KPSS A GRUBU KADRO NEDİR?

Mesleklerle ilgili kadrolar "A Grubu Kadrolar", bu meslekler dışında ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadroları "B Grubu Kadrolar" olarak sınıflandırılmıştır. A Gurubu Kadrolar için kamu kuruluşları KPSS puanlarına göre adayları kendilerinin yapacağı giriş sınavına tabi tutabilmektedirler.

A grubu kadrolar, mesleğe KPSS'nin ardından kendi özel mevzuatları gereğince gerekli puan almış adaylar arasında yapılan özel yarışma sınavı (yazılı ve/veya sözlü) ile yardımcı (stajyer) olarak girilen ve yetiştirme döneminin ardında yapılan yeterlilik sınavında başarı gösterilmesi üzerine asıl unvana ataması yapılan kadrolardır. (Müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, kaymakam adaylığı vb) A grubu kadrolara her yıl atamalar yapılmaktadır. ÖSYM'nin sınav sonucunda belirlediği 121 farklı puan türünden kurumun kendi seçtiği puan türüne göre alımlar gerçekleşmektedir.

Yorum Gönder

Adınızın görülmesini istemiyorsanız yorumlama biçiminden Anonim'i seçiniz. Adınızla yorum yapmak isterseniz yorumlama biçiminden Adı/Url'yi seçiniz. Url boş bırakabilirsiniz.

Arama Yap