İstanbul Aydın Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

İstanbul Aydın Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız. İstanbul Aydın Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

İstanbul Aydın Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
İstanbul Aydın Üniversitesi, Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından İstanbul'da kurulmuş vakıf üniversitesi.

1995 yılında kurulan Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı, Türkiye'deki nitelikli eleman açığını kapatmak ve istihdam sorununa çözüm olabilmek adına bir yüksekokul kurmak için YÖK'e başvurmuştur. Bunun sonucunda, 26 Eylül 2003'te çıkan 106 sayılı Genel Kurul kararıyla, Türkiye'de ilk kez doğrudan Yükseköğretim Kurulu'na bağlı olarak bir yüksekokul kurulmuştur. Kurulan yüksekokul, Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu olarak adlandırılmıştır.


2004-2005 eğitim-öğretim yılında öğrenci kabul eden bu yüksekokulun etkinlikleri sürerken, bir yandan da vakıf üniversite kurma projesini yürütmüştür. Bunun meyveleri vermiş; 18 Mayıs 2007 tarih ve 26526 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 5656 Ek-73 sayılı kanunla İstanbul Aydın Üniversitesi kurulmuştur. Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu da bu üniversitenin bünyesine katılmıştır.


İstanbul Aydın Üniversitesi Öğrenci Sayısı (2016):   39.000


İstanbul Aydın Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Aydın Üniversitesi 10 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokulu olmak üzere toplam 110 bölüm bünyesinde barındırmaktadır.

Fakülteler

Fen Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
İletişim Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Yüksekokullar

Yabancı Diller Yüksekokulu
Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu

Yerleşkeler

Bahçelievler Yerleşkesi
Florya Yerleşkesi
Beşiktaş Yerleşkesi
Kadıköy Yerleşkesi
Sultangazi Yerleşkesi

ÜNİVERSİTE YERLEŞKELERİNDE YAŞAM

Florya yerleşkesinde 6, Bahçelievler yerleşkesinde 3 adet olmak üzere aynı anda 5000 kişinin yemek ihtiyaçlarını karşılayacağı kafeterya bulunmaktadır. Ayrıca, Florya yerleşkesinde 5 Bahçelievler yerleşkesinde 1 bahçe kafeteryası bulunmaktadır. Öğrencilerimizin içecek ve yiyecek ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla karşılandığı yemekhane, kafeterya ve dinlenme yerlerinde, öğretim elemanı ve çalışanlar içinde ayrı fiziki mekanlar oluşturulmuştur.

Kapalı ve açık spor salonlarımızda, öğrencilerimize, basketbol, voleybol, hentbol ve futbol gibi sporları yapabilme imkanları sağlanmaktadır. Kapalı spor salonumuzun yanı sıra, kampüslerimiz de aletli sporlarla ilgilenen öğrenci ve öğretim görevlilerimiz için 2 adet fitness merkezlerimiz bulunmaktadır.


Tiyatro, sinema, kongre gibi kültürel etkinliklerin gerçekleştirilebileceği, teknik donanımı çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek dizayn edilmiş konferans, toplantı ve görüşme salonları bulunmaktadır. Üniversitemizde öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış alışveriş merkezi, banka, güzellik ve bakım salonları ile kuaför de hizmet vermektedir. Kapalı yerleşke alanlarının birçok noktasında, güncel olayları yakından takip etmek için televizyonlar bulunmaktadır.


Üniversitenin açık alanlarının geniş bir kısmını kapsayan ve dinlenme mekanları olarak tasarlanmış yeşil alanlar, öğrencilerimiz tarafından büyük ili görmektedir. Üniversitemiz yerleşkeleri civarında yer alan çok sayıdaki anlaşmalı özel yurtlarla, gençlerimize, barınma olanakları sağlanmaktadır.


YAŞAM GİDERLERİ

  • Aylık Ev Konaklama 400 TL - 1000 TL
  • Aylık Yurt Konaklama    200 TL -  500 TL
  • Aylık Beslenme          500 TL -  700 TL
  • Aylık Ulaşım            200 TL -  400 TL
  • Aylik Çeşitli Giderler  200 TL -  400 TL
  • Aylık Gider toplamı      1.500TL  -2.100TL
  • Yıllık Gider Toplamı (10 ay)       15.000TL -21.000TL
  • Yıllık Önlisans Eğitim Ücreti      7.500TL -11.000TL
  • Yıllık Lisans Eğitim Ücreti        15.000TL  -19.000TL
  • Yıllık Önlisans Genel Toplam/Yıllık Lisans Genel Toplam   22.500 TL - 32.000 TL / 30.000 - 40.000 TL
BARINMA
Hemen hemen tüm kampüs üniversiteleri, çeşitli barınma olanaklarına sahiptir. Üniversite yurtlarının haricinde, devlet yurtları da öğrencilere barınma hizmeti sunmaktadır. Bir diğer seçenek de özellikle büyük şehirlerde, diğer öğrencilerle birlikte bir ev kiralamaktır.

BESLENME

Tüm üniversitelerde iyi, kaliteli ve uygun fiyatta yiyecek alternatifleri mevcuttur. Yemek yemek için bir diğer seçenek de kampüs çevresindeki kafe ve restoranlardır. Bunun yanında, kendi yemeğinizi pişirmeyi de tercih edebilirsiniz.

ULAŞIM

Şehirlerde toplu ulaşım çok elverişli ve kolay olup otobüs, minibüs, metro ve metrobüs  yoluyla sağlanır. Öğrencilerin şehir içi ve şehirler arası ulaşımlarda indirimli bilet alma hakkı vardır.

SPORTİF FAALİYETLER

Spor:  Üniversitede kurulan ilk kulüplerden biri olan spor kulübümüzün çalışmaları sonucunda; üniversitemizin erkek ve bayan basketbol, erkek ve bayan voleybol, masa tenisi, bilek güreşi, erkek ve bayan tenis ile futbol takımları oluşturulmuş, takımlarımızın başına uzman çalıştırıcılar getirilmiştir. Bunun sonucu olarak Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlediği şampiyonalara katılan üniversitemiz takımları çeşitli dereceler elde etmişlerdir.

Fitness Salonu:  Üniversitemizin Bahçelievler ve Florya Yerleşkelerinde birer adet fitness salonu bulunmaktadır. Bu salonlardan tüm öğrenci ve personelimiz belirli bir program dahilinde ve uzman çalıştırıcı gözetiminde yararlanabilmektedir.


Spor Salonu:  Üniversitemiz bünyesinde bulunan kapalı spor salonumuzda Basketbol, Voleybol, Hentbol ve Tenis, nizami saha ölçüleri dahilinde oynanabilmektedir. Hem üniversite takımlarımız çalışmalarını yapabilmekte hem de tüm öğrencilerimiz spor yapma imkanı bulmaktadır.


Futbol Sahası:  Üniversitemiz futbol takımı çalışmalarını yapılan anlaşma çerçevesinde çevre futbol kulüplerimizin Futbol sahalarında yapabilmektedir.


Sonuç olarak mevcut olanaklara ilaveten yakın çevredeki imkanlar değerlendirilmekte ve bunlar öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır.


İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN


İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 444 1 428
Fax: 02124255759
E-posta: info@aydin.edu.tr
Adres: Florya Halit Aydın Kampüsü Beşyol Mah. İnönü Cad. No: 38 Sefaköy-Küçükçekmece/İSTANBUL
Rektör: YADİGAR İZMİRLİ

İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap