Yıldız Teknik Üniversitesi Hakkında Bilgi ve Yorumlar

Yıldız Teknik Üniversitesini tercih etmeyi düşünen ve hakkında bilgi edinmek isteyen öğrenci, öğretim görevlisi, memurlar vb. için genel tanıtımı, tarihçesi, ulaşım, beslenme, barınma ve yurt olanakları gibi bilgiler vermeye çalışacağız bu sayfada. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi hakkında soru sormak veya yorum yazmak isterseniz sayfanın aşağısında bulunan yorum gönder bölümünden soru veya yorum yazarak sayfamıza katkıda bulunabilirsiniz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler
Yıldız Teknik Üniversitesi (kısaca YTÜ), İstanbul, Türkiye'de yer alan; 1911 yılında Kondüktör Mekteb-i Âlîsi adıyla kurulmuş devlet üniversitesidir.

Yıldız Teknik Üniversitesi, 1911’de Kondüktör Mekteb-i Âlîsi adıyla “Fen Memuru” (eski adıyla kondüktör, yeni adıyla tekniker) gereksinimlerini karşılamak amacıyla Paris’teki “Ecol De Conducteur”ün müfredat programı esas alınarak kurulmuştur. Zamanla büyüyüp gelişen okul bugün merkezi İstanbul'un kültür ve iş merkezlerinden Beşiktaş'ta bulunan 3 yerleşkeye sahiptir. Yıldız ve Davutpaşa yerleşkelerinde Osmanlı döneminden kalan binalarda halen eğitim yapılmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi bugün 25000 'den fazla lisans, 9000'den fazla lisansüstü öğrenci ve 1700 civarında akademik personel ile akademik faaliyetlerini sürdürmektedir. Bünyesinde 10 fakülte, 2 enstitü ve 3 yüksekokul bulunmaktadır. Türkiye'deki pek çok üniversiteden farklı olarak kuruluşunda elektrik, inşaat, kimya-metalurji ve makina olarak 4 fakülteye ayrılmıştır. Mayıs 2012 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Türkiye'nin ilk tam kapsamlı ISO 9001 belgeli üniversitesi olmuştur.

Akademik Birimleri
Fakülteler
Elektrik-Elektronik Fakültesi
Önceden Yıldız Üniversitesi Mühendislik Fakültesi dahilindeki Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği bölümlerinin 1992 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Fakültesi adı altında toplanmasıyla oluşmuştur. 2011 yılı itibariyle üniversitenin Davutpaşa Kampüsü'nde yer alan Fakülteye bağlı olan bölümler şunlardır:
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Elektrik Mühendisliği Bölümü
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü
Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü

Fen-Edebiyat Fakültesi
Sekiz bölümden oluşan Fakültenin ilk kuruluşundan bu yana hizmet veren bölümler Fizik, Kimya ve Matematik bölümleridir. Fakülte Davutpaşa Kampüsü'ndeki tarihi taş binada faaliyetlerini sürdüren Fakülteye bağlı olan bölümler şunlardır:
Batı Dilleri ve Edebiyatı
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Fizik
İstatistik
Kimya
Matematik
Türk Dili ve Edebiyatı
İnsan ve Toplum Bilimleri
Felsefe Bölümü

Makine Fakültesi
Makina Fakültesi, Mühendislik Fakültesinden 1992 yılında ayrılmıştır. Makina Fakültesi,1993 yılında kurulmuş olup, Fakülte bölümlerinden, Makina Mühendisliği 1938-1939, Endüstri Mühendisliği 1993 ve Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği 1982 yıllarında eğitime başlamıştır.Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü 2009 yılı itibariyle Makine Fakültesi bünyesinden ayrılmıştır. Fakülteye bağlı olan bölümler şunlardır:
Makine Mühendisliği Bölümü
Mekatronik Mühendisliği Bölümü
Endüstri Mühendisliği Bölümü

Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi
Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi'nin kökeni 1967 yılında İstanbul Teknik Okulu bünyesindeki Makine Bölümü'ne bağlı olarak kurulan Gemi Opsiyonu bölümüne dayanır.Bu bölüm 1969 yılında İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi bünyesindeki Makine Bölümü'nde Gemi Makinaları Dalı adını almıştır.Gemi Makinaları Dalı,akademinin 1982'de Yıldız Üniversitesi'ne dönüşmesiyle kurulan Mühendislik Fakültesi bünyesinde Gemi İnşaatı Mühendisliği Bölümü adıyla faaliyete geçmiştir.1993'te aynı adla Yıldız Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi bünyesine geçmiş,2006'da aynı fakültede Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü adını almıştır.Makina Fakültesi bünyesinde 2008 yılında kurulan Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ile birlikte 2009 yılında Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi olarak Makina Fakültesi'nden ayrılan Fakülteye bağlı olan bölümler şunlardır:
Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü

Mimarlık Fakültesi
1942 yılında İstanbul Teknik Okulu'nun bir bölümü olarak kurulan Mimarlık Fakültesi, lisans düzeyinde Mimarlık ve Şehir ve Bölge Planlama bölümleri, 11 uzmanlık programı (bilgisayar ortamında mimarlık, bina araştırma ve planlama, mimari tasarım, mimarlık tarihi ve kuramı, rölöve ve restorasyon, yapı, yapi fiziği, kentsel koruma ve planlama, kentsel mekân organizasyonu ve tasarım, kentsel dönüşüm ve planlama, peyzaj planlama) ile 80 öğretim üyesi, 5 öğretim görevlisi, 43 araştırma görevlisi, 1300'ü aşkın lisans, 350'yi aşkın yüksek lisans, 150 doktora öğrencisi ve 10000'den fazla mezunuyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Fakülte Yıldız Kampüsü'nde 1880'lerde yapılmış tarihi binasında faaliyetlerini sürdüren Fakülteye bağlı olan bölümler şunlardır:
Mimarlık Bölümü
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1992 yılında Yıldız Kampüsünde yer alan Çukursaray binasında faaliyetine başlamıştır. Fakülte, 1993 yılında kurulan İktisat Bölümü ile faaliyetlerine başlamıştır. 1996 yılında İşletme Bölümü ve 1999 yılında Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü kurulmuştur. Fakülte 2000'den 2015'e kadar, Yıldız Sarayının bir parçası olan Yaverler Dairesi'nde hizmet vermekte idi. Fakülte binası aynı zamanda 1925 senesinden 1936 senesine kadar hizmet veren ve 1936 yılında Atatürk'ün isteği ile Ankara'ya taşınan bugünkü adı ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne (Mekteb-i Mülkiye) ev sahipliği yapmıştır. Fakülte Davutpaşa Kampüsündeki yeni binasına 2016 taşınacaktır. Fakülteye bağlı olan bölümler şunlardır:
İktisat Bölümü
İşletme Bölümü
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

İnşaat Fakültesi
1911 yılında kurulmuş olan, üniversite'nin en köklü bölümü olan İnşaat Mühendisliği bölümünü'nün de bağlı bulunduğu fakülte Davutpaşa Kampüsünde eğitimine devam etmektedir. Fakülteye bağlı olan bölümler şunlardır:
İnşaat Mühendisliği Bölümü
Harita Mühendisliği Bölümü
Çevre Mühendisliği Bölümü

Kimya-Metalurji Fakültesi
Davutpaşa Kampüsü'nde bulunan Fakülteye bağlı olan bölümler şunlardır:
Biyomühendislik Bölümü
Kimya Mühendisliği Bölümü
Matematik Mühendisliği Bölümü
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
Gıda Mühendisliği Bölümü

Eğitim Fakültesi
Davutpaşa Kampüsü'nde yer alan Fakülteye bağlı olan bölümler şunlardır:
İlköğretim Bölümü:
İlköğretim Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalı
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dalı
İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı
Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı
Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı

Eğitim Bilimleri Bölümü:
Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı
Eğitim Yönetimi ve Denetimi Anabilim Dalı
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
Türkçe Eğitimi
Yabancı Diller Eğitimi

Sanat ve Tasarım Fakültesi
1997 yılında kurulan Sanat ve Tasarım Fakültesinde 7 lisans, 5 lisansüstü programı mevcuttur. Geçmişi 1989 yılında kurulan Müzecilik Yüksek Lisans Programı'na kadar gitmektedir. Davutpaşa Kampüsü'ndeki Fakülteye bağlı olan bölümler şunlardır:
İletişim Tasarımı Bölümü
Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü
Sanat Yönetimi Bölümü
Fotoğraf ve Video Bölümü

Enstitüler
Fen Bilimleri Enstitüsü
Üniversitede yüksek lisans eğitimine 1959 yılında (o zamanki adı İstanbul Teknik Okulu) "İhtisas Bölümü" adıyla başlanmıştır. Fen Bilimleri Enstitüsü’nün 21 anabilim dalı; 49 tezli, 4 tezsiz ve 4 ikinci öğretimde tezsiz yüksek lisans ve 42 doktora olmak üzere toplam 103 programı bulunmaktadır. Programlardan 57’si mühendislik, 22’si mimarlık ve 20’si temel bilimler alanları ile ilgilidir.Yıldız Kampüsü Çukursaray Binasında yer almaktadır.

Sosyal Bilimler Enstitüsü
1983 tarihinde kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsüsü'nde 8 anabilim dalına bağlı 19 programda çalışmalar yapılmaktadır. Enstitü Yıldız Kampüsünde tarihi Çukursaray binasındadır.

Yüksekokullar
Milli Saraylar ve Tarihi Yapılar Meslek Yüksek Okulu
Milli Saraylar ve Tarihi Yapılar Meslek Yüksek Okulu'nun kurulmasına ilişkin protokol, Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ve YTÜ Rektörü Prof. Dr. Durul Ören tarafından imzalanmıştır. Yıldız Kampüsünde yer almaktadır.

Yabancı Diller Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksek Okulu, Temel İngilizce ve Modern Diller olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Temel İngilizce Bölümü'nde yeterlik sınavında başarılı olamayan öğrencilere İngilizce Hazırlık öğretimi verilir. İleri düzeyde İngilizce dersleri ile diğer yabancı dillerin dersleri Modern Diller Bölümü tarafından verilmektedir. Yabancı Diller Yüksekokulu Davutpaşa Kampüsü'nde yer almaktadır.
Temel İngilizce
Modern Diller Bölümü

Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu
Meslek yüksek okulu bu kampüste yer almaktadır. Ayazağa'dadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi Kampüsleri
Üniversitenin önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim programları Yıldız, Davutpaşa ve Ayazağa'da yürütülmektedir. Yedikule'de ise YTÜ İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır. İkitelli'de Teknopark yerleşkesine sahip olan Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Rumeli Hisarı'nda ve Ankara'da sosyal tesisleri bulunmaktadır. Üniversite personelinin ikamet ettiği lojmanlar ise Davutpaşa Kampüsü dışında Halkalı ve Acıbadem'de yer almaktadır.

Yaşam Masrafları

Öğrenciler için öngörülen aylık tahmini yaşam masrafları aşağıdaki şekildedir:
Konaklama (Yurt Ücreti): € 250 (Aylık)
Mobilyalı Ev için Kira Tutarı: € 450 (Aylık)
Ev Geçindirme Giderleri: € 200 (Aylık)
Kitap: Kitap başına € 20-40

Barınma Olanakları

Yıldız Teknik Üniversitesi,  il dışından üniversitemizi kazanarak gelen öğrencilerimiz için güvenli, rahat, temiz, huzurlu ve çağdaş barınma olanakları sunarak öğrenimlerini sürdürmelerine yardımcı olmaktadır. Yurtlarımız Davutpaşa Kampüsünde bulunmaktadır. Toplam kapasiteleri 130'dur.

Yurtlar iki, dört kişilik mobilyalı ve banyoludur. Yurtlarımızda; arıtmalı sıcak-soğuk  su sebilleri ile çalışma alanları, mescit,  çamaşır, ütü, televizyon odaları, mutfak, telefon, internet, temizlik, 24 saat güvenlik ve  sıcak su hizmetleri verilmektedir.


Başkanlığımıza bağlı Davutpaşa Kampüsünde iki kız yurt binası bulunmaktadır. Davutpaşa Kampüsündeki yurtlarımız Çağdaş Yaşam Sennur-Selçuk Öztap Yurdu, İstanbul kız Liseliler Kız Öğrenci Yurdudur. Yurtlarımız eğitim öğretim dönemlerinde ve yaz dönemlerinde de yaz okulu için sürekli (365 gün) hizmet vermektedir.


DAVUTPAŞA ÇAĞDAŞ YAŞAM SENNUR SELÇUK ÖZTAP ÖĞRENCİ YURDU

Çağdaş Yaşam Sennur-Selçuk Öztap Yurdu  100 yatak kapasitesine sahip tek blokluk bir kız yurdudur.  Odalar 4 kişilik olup her odanın içinde duş, wc, buzdolabı,  gardırop, çalışma masası ve  wireless (kablosuz) internet sistemi bulunmaktadır. Yurtta çamaşır makineleri, kurutma makineleri ile ütü ve ütü masalarının bulunduğu Çamaşır Odası,  mikro dalga fırın, kettle, tost makinesi ve su sebillerinin bulunduğu bir mutfak ile serbest zamanlı Televizyon Odası ayrıca  Etüd Odası  bulunmaktadır.

Beslenme İmkanları

Yemek hizmetleri; 1766 kişi kapasiteli 4 öğrenci ve 760 kişi kapasiteli 5 personel yemekhanesinde, ihale yöntemi ile üçüncü şahıslardan yemek ve servis hizmeti satın alınarak yürütülmektedir. Menüler aylık olarak SKS menü komisyonu ve diyetisyenlerce hazırlanmakta olup, 1200 - 1800 kalori arasında olmasına dikkat edilmektedir.

Beşiktaş, Davutpaşa yemekhanelerimizde yerinde üretim yapılıp, Maslak yemekhanemize taşıma yemek hizmeti verilmektedir.


Günlük ortalama 8000 öğrenci, memur ve akademik personele sıcak yemek hizmeti verilmektedir. Ayrıca Davutpaşa ve Beşiktaş’ta bulunan kreşlerimize de öğle yemeği hizmeti verilmektedir.


Öğrenciler için Finansal Destek

BURSLAR
Yıldız Teknik Üniversitesi ekonomik sorunları olan öğrencilerinin imkânsızlıkları nedeniyle zor durumda kalmalarını engellemek ve aynı zamanda onların başarılarını ödüllendirerek motive etmek amacıyla etkin bir burs sistemi oluşturmuştur.

Üniversitemizde, Yıldız Teknik üniversitesi Vakfı (YTÜV), YTÜ Mezunlar Derneği (YTÜMED), Çağdaş Yıldızlılar Derneği (ÇYD) aracılığıyla çok sayıda öğrencimize burs olanağı sağlanmaktadır. Ayrıca üniversite dışındaki birçok vakıf, dernek, kuruluş ve kişinin YTÜ öğrencilerine verdiği bursları da koordine ederek ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaşmayı amaçlayan Öğrenci Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi (ÖREM), öğrencilere sağlanan bu destekleri her öğrencinin gereksinim ölçüsüne göre ve çeşitlendirerek sağlamaktadır.


YEMEK BURSU

YTÜ, ihtiyacı olan öğrencilere yemekhanelerinde öğle yemeği de sunmaktadır. Yemek Yardımı olarak adlandırılan uygulamada öğrenciler yine ÖREM tarafından belirlenip bu destekten faydalanabilmektedirler. Yemek Yardımı alan öğrenciler hafta içi her gün öğlen yemeklerini üniversitenin yemekhanelerinde yiyebilmektedir.

Öğrenim Hizmetleri

KÜTÜPHANE
Tüm Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri, akademik ve idari personeli Üye olmak koşulu ile kütüphaneden ve ödünç verme hizmetinden yararlanabilir. Diğer Üniversitelerin yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile öğretim elemanları, araştırmacılar, Y.T.Ü mezunları ve özel sektör mensupları Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığınca belirlenen koşullar çerçevesinde Y.T.Ü Kütüphanesinden yararlanabilirler. Bu kullanıcılar ödünç yayın alamazlar. Kütüphane kaynaklarından kütüphane içerisinde yararlanabilirler.

Spor ve Sosyal Yaşam

Üniversitemizin Fakülte ve Bölümlerde öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak ve öğrencilere yarışma heyecanı verebilmek için,  Basketbol, Masa Tenisi ve Voleybol branşlarında Fakülteler Arası müsabakalar, ayrıca Aerobik, Badminton, Bowling, Dans, Halk Oyunları, Korfbol, Taekwando, Tenis ve Voleybol branşlarında kurslar düzenlenmiştir.

YTÜ Spor Tesisleri

Ayazağa Kampüsü
2 Adet Kapalı Salon  (Standart dışı)
1 Adet Futbol Sahası (Mini)
4 Adet Soyunma Odası ve Duş Yerleri
1 Adet Güreş Salonu
1 Adet Masa Tenisi Salonu

Davutpaşa  Kampüsü

1 Adet Çok Amaçlı Spor Salonu
1 Adet Fitness Salonu
2 Adet Tenis Kortu
3 Adet Basketbol Sahası (Açık)
1 Adet Yüzme Havuzu ( Açık)
1 Adet Yüzme Havuzu (Kapalı)

Yıldız Kampüsü

1 Adet Basketbol Sahası (Açık)

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYIN

Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Bilgileri
Telefon: 0212 2277119
Fax: 0212 2276990
Web: www.yildiz.edu.tr
E-posta: ozelkalem@yildiz.edu.tr
Adres: Barbaros Bulvarı 34349 Yıldız-İstanbul
Rektör: BAHRİ ŞAHİN

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİLENDİRİCİ YORUMLARINIZI VEYA SORULARINIZI AŞAĞIDA BULUNAN YORUM FORMUNDAN PAYLAŞABİLİRSİNİZ.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap