Ufuk Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Ufuk Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, burs olanakları ve şartları, öğretim ücretleri, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız. Ankara Ufuk Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Ufuk Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Ufuk Üniversitesi; 18 Aralık 1999 tarih ve 23910 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4488 sayılı Kanun ile Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı tarafından 2547 sayılı Kanunun Vakıf Yükseköğretim Kurumlarına ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere Yükseköğretim Kurulu'nun 01.05.2002 tarih ve 13.30.0.EÖB.0.00.00.03.06.05-954/09006 sayılı izin yazıları ile 2002 - 2003 eğitim - öğretim yılında eğitim - öğretime başlamıştır.

Ufuk Üniversitesi, Ankara'da, Konya-Eskişehir yolunda bulunan hastane binasında (eski Trafik Hastanesi binası) ve İncek'teki kampüsünde hizmet vermektedir. Tıp Fakültesi ve Sağlık MYO'ları hastane kampüsünde, diğer bölümleri İncek kampüsünde bulunmaktadır.


Ufuk Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Fakülteler
Tıp Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Fen Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Yüksekokullar

Hemşirelik Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık  Bilimleri Enstitüsü

Şehirde Yaşam
Ankara sosyal, ekonomik ve kültürel hayatı itibariyle Avrupa şehirlerine benzeyen, ulaşımı özellikle öğrenciler için ucuz ve kolay bir şehirdir. Üniversitemizin merkez ve İncek kampüsü olmak üzere iki farklı yerleşkede bulunmaktadır. Tıp Fakültesi, Hemşirelik ve  Sağlık Meslek Yüksek olkulları şehir merkezinde bulunan kampüsümüzde ve diğer bölümlerimiz İncek Dr. Rıdvan Ege kampüsünde yer almaktadır. Üniversitemizin İncek kampüsü şehir merkezinin dışında olmasına rağmen Ankara çevre yolu üzerinde olup, merkez kampüse düzenli olarak servis hizmeti sunulmaktadır. Ufuk Üniversitesi öğrencileri isterlerse İncek yerleşkesinde bulunan Ufuk Üniversitesi Yurtlarında kalabilir. Üniversiteye yakın daire veya ev kiralamak da mümkündür.

Konaklama Olanakları
Yurtlarımız, öğrencilerimize sağlıklı, güvenli ve temiz bir ortamda barınma, beslenme, ders çalışma imkanı yaratmak, toplu yaşam koşullarına uyumlarında gerekli desteği sağlamak üzere hizmet vermektedir.

Üniversitemiz Öğrenci Yurtları kız ve erkek öğrenci yurdu olarak 3 blok olup, standart çift kişilik, tek kişilik, tek ve çift kişilik özel odalar olmak üzere toplam 256 yatak kapasitesine sahiptir.

Beslenme Olanakları
Üniversitemiz öğrencilerine, İncek kampüsümüzde ve Balgat Merkez Kampüsümüz içindeki Merkezi yemekhanede öğle yemeği tabldot olarak verilmektedir.

İncek ve Balgat Kampüslerimiz içinde farklı noktalarda yemekhanelerimizde, öğrencilerin sağlıklı, kaliteli ve ucuz beslenmelerine katkıda bulunmak üzere sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir. Yemekler; uzman personel, gıda mühendisleri ve hastanemiz Diyetisyenleri gözetiminde mevsimine göre, öğrencilerin ve personelin ihtiyacı olan kalori ve besin değerleri göz önüne alınarak hazırlanmaktadır. Kampüste öğrenciler için çeşitli tür ve fiyatlarda yemek yeme seçenekleri bulunmakta, 7 yemekhane ve 4 kantin ve kafeterya ve Sosyal Tesislerinde  her türlü beslenme ihtiyacının giderilebileceği market, kafeterya, fast food, vb. salonları mevcuttur.

Maddi Destek
Öğrenimleri süresince maddi destek sağlamak amacıyla, Üniversitemiz tarafından öğrencilere çeşitli burslar verilmektedir.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yapılan kontenjan dahilinde yerleştirmelere göre Zorunlu hazırlık sınıfı dahil olmak üzere verilecek olan burslarda, Tam Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %75 Burslu: öğrenim ücretinin dörtte üçünü; %50 Burslu: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 Burslu: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan bölümünü ödeyecektir (İsteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç.).

Üniversitemizde 6353 Sayılı Kanunun 35.Maddesi gereğince Tıp Fakültesi İntörn öğrencilerinin 12 ay süre ile 4702 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutarda aylık ücret ödenmektedir.

Staj
Ufuk Üniversitesi, belirli programlarda stajı zorunlu tutmaktadır; zorunlu stajlar bu programlardan mezun olabilmek için ön koşuldur. Staj planları "Bölüm Staj Koordinatörlüğü" tarafından hazırlanmaktadır. Her Bölümde öğrencilerin staj çalışmalarını düzenlemek ve yürütmek için bir "Staj Komisyonu" kurulmaktadır.

Sosyal, Kültürel Yaşam ve Spor Olanakları
Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmesini amaçlayan Üniversitemizde yıl boyunca çok sayıda ve çeşitlilikte sosyal, sanatsal, kültürel ve sportif etkinlik düzenlenmektedir. Öğrenciler, gerçekleştirilen konferans, sempozyum ve seminerler ile akademik bilgi birikimlerine sosyal, sanatsal ve kültürel faaliyetler ile elde edilen birikimlerini de ekleyebilmektedir. Her yıl düzenli olarak yapılan etkinlikler arasında Mayıs ayında düzenlenen Ufuk Üniversitesi Festivali (Bahar Şenlikleri), gerçekleştirilmektedir.

Üniversitemizde yıl boyunca gerçekleştirilen bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan, her türlü modern teknik alt yapı ile donatılmış, iki konferans ve gösteri salonu bulunmaktadır. Balgat Merkez Kampüsümüzde 500 kişi kapasiteli Dr. Rıdvan Ege Salonu ve 500 kişi kapasiteli İncek Kampüs Konferans ve gösteri salonumuzun yanı sıra work - shop odaları, seminer, sergi salonları, 8 adet amfisi ile hizmet vermektedir.

UFUK ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN


Ufuk Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 3125867041
Fax: 3125867124
E-posta: ozelkalem@ufuk.edu.tr
Adres: Ufuk Üniversitesi Rektörlüğü Kızılcaşar Mahallesi İncek Bulvarı 06836 İncek/Gölbaşı/ANKARA
Rektör: ARAL EGE

UFUK ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Antalya Lise Taban Puanları 2017-2018

2017 Kyk Burs ve Kredi başvurusu Belli Oldu

Günlük 54 TL İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır (Öğrenciler Dahil)