TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, burs olanakları ve şartları, öğretim ücretleri, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız. Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Hakkınde Genel Bilgiler
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ya da kısaca TOBB ETÜ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin bir iştiraki olan Türkiye Odalar ve Borsalar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2003 yılında Ankara'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversitenin kurulmasına ilişkin karar 1 Temmuz 2003 tarihli ve 25155 sayılı resmî gazetede yayınlanmıştır. TOBB ETÜ'yü Türkiye'deki diğer üniversitelerden ayıran en büyük farklılık Ortak Eğitim programıdır. Ortak eğitim programı sayesinde mezun olduğunda iş tecrübesi bulunan bireyler yetiştirmeyi öngören üniversite 2004–2005 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi olmak üzere 3 fakültedeki, 7 bölüme alınan 270 öğrenciyle eğitim-öğretime başlamıştır. TOBB ETÜ, öğrenci almaya başladığı ilk dönemde öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ilk 5 üniversite arasına girmiştir.

Üniversite eğitimi süresince özel sektörde ya da çeşitli kurumlarda, toplamda bir yıl maaş alarak çalışma tecrübesi kazandıran ortak eğitim programını Türkiye'de uygulamaya başlayan ilk üniversite olan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, sektörün gereksinim duyduğu nitelikli insan gücünün sektöre kazandırılması, teorik ve pratik eğitimin birlikte verilmesini ve üniversite-sanayi koordinasyonunun sağlanmasını hedeflemektedir.


Üniversiteleri akademik başarıları bakımından değerlendiren ve sıralayan URAP tarafından 2013 yılında yayınlanan başarı sıralamasına göre TOBB ETÜ, 2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler Genel Sıralamasına göre 51 üniversite arasından 1. sırada yer almıştır. Ayrıca yine 2013'te URAP tarafından yapılan ve tüm vakıf üniversitelerinin bulunduğu sıralamada TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi en iyi ilk 5 üniversite arasında yer almaktadır.


TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, üniversiteleri akademik başarıları bakımından değerlendirerek tüm dünya üniversiteleri içinde bir sıralamaya tâbi tutan İngiliz kökenli Times Higher Education'ın World University Rankings sıralamasına girebilen 18 Türk üniversitesi arasında yer almaktadır ve bu listede yer alan en genç Türk üniversitesidir. Bu sıralamada, TOBB ETÜ 601-800’üncülük bandında bulunmaktadır.


TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Fakülteler
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Tıp Fakültesi

Yabancı Diller Bölümü


Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Üniversiteye Kabul

TOBB ETÜ her yıl yüz binlerce lise son sınıf öğrencisi ve mezununun Türkiye'deki devlet ve vakıf üniversitelerine kabul edilmek için girdiği Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarına göre lisans düzeyinde öğrenci kabul etmektedir. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin eğitim programlarından birine girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) yaptığı Lisans Yerleştirme Sınavları(LYS)'na katılmak, tercih formunda ilgili programı tercih etmek ve ÖSYM tarafından bu programa yerleştirilmek gerekir. 2010 yılı sonuçlarına göre ÖSS sıralamasında ilk 100'e giren 24 öğrenci eğitim hayatını TOBB ETÜ'de sürdürmeyi tercih etmiştir. TOBB ETÜ 2011 yılı kontenjanlarına göre 887 öğrenci alacağını ilân etmiştir.

Üniversitenin Sanat ve Tasarım bölümüne yerleşebilmek için ise YGS’ye ek olarak TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından yapılan yetenek sınavında başarılı olmak gereklidir.


Lisansüstü eğitim veren Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü ise bu enstitülere bağlı faaliyet gösteren bölümlerin ilân ettikleri koşulları sağlayan öğrencileri kabul etmektedir. Lisansüstü öğrenci adaylarının yüksek lisans ve doktora programlarına kabul işlemleri TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde belirlenen ilgili hükümlere ve üniversitenin tayin ettiği kontenjanlara göre yapılmaktadır.


TOBB ETÜ'ye giren öğrenciler, üniversite hayatının ilk eğitim döneminin başında İngilizce yeterlilik sınavına girmek zorundadır. Üniversite tarafından yapılan TOEFL ITP İngilizce yeterlilik sınavından 500 ve üzeri puan alanlar bölümlerine geçmeye hak kazanırken, sınavda başarılı olamayanlar İngilizce hazırlık programına alınırlar. Yine üniversite belirli koşulları sağlaması koşuluyla üniversite dışındaki TOEFL IBT , IELTS ve Cambridge ESOL sınavlarından alınan notlarla, öğrencilerin bölümlerine geçmesine olanak tanımaktadır. TOBB ETÜ üniversiteye kayıt yaptıran bütün öğrencilerine ücretsiz olarak öğrenim süreleri boyunca kullanılmak üzere dizüstü bilgisayar verilmektedir.


Eğitim Dili

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde eğitim dili kurulduğu dönemden 2008-2009 dönemine dek Türkçe olmuştur. Ancak bu dönemde Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nca öğretim dili Türkçe olarak belirlenen üniversitelerde Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı açılamayacağına dair karar verilmesi üzerine üniversitenin toplam müfredatının %70'i Türkçe, %30'u ise İngilizce olmak üzere eğitim vermesine karar verilmiştir. Bu husus %100 Türkçe eğitim veren Hukuk Fakültesi, Türk Dili Edebiyatı, Tarih ve Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bölümleri dışındaki diğer tüm bölümlerde uygulanmaktadır.

Yabancı Dil Eğitimi

Üniversiteye yerleşen öğrencilerden İngilizce hazırlık sınıfı muafiyeti gerekliliklerini yerine getirmeyen tüm öğrenciler için İngilizce hazırlık sınıfı zorunludur. Ancak %100 Türkçe eğitim veren Hukuk Fakültesi, Türk Dili Edebiyatı, Tarih ve Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bölümleri öğrencileri Hazırlık sınıfının 2. dönemi sonunda yapılan sınavda veya isteyerek Hazırlık sınıfına devam edenlerden 3. veya 4. dönem sonunda yapılan Hazırlık bitirme sınavında başarılı olan veya olamayan tüm öğrenciler bölüme geçebilirler.

KAMPÜS YAŞAMI

Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı Söğütözü semtinde bulunan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsü, 60.000 metrekarelik kapalı alana sahiptir ve 194.000 metrekareye kadar genişleme imkânı bulunmaktadır. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsüne Ankara Eskişehir yolu 100. yıl kavşağından erişilen Söğütözü caddesi üzerinden ulaşılır. Türkiye Noterler Birliği, Çevre ve Orman Bakanlığı Merkez Binası, ATV Ankara temsilciliği, Habertürk Ankara temsilciliği, Ankara Ticaret Odası, 2000'li yıllarda inşa edilen Armada alışveriş merkezi, Gazi Anadolu Lisesi ve AK Parti Merkez Binası gibi birçok önemli kurum bu semtte bulunmaktadır. Ayrıca üniversite bünyesinde bulunan TOBB ETÜ Hastanesi de Söğütözü’nde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsüne çok yakın bir mesafede bulunmaktadır. Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) 4 km, Söğütözü metro istasyonu ise kampüse yalnızca 1,7 km uzaklıktadır.

Çeşitli güzergahlardan üniversite kampüsüne karşılıklı olarak servis hizmeti vardır. Kampüse 171 numaralı M.Kemal Mah.Emsan Sit.-Güvenpark otobüsü, 339-3 numaralı Ege Mah.-Beştepe(ÖHO) ve 303 numaralı Örnek Mahallesi-Beştepe otobüs hattı ile ulaşılabilmektedir. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsü 102 adet derslik, 34 adet laboratuvar, 5 adet amfi, idari blok, 2.000 metrekare bağımsız alana sahip iki katlı kütüphane, Bölünebilir Konferans ve Toplantı Salonları, Sağlık ve Spor Merkezi, Olimpik Yüzme Havuzu, Kafeteryalar, Pastane, Büfe, Sosyal Tesislerden oluşmaktadır. Ayrıca kampüs içinde bir de Starbucks Cafe bulunmaktadır. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı binası da TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsünde bulunmaktadır.


Diyarbakır Kampüsü

TOBB ETÜ Diyarbakır kampüsü, üniversitenin Diyarbakır ilinde bulunan ve 2014 yılında eğitime başlaması öngörülen kampüsüdür. Üniversitenin Diyarbakır kampüsü için şehrin Sur ilçesinde bulunan ve önceden Tıp Fakültesi, sonrasında ise Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak kullanılan tarihi bina 2012 yılında TOBB ETÜ’ye kiralanmıştır. Binanın restorasyonu iş adamı Ali Ağaoğlu tarafından gerçekleştirilmiştir. Diyarbakır kampüsünde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Gıda Mühendisliği ve Tekstil Mühendisliği bölümlerinin yer alacağı açıklanmıştır.

Spor Olanakları

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi spor merkezinde bulunan olimpik havuz 25x50 metre ebatlarında ve 8 kulvarlıdır. Ayrıca yine spor merkezinde Fin hamamı, Sauna ve fitness salonu bulunmaktadır. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi spor salonundan üniversitenin öğrencileri ve idari personeli günün belli saatlerinde ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Spor merkezinde bulunan basketbol sahası lig standartlarındadır. OPTİMUM TED Ankara Kolejliler Basketbol Takımının BEKO Basketbol ligi maçları TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi spor merkezinde bulunan basketbol salonunda oynanmaktadır.

Sosyal Yaşam

Üniversite öğrencilerinin oyları ile seçilen temsilcilerden oluşan Öğrenci Konseyi her yıl bahar şenlikleri düzenlemektedir. Ayrıca sayıları 50’yi aşkın pek çok öğrenci topluluğu yıl boyunca çok çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Konserler Yabancı Diller Bölümü binası arkasında bulunan alanda düzenlenmektedir. 2011 yılında TOBB ETÜ’de bahar şenliği düzenlenmemiş, şenlik için ayrılan bütçe Pakistan’daki sel felaketinde zarar görenlere bağışlanmıştır.

Öğrenci Konukevi

TOBB ETÜ Öğrenci Konukevi, biri kız ve biri erkek öğrenciler için olmak üzere iki bloktan oluşmaktadır. Konukevi 70.000 m²’lik bir alana kurulmuştur. Ailesinin daimi ikametgahı Ankara'nın merkez ilçeleri dışında olan tam burslu öğrencilerin tümü konuk evinden ücretsiz olarak yararlanabilme hakkına sahiptir. Konukevi binalarına ek olarak açık ve kapalı otoparklardan oluşan tesis 2010 Eylül ayında hizmete girmiştir. Binalar, 2 bodrum kat, 1 zemin kat, 12 yatakhane katı ve 1 tesisat katından oluşmaktadır. 192 adet tek kişilik, 408 adet çift kişilik ve 24 adet engelli odalarında toplamda 1032 öğrenci barınma imkânı sağlamaktadır. Ayrıca 702'si kapalı alanda olmak üzere toplam 766 araçlık otopark kapasitesi bulunmaktadır.

Binada yatak odalarına ek olarak kafeterya, lokanta, etüd alanları, spor merkezi, ziyaretçi odaları, bavul emanet odaları, çamaşır ve kurutma makineleri, sosyal alanlar, güvenlik ve sağlık birimleri vardır. Yirmi dört saat sıcak su imkânı olan müstakil banyo ve tuvaletler ile otel standardında ısıtma-klima cihazları bulunan odalarda ayrıca kablosuz internet, telefon, elektronik kartlı giriş sistemi de bulunmaktadır. Ayrıca bina içerisinde öğrencilerin ve diğer konukların birçok ihtiyacına cevap verecek tesisler ve bina dışında yeşil alanlar ile dinlenme mekânları bulunmaktadır.


Ayrıca TOBB ETÜ Yabancı Diller Bölümü bahçesi ile TOBB ETÜ Konukevi arasındaki Söğütözü Caddesi üzerinde bir üst geçit bulunmaktadır. Bu sayede konukevi ile kampüs arasında güvenli bir yaya trafiği sağlanmıştır.


Teknoloji Merkezi

2013-2014 Eğitim Öğretim döneminde inşası tamamlanan ve ağırlıklı olarak mühendislik, güzel sanatlar ile mimarlık bölümlerinin derslerine yönelik eğitim ile araştırma alt yapısını içeren Teknoloji Merkezinde; 74 araştırma laboratuvarı, 13 tasarım stüdyosu, 37 eğitim laboratuvarı yer almaktadır.

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi İletişim Bilgileri

Telefon: 03122924005
Fax: 03122924099
Web: www.etu.edu.tr
E-posta: bilgi@etu.edu.tr
Adres: Söğütözü Caddesi No:43 Çankaya/ANKARA
Rektör: ADEM ŞAHİN

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Antalya Lise Taban Puanları 2017-2018

2017 Kyk Burs ve Kredi başvurusu Belli Oldu

Günlük 54 TL İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır (Öğrenciler Dahil)