Türk Hava Kurumu Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Türk Hava Kurumu Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, burs olanakları ve şartları, öğretim ücretleri, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız. Ankara Türk Hava Kurumu Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, 3 Mart 2011 tarihinde 27863 sayılı Resmi Gazetedeki 6114 sayılı kanunun yayımlanması ile Ankara ilinde kurulan üniversitedir. Üniversite, Türkiye'de kurulmuş ilk havacılık ve uzay bilimleri üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. 19 Mart 2011 tarihinde yapılan Mütevelli Heyet toplantısında Ünsal Ban rektör olarak seçilmiş, 05 Nisan 2011 tarihinde de onaylanarak THK Üniversitesinin ilk rektörü olmuştur.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Türkiye'de nitelikli eleman açığı olan sektörlerden biri olan havacılık sektöründeki eleman ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir. Türkiye'de bu alanda ilk defa lisans eğitimi veren üniversitenin pilotaj bölümünün yıllık ücreti 49 bin TL'dir. Eğitim boyunca 250 saat uçuş eğitimi alacak öğrencilerin, mezuniyetlerinin ardından Türk Hava Yolları'nda 'yardımcı kaptan' olarak işe başlamaları hedeflenmektedir.


Türk Hava Kurumu Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Fakülteler
Hava Ulaştırma Fakültesi
Pilotaj (İngilizce)

İşletme Fakültesi

Havacılık Yönetimi (İngilizce)
Lojistik Yönetimi (İngilizce)
İşletme (İngilizce)
İşletme
Uluslararası Ticaret ve Finans (İngilizce)

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi

Uzay Mühendisliği (İngilizce)
Uçak Mühendisliği (İngilizce)

Mühendislik Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (İngilizce)
Endüstri Mühendisliği (İngilizce)
Makine Mühendisliği (İngilizce)
Mekatronik Mühendisliği (İngilizce)

Meslek Yüksek Okulları

Ankara Havacılık Meslek Yüksekokulu
Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri
Uçak Teknolojisi
Ulaştırma Hizmetleri
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
Yönetim ve Organizasyon
Havacılıkta Yer Hizmetleri

İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu

Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri
Uçak Teknolojisi
Ulaştırma Hizmetleri
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

Enstitüler

Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

KAMPÜSLER

Ankara Kampüsü
Türkkuşu Kampüsü
Havacılık ve uçuş eğitimleri için dizayn edilmiş olan üniversitemizin Etimesgut kampüsü Ankara şehir merkezine 15 km uzaklıkta, İstanbul yolu üzerinde, yaklaşık 1.600 dönümlük arazi üzerine kurulu olup 3 Mayıs 1935 tarihinden bu yana hizmet vermektedir. Bu kampüsümüzde İşletme Fakültesi, Hava Ulaştırma Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Havacılık Meslek Yüksek Okulu, Sosyal Bilimler Enstitisü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü bulunmaktadır. Bünyesinde uygulama laboratuvarlarını (hangarlar, kule, operasyon binası, brifing salonu) ve simülasyon merkezini de bulunduran kampüslerimiz halihazırda toplam 19.030 m2 kapalı, 86.409 m2 açık alana sahiptir. Ayrıca kampüsümüz içinde 1500 x 45 metre uzunluğunda asfalt kaplama bir uçuş pisti de yer almaktadır.

Akköprü Kampüsü

Ankara’nın Altındağ ilçesi Akköprü mevkiinde bulunan kampüsümüzde merkezler ve Enstitülere ev sahipliği yapmaktadır. Toplam 12.472 m2 kapalı alana sahip Akköprü kampüsümüz ulaşım açısından oldukça elverişli bir konuma sahip olup Akköprü ve Atatürk Kültür Merkezi metro duraklarına 5 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

İzmir-Selçuk Kampüsü

Neredeyse tüm yıl boyunca uçuşa elverişli yumuşak iklimi ve açık hava şartlarıyla havacılık eğitimi için son derece uygun bir yer olan İzmir-Selçuk’taki kampüsümüz, Türkiye’nin 3 büyük kentinden biri olan İzmir’e yaklaşık 75 km. uzaklıktadır.

Havacılık Meslek Yüksek Okulu ve Hava Ulaştırma Fakültesi öğrencilerine uygulamalı eğitim verilmesi için kullanılacak olan Selçuk kampüsü bünyesinde uygulama laboratuvarları (hangarlar, kule, simülatör, operasyon binası, brifing salonu) da bulunmaktadır.


TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENİM ÜCRETLERİ İÇİN TIKLAYIN


Türk Hava Kurumu Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0 312 342 84 58 59
Fax: 0 312 342 84 60
Web: www.thk.edu.tr
E-posta: rektor@thk.edu.tr
Adres: Bahçekapı Mahallesi Okul Sokak No:11 Etimesgut / ANKARA
Rektör: ALİM IŞIK

THK ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Antalya Lise Taban Puanları 2017-2018

2017 Kyk Burs ve Kredi başvurusu Belli Oldu

Günlük 54 TL İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır (Öğrenciler Dahil)