İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

İstanbul Bilgi Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Non scholae, sed vitae discimus' (Okul için değil yaşam için öğrenmeliyiz) ilkesiyle yola çıkan İstanbul Bilgi Üniversitesi, 7 Haziran 1996 tarihinde Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapılan müracaat ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen 4142 sayılı kanunla, bir Vakıf Üniversitesi olarak Türk Üniversite Sistemi içerisinde, kamu tüzel kişiliğine sahip bir kurum olarak yerini aldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi kurulduğundan beri muhtelif süreçlerde bünyesine aldığı Kuştepe (25.000 m2), Dolapdere (18.000 m2), santralistanbul (112.000 m2) ve Kozyatağı (Kozyatağı 2.880 m2) olmak üzere 4 ana kampüste toplam yaklaşık 158.000 m2 alanda öğrencilerine ve Türkiye'deki akademik hayata katkı sağladı.


20 yılda Türkiye'de birçok ilki gerçekleştiren İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2006'da eğitim ve araştırma kalitesini artırmak ve Türkiye'de dünya ile rekabet edebilecek bir üniversitenin olması hedefleriyle dünyanın en büyük uluslararası eğitim ağlarından olan Laureate Education ile uzun vadeli bir işbirliğine gitti ve bu ağın bir parçası oldu.


25.000 öğrencisi, yaklaşık 1.000 akademik personeli, 6 fakültesi, 5 enstitüsü, 5 yüksekokulu ve 3 meslek yüksek okulu ile lisans, lisansüstü, önlisans öğretimi verilen 150'yi aşkın programıyla öğretime devam etmektedir. 2016 itibariyle 30.000'e yakın mezun vermiştir.


İstanbul Bilgi Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Fakülteler
Hukuk Fakültesi
İletişim Fakültesi
İşletme Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Yüksekokullar

Sağlık Bilimleri Yüksekokulu
Sivil Havacılık Yüksekokulu
Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu
Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Adalet Meslek Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Uluslararası Yaz Okulları

Laureate ağındaki üniversiteler her yıl çeşitli alanlarda yaz okulları sunuyorlar. Sosyal ve kültürel aktivitelerle zenginleşen yaz okulu programları tüm BİLGİ’lilerin katılımına açık. Programlar kapsamında ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz gibi ülkelerde onlarca program BİLGİ öğrencilerini bekliyor.

University of London / Üstün Başarı

BİLGİ öğrencileri, ilgili birinci sınıf derslerini almış ve yüksek başarıyla tamamlamış olmaları koşuluyla, yapılacak sınav ve mülakat sonucuna göre University of London International Programmes ile ortaklaşa yürütülen Üstün Başarı Programları’na devam edebilirler. İşletme, Ekonomi-İşletme ve Ekonomi-Finans alanlarında sunulan programlardan birini tamamlayan öğrenciler, İngiltere’ye gitmeden ve ayrı bir öğrenim ücreti ödemeden her iki kurumun da diplomasına sahip olma hakkını elde ediyorlar.

Engelsiz Bilgi

Engelsiz BİLGİ, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğrenim gören engelli öğrencilerin BİLGİ’deki “engelsiz yaşam “ hakkında bilgi ve destek alabilecekleri birim. Bu birim, engelli öğrencilerin öğrenimleri boyunca hayatlarını kolaylaştırmaya ve sosyal hayata etkin katılımlarını sağlamaya çalışır. Öğrencilere ulaşım, malzeme, yardımcı personel gibi destekler sağlar.

Spor Olanakları

Kuştepe Spor Tesisleri basketbol, voleybol, hentbol, salon futbolu ve masa tenisi gibi sporlar ve fitness için gereken altyapıyı sunuyor. Dolapdere Kampüsü’nde bulunan spor tesisleri dahilinde ise yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, kardiyo cihazları ve ağırlık istasyonlarıyla tüm egzersizlerin yapılabileceği fitness salonu, basketbol sahası, dans salonu ve yoga salonu var.

Burslar

İkinci ve üçüncü sınıf sonunda başarı bursu ölçütlerini yerine getiren öğrencilere, bir sonraki akademik yıl için öğrenim ücretinden yüzde 50 indirim sağlanır. Maddi açıdan desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler, en az birinci sınıfı başarıyla tamamladıktan sonra İhtiyaç Bursu’na başvurabilir. Spor branşında milli takım seviyesine yükselmiş veya milli olmasa da okul takımına seçildikten sonra yüksek performans göstermiş olan burssuz öğrencilere, Spor Birimi’nin teklifi ile Burs Komitesi’nin tespit edeceği oranlarda karşılıksız eğitim bursu verilebilir. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde okuyan kardeşler için %10 kardeş indirimi ve aileden birinin eğitimci olmasına istinaden %10 öğretmen indirimi olanakları da sunulmaktadır. Bunların dışında ÖSYS bursları, Uluslararası Bakalorya (IB) özel destek bursları, çalışan özel destek bursu, mezun özel destek bursu sağlanabilmektedir.

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN


İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Bilgileri

Telefon:  (0212) 444 0 428
Fax: -
Web: www.bilgi.edu.tr
E-posta:  info@bilgi.edu.tr
Adres:  İnönü Cad. No: 6 Kuştepe 34387 Şişli İstanbul
Rektör: Murat Borovalı (Rektör Vekili)

İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap