır.


Turuncu Yurtlar:  Turuncu Yurtlar Akademik Binaların karşısında yer alan toplam 8 bloktan oluşmakta ve 4 adedi erkek yurdu, 4 adedi kız yurdu olarak hizmet vermektedir. Yurt odalarımızın tamamı 2 kişilik olup, oda içerisinde wc, banyo ile mutfak tezgâhı bulunmaktadır. 
Her yurt binasında televizyon salonu, çamaşırhane ve mutfak bulunmaktadır.

Bordo Yurtlar:  Bordo Yurtlar Yerleşke girişinde sol bölümde yer almaktadır. 
A blok erkek, B blok kız yurdu olarak hizmet vermekte olup kendi içerisinde; 2 kişilik, 3 kişilik, 4 kişilik wc banyo dışarıda oda seçenekleri mevcuttur. C blok erkek, D blok kız yurdu olarak hizmet vermekte olup kendi içerisinde; 2 kişilik ve 3 kişilik wc banyo içeride oda seçenekleri mevcuttur. Bloklarda çamaşırhane, mutfak, televizyon salonu, etüt salonu bulunmaktadır.

Mavi Yurtlar:  Mavi yurtlar bayrak tepe olarak adlandırılan, Kapalı spor salonun üst bölümünde yer almakta ve toplam 6 bloktan oluşmaktadır. 3 erkek 3 kız yurdu olarak hizmet vermektedir. Kendi içerisinde 2 kişilik ve 3 kişilik ranzalı wc banyo içeride oda seçenekleri mevcuttur. 
Her blokda çamaşırhane, mutfak, televizyon salonu, etüt salonu bulunmaktadır.

BESLENME OLANAKLARI

Işık Üniversitesi Şile Kampüsü Sosyal Merkezinde; öğrencilerin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği servisini alabilecekleri yemekhane bulunuyor ve haftanın 7 günü hizmet veriyor. Şile Kampüste ayrıca Delimarche Cafe, Börekland, OPliavcı, Arsemia ve Lavazza, Balkabaa Cafe, Eurest Cafe, Pigastro Cafe, Food-Break, Tost Evi, Venedik Dondurmacısı, Marmaris Büfe ve Amigo Market bulunuyor. Gençlik Kampı olarak isimlendirilen Sahil Tesislerinde ise belirli günlerde "a la carte" yemek seçeneği de sunuluyor. Maslak Kampüsünde ise öğrenciler Işıkev Sosyal Tesisleri ile Delimarche Cafeden faydalanıyor.

SPORTİF FAALİYETLER

Spor, Işık Üniversitesinde takım oyunu alışkanlığı kazanmanın, dostça rekabetin yaşandığı bir ortamda kendini keşfetmenin önemli bir parçasını oluşturuyor. Üniversite bünyesinde öğrencilerin birbirleriyle ve sınıflar arası ilişkileri güçlendirici çeşitli sportif faaliyetler düzenleniyor. Işık Üniversitesi spor takımları, gerek Üniversite Sporları Federasyonu, gerekse kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen spor karşılaşmalarına pek çok farklı branşta katılarak, başarı kazanıyor.

KÜLTÜR ve SANAT

Eğitim kurumlarının eğitim ve öğretim görevlerini yerine getirmesinin dışında bir başka önemli amacı da, öğrencileri için uygun kültür ve sanat ortamları yaratması olmalıdır. Sanat eğitimi sırasında, kültürel etkinliklerin ve sanatsal faaliyetlerin izlenmesi, verilen bilginin pekiştirilmesi ve yönlendirilmesi açısından çok önemlidir.

Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesindeki Galeri Işık İstanbul, Feyziye Mektepleri Vakfı Nişantaşı Kampüsü'nde bulunan Galeri Işık Teşvikiye ve Işık Üniversitesi Şile Kampüsü'nde yer alan Galeri Işık Şile'de düzenlenen sergiler, kültür ve sanat etkinlikleri yıl boyunca öğrencilere ve sanatseverlere hizmet sunmaktadır. Bu Galeriler, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen sergilerin yanı sıra ulusal ve uluslararası çok sayıda sanatçının sergilerinede evsahipliği yapmaktadır.


Maslak Kampüs Sanat Atölyemizde farklı programlarda okuyan öğrencilere resim, heykel eğitimleri verilmekte ve eğitim aldıkları alan dışında bir konuda uzmanlaşmalarına olanak sağlanmaktadır.


IŞIK ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN


Işık Üniversitesi İletişim Bilgileri

Telefon: 0216 528 70 14
Fax: 0216 712 14 68
Web: www.isikun.edu.tr
E-posta: berna.avci@isikun.edu.tr
Adres: Işık Üniversitesi, Meşrutiyet Köyü, Üniversitesi Sok. No:2 ŞİLE/İSTANBUL
Rektör: ŞİRİN TEKİNAY

IŞIK ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap