Uşak Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Uşak Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. Uşak Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Uşak Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Uşak Üniversitesi Türkiye nin Uşak ilinde bulunan bir üniversite. Üniversitenin kurulmasına ilişkin karar 1 Mart 2006 tarihli ve 5467 sayılı resmî gazetede yayınlanmıştır. 2006 yılında 4 fakülte 5 meslek yüksek okulu ile Afyon Koca tepe üniversitesinden ayrılarak Uşak Üniversitesi adı altında kurulmuştur. Kurucu rektörü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanan Adnan Şişman dır. 2011 yılında rektörlük seçimlerini kazanan Sait Çelik, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2. rektör olarak atanmıştır. 2015' te ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 130’uncu ve 2547 sayılı Yüksek öğretim Kanununun 13’üncü maddeleri uyarınca, Yüksek öğretim Kurulunun önerdiği adaylar arasından Prof. Dr. Sait ÇELİK ikinci kez Uşak Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. Rektör Çelik, 4 yıl süre ile daha görevini yürütmeye devam edecek.

Toplam öğrenci sayısı: 46.201 Toplam akademik personel sayısı: 630

Akademik Birimleri
Fakülteler
Mühendislik Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
Eğitim Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Spor Bilimleri Fakültesi
İslami İlimler Fakültesi
Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yüksek Okullar

Uşak Sağlık Yüksek okulu
Uygulamalı Bilimler Yüksek okulu
Yabancı Diller Yüksek Okulu

Meslek Yüksek Okulları

Uzaktan Eğitim Meslek Yüksek Okulu
Banaz Meslek Yüksek Okulu
Karahallı Meslek Yüksek Okulu
Ulubey Meslek Yüksek Okulu
Eşme Meslek Yüksek Okulu
Sivaslı Meslek Yüksek Okulu
Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu
Teknik Bilimler Meslek Yüksek okulu
Adalet Meslek Yüksek Okulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulu

Yerleşkeler

Uşak Üniversitesinin Bir Eylül Merkez Yerleşkesi, il merkezine 7 km uzaklıktadır. Bu yerleşkede Rektörlük Binası,  Eğitim Fakültesi,   Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İletişim Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Uzaktan Eğitim Meslek Yüksekokulu, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu, kütüphane, KYK kız öğrenci yurdu ve sosyal tesisler yer almaktadır.  Bir Eylül Yerleşkemizde ayrıca öğrenci yaşam merkezi, kapalı spor salonu, bilimsel araştırma laboratuvarı bulunmaktadır. Kısa bir süre içinde hizmete girecek olan yeni rektörlük binası ve kongre merkezinin yapımına devam edilmektedir. Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz ayrı bir yerleşke içinde şehir merkezinde yer almaktadır. Ayrıca Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey ilçelerinde de birer Meslek Yüksekokulumuz bulunmaktadır.

Kapalı Spor Kompleksi

Kapalı Spor Salonu ve Yarı Olimpik Yüzme Havuzu 2013 yılında hizmete sunulmuştur.
İçinde, iki bin kişilik uluslararası standartlarda spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, jakuzi, sauna ve buhar odaları, fitness salonu bulunan bu spor kompleksi bölgenin en iyi spor merkezidir. Girişler kartlı sistemle yapılmaktadır. Son sistem cihazların olduğu spor merkezimizde galoş makinesi, mayo kurutma makinesi gibi kullanıcılara kolaylık sağlayan cihazlar bulunmaktadır. Spor kompleksimizde ısıtma ve soğutma işlemi bilgisayar sistemine bağlı olup otomatik yapılmaktadır. Havuzun dezenfektesinde gümüş iyonları kullanıyoruz. Böylelikle diğer havuzlarda kullanılan kimyasallardan beşte bir oranında daha az kimyasal kullanmış oluyoruz. Son sistem makinelerle günde iki defa iyon, klor ve ph ölçümü yapılan yarı olimpik yüzme havuzumuzun sıcaklığı havuzda bulunan ekrandan görülebilmektedir. Engelli kullanıcılarımızı da unutmadık. Havuzumuza, Engelsiz Üniversite projesi kapsamında diğer birimlerimizle koordineli çalışarak engelli kullanıcılarımızın havuza giriş çıkışlarını kolaylaştıran engelli asansörü yerleştirdik. Fitness salonunda internet bağlantılı kardiyo aletlerimiz mevcuttur.

Öğrenci Çarşısı

Üniversitemiz Bir Eylül Yerleşkesinde bulunan içerisinde bulunan öğrenci çarşısı, öğrencilerimizin şehir merkezine gitmeden günlük ihtiyaçlarına karşılayacakları ve hoş vakit geçirecekleri kafeler, hediyelik eşya, kitap ve kırtasiye mağazalarının bulunduğu öğrenci çarşısında çeşitli gereksinimlerini yönelik bir market, öğrencilerimizin gerek öğrencilik gerekse mezuniyet sonrası mesleki hayatlarının gelişimine katkı sağlayan İŞKUR Hizmet Noktası,  öğrencilerimizin ve personelimizin kan bağışında bulunabilecekleri Kızılay Kan Bağış Merkezi, ihtiyaç sahibi öğrencilerimiz için ayakkabıdan şapkaya kadar birçok giysi türü bulunduran Öğrenci Butiği, sinema tutkunlarını keyiflendirmeyi, güzel zaman geçirmelerini sağlamaya amaçlayan ve festivallerde ödül kazanmış uzun ve kısa metrajlı filmlerle sinemaseverleri buluşturan Cep Sineması ,üniversitemiz yayınlarının ve ders kitapları satışa sunulduğu Kitap Satış Noktası’na sahiptir.

Öğrenci Çarşımız öğrencilerimize, mesleki, kültürel sanatsal ve sağlık alanında hizmet veren Son derece özgün ve doğayla iç içe ergonomik yapısıyla ulaşım yönünden Kampüsteki tüm binalara yürüme mesafesinde ve otobüs duraklarına yakın bir konumda öğrenci merkezli bir sosyal yaşam alanı konumundadır.


Yaşam Standardı

Öğrencilerin yemek, barınma, yol ve kırtasiye giderleri aylık 200 ile 250 Euro arasındadır. İsteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtlarında veya Üniversiteye yakın mobilyalı daire veya ev kiralamak da mümkündür.

Yemek ve Yemekhane Hizmetleri

Üniversitemiz kampus içerisindeki merkez yemekhanesinde ve beş ilçedeki meslek yüksek okullarında öğle ve akşam yemeği hizmeti vermektedir. Her iki öğünde de verilen 4 kap tabldot yemek hijyene, lezzete ve kaliteye odaklı hazırlanıp sunulmaktadır.

Yemekler, üniversitenin merkez yemekhanesinde günlük pişirilip, ilçelere de dağıtımı sağlanmaktadır.

Hazırlanan aylık menüler, mevsim şartlarına, öğrencilerimizin günlük enerji ve besin gereksinimlerine göre diyetisyen tarafından hazırlanıp, kalorileri hesaplanmaktadır.

Hizmet alımı ile yürütülen tüm bu işler 1 gıda mühendisi ve 1 diyetisyen tarafından Türk Gıda Koteksi, TSE standartları, Sağlık Bakanlığı Yönetmeliklerini dikkate alarak denetlenmektedir.

Öğrencilerimizin memnuniyet dönemini belirlemek ve gereken tedbirleri almak için eğitim döneminin iki döneminde de anket uygulayıp, sonuçlandırılmaktadır.

Yeni açılacak olan öğrenci yaşam merkezinde bulunan yemekhanemizde öğle ve akşam yemeğinin yanında sabah kahvaltısı, alakart mönü de verilecektir.Yemekten faydalanmak isteyen öğrencilerimiz; yemek maliyetlerinin üniversite Yönetim Kurulu tarafından tespit edilen bir miktarını katılım payı olarak ödemek suretiyle yemek yiyebilmektedirler. Yemek maliyetinin geri kalan kısmı ise ; Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler bütçesinden karşılanmaktadır.


Burs Hizmetleri Birimi

Ücretsiz Yemek Bursu
Üniversitemiz yemekhanelerinde başarılı ve yardıma muhtaç 350 öğrenciye 2014-2015 eğitim-öğretim döneminde giderleri Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığından karşılanmak üzere öğlen yemek yardım bursu verilmektedir.

Butik

Öğrenci butiğimiz aracılığıyla ücretsiz giyim yardımı da yapılmaktadır

Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma

Üniversitemiz yerleşkelerinde, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde 180 civarında öğrencimizin Kısmi Zamanlı olarak çalışmalarına olanak sağlanmıştır
Öğrenciler ayda maksimum 60 saat çalışma karşılığında 339 TL ücret alabilmektedir.
Bu öğrencilerimiz, Üniversitemizin diğer çalışanlarına sağlanan haklardan (ulaşım - yemekhane gibi) yararlanmaktadırlar.

Staj İmkanları
Çağdaş eğitimin, teori ve uygulamanın birleşmesiyle oluştuğunun bilincinde olan Uşak Üniversitesi, öğrencilerine uygulamalı öğrenme olanakları sunmaktadır. Genel amaçlı bilgisayar laboratuvarları, 24 saat kesintisiz internete ulaşabilmeyi sağlayan teknolojik alt yapısı, atölyeleri, fabrika ve çiftliklerinde gerçekleştirilen uygulama ve stajlarla, öğrencilerin deneyim kazanmalarını sağlamaktadır. Stajın amacı, öğrencilerin öğretim yoluyla elde ettikleri bilgi ve becerilerini ilgili sektördeki işyerlerinde uygulayarak güçlendirmelerini sağlamak, doğru karar verme becerilerini geliştirmek ve kendi alanlarında deneyim kazanmalarına olanak sağlamaktır. Stajlara ilişkin esaslar ilgili birimin önerisi üzerine Senato tarafından belirlenir. Stajın zorunlu olup olmaması fakülteden fakülteye farklılık göstermektedir.

Sosyal, Kültürel ve Sportif Aktiviteler
Uşak Üniversitesi öğrencilerinin ders dışında kalan zamanlarının değerlendirilmesi, spora ilgi duyması, spor yapmaya teşvik edilmesi, beden ve ruh sağlığının korunması amacıyla spor faaliyetlerini organize etmek, üniversitemiz Akademik ve İdari Personelin spor hizmetleri ve tesislerden yararlanabilmelerini sağlamaktır.
Yurtiçi ve yurtdışı spor kuruluşları ile işbirliği yaparak, spor alanındaki çalışmaları yaygınlaştırmak,  üniversiteyi temsilen öğrencilerin Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen spor müsabakalarına katılmalarını sağlamaktadır. Öğrenci, idari ve akademik personelimizin üniversitemizin tüm spor tesis ve malzemelerinden sağlıklı bir şekilde yaralanılabilmeleri için, tesislerin planlı bir şekilde çalışmalarını ve bir merkezden yönetilmelerini sağlamaktır.

Kurslar
Yaklaşık 500 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen ücretsiz kurslar;
Dans
Tenis
Masa Tenisi, Badminton

Uşak İli Hakkında Kısaca Bilgi
Konumu itibariyle bir kavşak noktasında olan Uşak, Ege Bölgesinin Batı Anadolu’yu Orta Anadolu’ya bağlayan İç Ege Bölümünde yer almaktadır. Uşak, Afyon, Denizli, İzmir gibi Büyükşehirlere yakınlığının yanında, hava alanına yakın olması, karayolu ile kolay seyahat imkanları Uşak’ı cazip kılmaktadır. Uşak, İzmir’e 211 km, Ankara’ya 368 km ve İstanbul’a 499 km uzaklıktadır.

Uşak Adı
Uşak tarihi kaynaklarda M.Ö.4000’lere uzanan bir geçmişe sahiptir. Geçmişte Hititlerden Frigyalılara kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Uşak, tarihte farklı isimlerle anılmıştır. Kentin bilinen en eski adı Temenothyria’dır. Kent bu adı Heraklilerden Aristomakhos’un oğlu Temenos’tan almıştır. Temenothyria, Flavuslardan sonra Flaviopolis adını almıştır. Birçok uygarlıktan farklı etkiler alan Uşak, Türklerin Anadolu’ya gelişinin ardından Türk-İslam Kültürünün etkilerini taşımaya başlar. Türklerle birlikte adı Uşşak olan şehir, Evliya Çelebi’nin ünlü Seyahatnamesinde adından dolayı “Âşıkları diyarı” olarak yorumlamıştır.

Uşak’ta Yaşam
Ticaret ve sanayi alanında gelişen Uşak bu paralellikle beraber sosyal yaşam alanlarını da hızla artırmaktadır. Festival, tiyatro gibi sanatsal ve kültürel etkinliklerin yıl içinde düzenli olarak yapıldığı şehrimizde boş vakitlerin değerlendirilmesinde geniş olanaklar sunulmaktadır. Şehir içi ulaşımın kolay olduğu ve ekonomik bir Ege kenti olan Uşak, çağdaş bir yaşam merkezidir.
Uşak Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0276 221 21 21
Fax: 0276 221 22 02
E-posta: ozelkalem@usak.edu.tr
Adres: Uşak Üniversitesi Rektörlüğü 1 Eylül Kampüsü 64200 - UŞAK
Rektör: SAİT ÇELİK

UŞAK ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap